Він не ділив людей на багатих і бідних. Усі мали стояти в одній черзі
5 грудня минає 138 років від дня смерті видатного хірурга, засновника військово-польової хірургії Миколи Пирогова
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/402051/pyrogov.jpg)
На запрошення департаменту маркетингу міста й туризму Вінницької міської ради групі львівських журналістів не лише показали «родзинки» Вінниці і нагодували найсмачнішим салом у світі, а й повезли у святе місце, де в останні роки свого життя жив і працював видатний хірург Микола Пирогов. На жаль, нам не вдалося обійти усю територію музею, оскільки площа музею-садиби понад 1,2 тисячі квадратних метрів. У музеї представлені усі відомі праці Миколи Пирогова, його рукописи й особисті речі, а також література про нього, медичні інструменти, які використовували в практиці лікарі тих часів. Загальна кількість об’єктів, що зберігаються у фондах, — понад 16,5 тисячі. За один день усе це побачити — нереально. Але аптеку, де й досі зберігаються банки-склянки, в яких продавали мазі і настоянки, кабінет, у якому приймав лікар світової слави, а також церкву Святого Миколая, де зберігається мумія видатного хірурга, нам показали.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2019/12/IMG_3601.jpg)
Микола Пирогов, попри те, що був тринадцятою дитиною у сім’ї, був надзвичайно мудрим. У 14-річному віці став студентом медичного факультету Московського університету. Геніальний розум і неймовірна наукова інтуїція Пирогова настільки випереджали час, що його шалені ідеї, як-от штучний суглоб, здавалися фантастикою навіть світилам хірургії розвинутих країн. Вони лише знизували плечима, дивувалися його думкам, які вели так далеко, — аж у ХХІ століття. Роботи Пирогова з хірургічної анатомії і оперативної хірургії заклали основи для розвитку хірургії.
Він не ділив людей на багатих і бідних. Перед ним усі були рівні. Де б не був Микола Пирогов, проводив безплатну хірургічну діяльність, при цьому усі мали стояти в одній черзі. Відомий факт, що якось на прийом до Пирогова приїхав калузький губернатор з дружиною Олександрою Смирновою-Россет, однак лікар їх не прийняв, а порадив стати в загальну чергу. Красуня-губернаторша спочатку сварилася, обіцяла «уволіть доктора», потім розвернулася й поїхала, щоб… повернутися й стати у загальну чергу.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2019/12/IMG_3600.jpg)
Музей-садибу відкрили 9 вересня 1947 року з нагоди 100-ліття з дня застосування Миколою Пироговим, вперше в історії світової медичної практики, ефірного наркозу на полі бою. У наступні роки експозицію музею вдосконалювали та доповнювали. До 150-ліття від дня народження Миколи Пирогова відтворили його робочий кабінет і аптеку, придбали деякі його особисті речі та рукописи.
У селі Вишні, що віднедавна належить до Вінниці, є маленька церковця Святого Миколи Чудотворця. У крипті храму встановлено невеликий мавзолей, у якому є герметичний саркофаг з тілом видатного хірурга. За словами екскурсовода, вченим досі не вдалося відтворити рецепт бальзамування. Мумія Пирогова на 40 років «старша» від мумії Леніна.
При вході у крипту нас попередили — фотографувати суворо заборонено. Бажано не розмовляти, а якщо й треба перекинутися кількома словами, то лише пошепки. Бо кожен зайвий рух, кожне слово «заважає» спокою видатного вченого і руйнує ауру. Парафіяни церкви з почуттям глибокої віри поклоняються мумії польового хірурга, як мощам святого. Багато хто звертається до нього з молитвою про зцілення. Хоча й знають, що перед ними — тіло воєнного лікаря Миколи Пирогова, який жив і помер у їхньому селі. А вчені ламають голови і намагаються розгадати таємницю вінницького некрополя.
Маленька усипальниця, за словами екскурсовода, встановила своєрідний рекорд: ще нікому не вдавалося зберегти забальзамоване тіло в ідеальному стані понад сто років. Вишняківці вважають, що вирішальне значення у цьому відіграють колективна молитва і неймовірна повага до померлого.
Люди і досі вірять, що при житті рукою Пирогова керував сам Всевишній. За словами екскурсовода, коли Микола Пирогов оперував, родичі ставали на коліна перед його кабінетом і молилися. А одного разу під час Кримської війни на фронті солдати привезли у лікарню товариша, якому відірвало голову: «Лікар Пирогов пришиє!» — казали вони і вірили в диво, яке може створити тільки Пирогов.
Знаменитий хірург прооперував майже 10 тисяч пацієнтів. Його інноваційні методи і тепер актуальні, сучасні хірурги досі проводять «операції Пирогова». У селі Вишні, де знаменитий хірург прожив останні роки життя, він заснував безоплатну лікарню. А сам вчений став жертвою невиліковної хвороби. У нього діагностували рак верхньої щелепи. Пирогов знав про свій діагноз і про те, що жити йому залишилося недовго. Однак навіть при своїй хворобі не відмовляв тим, хто потребував його допомоги. Побутує думка, що хірург дуже цікавився питаннями бальзамування. Начебто він сам заповів муміфікувати його після смерті. Однак, насправді, вдова Олександра Антонівна Пирогова особисто просила Священний синод дозволити забальзамувати тіло її покійного чоловіка. Церковна влада взяла до уваги заслуги Пирогова і дозволила залишити тіло нетлінним.
Тіло Пирогова забальзамували у перші чотири години після його смерті. Учень і послідовник великого хірурга Дмитро Виводцев приїхав на прохання Олександри Антонівни. Раніше перед цим видав наукову працю про бальзамування. Йому асистували двоє фельдшерів і двоє лікарів. Вчені досі намагаються відновити рецепт бальзамічного розчину, який використав Виводцев. Бо сам Виводцев нікому не «здав» таємниці якогось основного компоненту, що входив до бальзамічного розчину. Відомо лише, що до його складу входили дистильована вода, етиловий спирт, гліцерин і, можливо, тимол. Тіло Пирогова майже не зазнало змін. Процедура бальзамування вимагала лише кількох надрізів у різних частинах тіла. Більшість внутрішніх органів, у тому числі мозок і серце, не виймали! На думку спеціалістів, відсутність жиру у тілі покійного позитивно вплинула на результат. Микола Пирогов перед смертю дуже схуд.
Великий учений помер 5 грудня 1881 року. У першій половині ХХ століття мумія «пройшла» через кілька критичних випробувань. У 20-х роках до склепу влізли лиходії. У пошуку легкої здобичі вони розбили скло саркофага, порушивши герметичність внутрішньої камери. Лиходії зняли з померлого натільний золотий хрест, забрали іменну шпагу і дорогоцінну чашу. У 1941 році комісія вчених виявила плісняву на одязі і шкірному покриві мумії. Треба було терміново провести відновлювальну процедуру ребальзамування. Однак через Другу світову війну зробити це було неможливо, тому довелося саркофаг поховати у землі, знову порушивши його герметичність. І лише після війни науковці повернулися до вивчення проблеми. На той час стан мумії значно погіршився. Однак до справи взялися московські науковці лабораторії, яка відповідала за збереження мумії Леніна. Тіло Пирогова перевезли у підвал лабораторії, де протягом п’яти місяців учені намагалися реабілітувати мумію. Відтоді процедуру ребальзамування повторюють через кожні п’ять-сім років. Однак, попри те, що мумія «пережила» стільки випробувань, її стан значно кращий, ніж мумії Леніна.
Фото авторки
Вінниця