Півстолітній ювілей унікальної перемоги «Карпат»
50 років тому «зелено-білі» завоювали Кубок СРСР
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/395736/karpaty-69.jpg)
У суботу, 17 серпня, виповнюється пів століття з часу завоювання львівськими «Карпатами» одного з найпочесніших трофеїв радянського футболу — Кубка СРСР. Унікальність цієї події у тому, що українська команда 1969 року вперше (і, як потім з’ясувалось, востаннє) в історії цих змагань підкорила кубкову вершину, виступаючи не у вищому дивізіоні.
Кубковий шлях «Карпат-69» розпочався у Жданові, нинішньому Маріуполі. Після вольової перемоги над місцевим «Азовцем» (2:1) львівська команда на шляху до фіналу в напружених поєдинках перемагала одеський СКА (1:0), єреванський «Арарат» (2:1, вольова вікторія, ще й у додатковий час), одеський «Чорноморець» (2:0), воронезький «Труд» (1:0) і миколаївський «Суднобудівник» (2:0).
У фіналі на московському Центральному стадіоні імені Леніна («Лужники») на «Карпати» чекав ростовський СКА. Старший тренер «Карпат» Ернест Юст виставив такий склад на фінальний матч: Віктор Турпак, Іван Герег, Ростислав Поточняк, Петро Данильчук, Валерій Сиров, Лев Броварський, Володимир Данилюк, Володимир Булгаков, Янош Габовда, Ігор Кульчицький (капітан) та Геннадій Лихачов. Психологічна перевага була на боці молодої львівської команди, адже гравцям після поразки від старших за рангом армійців ніхто особливо не дорікав би. На стадіоні зібралися близько 60 тисяч глядачів. Добре відчувалася несамовита підтримка вболівальників «Карпат», які гучно співали «Всюди буйно квітне черемшина…».
Перші хвилини гри виявилися для «Карпат» нервовими. На 20-й хвилині армієць Зінченко дальнім ударом відправив м’яч у правий від львівського воротаря кут воріт. Проте згодом «Карпати» оговталися. Іще до перерви могли відзначитися Габовда та Данилюк, який влучив у штангу.
У другому таймі ростовці, можливо, трохи недооцінили «Карпати»… Форварди львів’ян раз за разом заплутували високорослих захисників СКА. На 62-й хвилині Броварський посилає м’яч верхом у штрафний майданчик, де Габовда, ледь торкаючись його головою, спрямовує «круглого» до Лихачова, а той лівою ногою скеровує м’яч у верхній кут — 1:1. Для Лихачова, якому напередодні тієї гри виповнилося 23 роки, це був шостий поспіль кубковий матч, у якому він не покидав поле без забитого голу.
Уже через чотири хвилини Габовда в черговий раз виграє повітряну дуель і відправляє м’яч у те вільне місце, куди стрімко набігає Булгаков. Удар останнього був точним і, як виявилось, переможним — 2:1. Армійці, щоправда, потім забили гол, але боковий арбітр Хярмс зафіксував положення поза грою у Проскуріна, і головний арбітр Круашвілі гол скасував. Історична перемога «зелено-білих»! «Карпати» стали третім українським клубом, після «Динамо» та «Шахтаря», які з кубковим трофеєм зробили коло пошани на московських «Лужниках».
У львівському аеропорту не було де стати ногою, вболівальники, що зустрічали «Карпати», потовкли всі клумби. До центру автобус з футболістами добирався десь дві години. Матеріальне заохочення кубкових героїв було за нинішніми мірками скромним. Вручили кожному гравцеві по 300 рублів, спортивному костюму та радіоприймачу. Кожен з футболістів мав також і по маленькому кубковому жетону-пам'ятці.
Серед учасників кубкового фіналу півстолітнього ювілею дочекалися п’ятеро — Кульчицький, Данилюк, Поточняк, Лихачов і Сиров. Також дочевся кубкового ювілею тренер тодішніх «Карпат» Юрій Сусла, а також гравці, які виступали за львівську команду на початкових стадіях кубкового розіграшу-1969 — Богдан Грещак, Михайло Лупол, Юрій Бондаренко та Роман Покора.
13 вересня 2003 року, в рамках святкування 40-річчя «Карпат», на львівському стадіоні «Україна» було встановлено пам’ятну барельєфну арку, присвячену здобуттю «Карпатами» Кубка СРСР. До 40-ліття кубкової звитяги «зелено-білих» 2009 року було виготовлено копію кришталевого Кубка, яка займає почесне місце у клубному музеї «Карпат». До 50-річчя ж кубкового тріумфу випущений фотоальбом «Кубок у Львові» (автори — Ігор Кульчицький, Юрій Назаркевич, Олександр Паук).
Вшанування кубкових ветеранів «Карпат» планується у неділю, 25 серпня, коли «зелено-білі» на стадіоні «Україна» в рамках чемпіонату України прийматимуть луганську «Зорю» (початок — 17.00).