Шостий номер Броварського не віддають нікому…
30 листопада легенді львівського футболу виповнилося б 70 років
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/381356/25276083.jpg)
У північноамериканських професійних клубах НБА та НХЛ є чудовий звичай — залишати за своєю знаменитістю її номер назавжди і більше нікому його не вручати. Футболку з номером та прізвищем гравця виставляють на видному місці, щоб усі прихильники клубу могли пишатися зіркою. Таку честь уперше у львівських «Карпатах» здобув Левко Броварський, відомий уболівальникам багатьох поколінь за прізвиськом «Бревер». Його номер 6 не віддають тепер нікому.
Лев Броварський прожив лише 60 років. Як швидко вони минули… Пам’ятаю його ще з далеких 60-х: щупленький, з хорошою технікою володіння м’ячем, задерикуватий на полі юнак розпочинав свою кар’єру в нападі дрогобицького «Нафтовика», тоді команди класу Б. Близьке знайомство з м’ячем, яке прийшло з вуличних поєдинків, Левко доповнював самостійною щоденною працею, копаючи м’ячем до стіни батьківського будинку, неподалік залізничного вокзалу Дрогобича, поблизу електромеханічного технікуму. Батьки не перешкоджали синовому захопленню, бо тато й сам у довоєнні роки виступав у нападі української «Ватри».
Талант юного футболіста скоро запримітив тренер Володимир Аксьонов, і запропонував Левіка до юнацької збірної України (до 16 років), яка вдало виступила на всесоюзному турнірі «Юність». А наступного року тренер «Нафтовика», відомий закарпатський фахівець Б. Вейг, запросив хлопця до основного складу команди майстрів. 1967 року Броварський прийшов навчатися до Львівського інституту фізкультури. Там на нього й звернули увагу, бо виділявся своєю грою серед студентів, тож запросили в дублюючий склад львівських «Карпат».
У «Карпатах» Броварський провів цілих 13 сезонів. Левко так наполегливо і самовіддано працював на передсезонному зборі, що знайшов своє прізвище в основному складі вже на старті сезону 1968 року. А ще через кілька матчів забив свій перший гол у складі «зелено-білих» — воротареві «Волги». Той сезон був вдалим для дебютанта, адже «Карпати» перемогли у турнірі своєї зони, вдало виступили у фінальній пульці в Сочі, ледь не прорвавшись до вищої ліги. У командах майстрів звернули увагу на правого півзахисника львівської команди, тож посипалися запрошення до київського «Динамо», «Шахтаря», «Чорноморця». Левкові ще тільки йшов двадцятий рік… Тоді й народилося оте прізвисько «Бревер»: так називався захисник збірної Канади з хокею Карл Бревер, що відзначався умілою та конструктивною грою, а в ті роки хокей і фігурне катання були найбільш показуваними видами спорту на екранах телевізорів.
1969 рік став пам’ятним для Львова, адже команда другого дивізіону радянського футболу здобула кришталевий Кубок країни! Це був безпрецедентний випадок у вітчизняному футболі, якого так і не повторив жоден інший клуб. Хлопці зрозуміли, що їхня сила саме у зіграності, згуртованості, силі командного духу. Тому й не пішов ніхто у відомі столичні клуби, хоча їх не раз туди запрошували. Ще 1975 року один із тренерів київського «Динамо» Михайло Коман поновлював свою пропозицію: «Левку, тобі скоро двадцять сім. Коли не зараз, то вже ніколи». Як зізнавався потім Броварський, він іще раз відмовив, але пізніше, оцінюючи свої вчинки з далечини літ, зрозумів, що тоді не використав свого шансу досягти у футболі більших висот, у складі прославленого «Динамо». У київському клубі мав би не тільки більше перемог, а й більше титулів.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/brovarskyj.jpg)
Хоча за титулами Левко якраз не гнався. Про це свідчить такий маловідомий факт: перед поїздкою до Африки Броварський зустрівся з головою Федерації футболу України М. Фоміних. «Дві премії одразу тобі дати не можемо, — сказав начальник. — Вибирай: або звання заслуженого, або поїздка за кордон». Тепер знаємо, що Броварський вибрав роботу. А заслуженим тренером усе-таки став, тільки значно пізніше.
Чому ж його так прагнули бачити у своїх рядах тренери провідних клубів? Він справді був тим майстром у «Карпатах», яких називають по-різному: диригент, розігруючий, нині — плеймейкер. І завданням його було — організовувати, конструювати атаки, керувати грою партнерів та Їхніми маневрами на полі. Тому такі футболісти потрібні у всіх командах — без них немає командної гри. Чому Броварського тягнуло на полі більше направо? Мало хто знав, що він погано чув на праве вухо, і йому краще було мати усю гру зліва…
Броварський закінчив у великому футболі у віці 32 років, маючи ще повно сил та енергії. Але зміна тренерів, які прийшли на місце шанованого Ернеста Юста, і втрата згуртованості в колективі змусили покинути команду, якій віддав стільки років. З ним навіть не попрощалися, не організували прощального матчу, хоча він зіграв за «Карпати» найбільшу кількість поєдинків і багато років був капітаном.
Повний футбольних сил і мудрості Броварський став граючим тренером у самбірському «Спартаку». Це був один із найсильніших колективів аматорського футболу України, на його матчі приходили до десяти тисяч глядачів.
Потім два гарячі роки Броварський провів у Африці, з молодіжною збірною Камеруну. На два тижні раніше туди приїхав Валерій Непомнящий, якого й поставили головним тренером національної команди. Левко разом із камерунським тренером Жаном Манга займався селекційною роботою, переглядав величезну кількість молодих гравців. І коли розпочалися відбірні змагання на першість світу 1990 року в африканській зоні, радянських тренерів об’єднали, поставивши перед ними завдання вийти до фінальної частини Мундіалю. З цим завданням дует наших фахівців упорався. Але до Італії з командою поїхав тільки Непомнящий, бо брати двох представників Союзу, коли Камерун потрапив в одну групу зі збірною СРСР, не наважилися. Броварський спостерігав чемпіонат світу в Африці, а потім ще працював з чемпіоном країни, «Ресінгом» з Бафасани, готуючи команду до Кубка чемпіонів континенту.
Кілька разів запрошували Броварського головним тренером рідних «Карпат», однак здоров’я не дозволяло віддаватися улюбленій справі на повну силу, тож перейшов на спокійнішу роботу — представника Федерації футболу України у західному регіоні. Вишукував юні таланти, якими так багата галицька земля, де він народився. Важка хвороба таки перемогла. Ховали його зі стадіону «Україна», на полі якого пройшли найкращі літа… Похований на Личаківському цвинтарі поруч із дружиною, яка пішла з життя на рік швидше за нього. Дітей у них не було.