Нові ціни на газ – із липня, на тепло – із серпня. І більші штрафи для боржників
Що ще пообіцяв уряд Шмигаля МВФ в обмін на нову кредитну програму?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414722/picture2ukraina-i-mvf-dog361696p0.jpg)
Україна отримала перший транш (2,1 мільярда доларів США) від Міжнародного валютного фонду. Ці кошти відразу пішли на покриття дефіциту державного бюджету. «Ми зможемо впевнено профінансувати зарплати, пенсії, доплати лікарям, підтримати соціально вразливих українців. Це також дозволить спрямувати значні кошти у Фонд боротьби з коронавірусом, на підтримку сфери охорони здоров’я, малого й середнього бізнесу», — заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/06/transh.jpg)
Тобто якби не позика МВФ, то вже найближчими місяцями Україна не мала би чим платити ті ж пенсії. Адже і без того дефіцитний Пенсійний фонд має чималі проблеми з надходженнями.
Оскільки Україна майже три місяці була на карантині, люди не отримували зарплати, отже, не платили ЄСВ. Але ж пенсіонерів менше не стало. Та й «Вовину тисячу» роздали наперед із розрахунком, що МВФ усе-таки дасть грошей. Заради цього кредиту навіть прийняли «антиколомойський» закон, який унеможливлює повернення ПриватБанку олігарху Ігорю Коломойському. Закон про продаж земель сільгосппризначення також був однією з вимог міжнародних донорів. Що ще уряд пообіцяв МВФ, аби отримати рятівний транш (загалом програма співпраці передбачає надання п’яти мільярдів доларів)?
Детально про це можна дізнатись з тексту Меморандуму про співпрацю, який оприлюднили на сайті Міністерства фінансів. Головної страшилки — підвищення пенсійного віку до 65 років — там немає. Узагалі про жодне підвищення пенсійного віку не йдеться. Тому всі ті, кому зовсім трішки до пенсії, можуть видихнути — їх не змусять працювати довше.
Зате інша «тривожна кнопка», перегляд комунальних тарифів, у Меморандумі є. Дія Положення про покладення спеціальних зобов’язань, яке дозволяло утримувати нижчі ціни на газ для населення, буде припинена уже з 1 липня 2020 року. Далі ціни повністю формуватимуться ринком і змінюватимуться щомісяця. Для комунальних підприємств дія спецзобов’язань діятиме до травня 2021 року. Втім, поки що ринкові ціни на газ знижуються, тому подорожчання очікувати не варто. Але згодом тенденції на газовому ринку можуть і змінитись.
До кінця серпня цього року всі тарифи на опалення, які встановлюють НКРЕКП чи місцеві органи влади, повинні бути переглянуті та офіційно прийняті — для повного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати). Починаючи з опалювального сезону 2020−2021 років, тарифи на опалення будуть переглядатися та встановлюватися щонайменше один раз на рік — до початку опалювального сезону. Натомість з тих споживачів, які не вчасно розраховуються за комунальні послуги, комунальники зможуть активніше «вибивати» борги. В урядових обіцянках це звучить як «адекватні інструменти для підприємств теплопостачання для забезпечення стягнення платежів з домогосподарств (у тому числі за рахунок більш високих штрафів та спрощеного законодавства)».
Попри те, що чинне керівництво МОЗ на всі боки критикує медичну реформу і робить усе, аби вона з тріском провалилася, продовження медреформи також є однією з умов отримання чергових позик. Насамперед ідеться про фінансування лікарень через Національну службу здоров’я України та закупівлю ліків через ProZorro.
Щодо освіти, то в уряді обіцяють продовжити оптимізацію кількості закладів початкової та середньої освіти (тобто закрити школи з малою кількістю учнів), натомість збільшити капітальні видатки на оновлення будівель тих навчальних закладів, що залишаться.
Традиційно уряд обіцяє посилити боротьбу з корупцією, запровадити кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, посилити фінансовий моніторинг тощо. До 1 січня 2021 року в Україні має з’явитись єдиний слідчий орган, який відповідатиме за розслідування економічних, фінансових та податкових шахрайств та злочинів. Нині цим займаються Національна поліція, СБУ та податкова поліція.
Чимало «структурних маркерів» Меморандуму стосуються оздоровлення банківської системи та повернення платоспроможності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Крім того, частку держави у банківській системі зменшать уже цього року. Поки що повністю не віддаватимуть на приватизацію жоден державний банк. Але вже до кінця жовтня цього року частину «Ощадбанку» продадуть ЄБРР. А Міжнародна фінансова корпорація (МФК) групи Світового банку затвердила позику «Укргазбанку», конвертовану у власний капітал.
Крім того, уряд не полишає планів розпочати «велику приватизацію» уже цього року, попри те, що в умовах коронакризи навряд чи можна буде продати такі об’єкти за вигідними цінами. Утім, уряд запевнив МВФ, що вже до грудня 2020 року Фонд держмайна оголосить тендери на продаж принаймні двох великих державних підприємств. А на кінець червня 2021 року — ще трьох. Ідеться про «Одеський припортовий завод», «Об'єднану гірничо-хімічну компанію», «Центренерго», «Електроважмаш», «Вугільну компанію «Краснолиманська» і «Президент-Готель».