Уряд регулюватиме ціни на гречку й... мінералку
М’ясо та овочі, виходить, Міністерство економрозвитку «соціально значущими» не вважає
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410740/ciny.jpg)
На час карантину в Україні повертають державне регулювання цін на соціально значущі продукти, деякі медикаменти та товари протиепідемічного призначення. Це передбачено «антикоронавірусним» законом № 3275. Перелік товарів, ціни на які регулюватимуть, має визначити уряд.
За словами міністра розвитку економіки Ігоря Петрашка, йдеться про десять продуктів: борошно, цукор, макаронні вироби, молоко, яйця, хліб, м`ясо птиці, вершкове масло, гречана крупа. Десятим соціально важливим продуктом є мінеральна вода без газу. Список товарів медичного призначення, ціни на які регулюватимуть, Петрашко не озвучив.
Яким чином уряд контролюватиме ціни та виявлятиме порушення, поки не зрозуміло. Свого часу, коли в Україні діяв механізм державного регулювання цін на соціально значущі товари, була ціла інспекція з контролю за цінами, яка оперативно відстежувала їх зміни. Нині її немає. До лютого цього року при Мін-економіки діяв проєкт «Інфляційний барометр», де відстежували зміни цін на соціально значущі товари. Однак з березня його перестали оновлювати. В «Інфляційному барометрі» відстежували ціни на 24 соціально значущі продукти харчування. Окрім круп, до переліку входили овочі борщового набору, сметана, свинина та яловичина.
Продавцям, які завищуватимуть ціни на соціально значущі товари, загрожують чималі штрафи. Тобто уряд встановлюватиме граничні ціни на продукти, а якщо продавець перевищив ціну у 1,2 раза, то йому загрожуватиме штраф 200−250 неоподатковуваних мінімумів (3,4−4,25 тис. гривень), а для посадових осіб 250- 300 неоподатковуваних мінімумів (4,25−5,1 тис. гривень).
Утім, з таким регулюванням не все однозначно. Наприклад, якщо взяти гречку, то «соціальною» вважатимуть лише гречку, яку продають на вагу. Фасований товар уже під моніторинг не підпадає. Зараз чимало виробників продають гречку у пластикових банках. І це вже товар «преміум-сегменту» — з ціною понад 70 гривень за кілограм.
«Держава три роки тому вирішила позбутися можливості впливати на бізнес, навіть у ситуації безпідставного зростання цін. Тоді під моніторинг підпадали 32 продукти. Тепер моніторинг буде розповсюджений на 10 продуктів, 8 фармпрепаратів та 2 медичні товари. Якщо ціна в торгівлі на них планує підвищуватися, то заклад торгівлі через електронну форму зобов’язаний повідомляти про це в Держпродспоживслужбу, — каже голова Національної ради економрозвитку Олексій Дорошенко. — На виробників або постачальників це регулювання не поширюється. Але держава буде вивчати причини зростання цін в роздрібних магазинах та аптеках і мати можливість впливати й на виробників, або імпортерів, якщо ціни зростають без економічного обґрунтування».
За словами Дорошенка, це вперше вода для пиття потрапила до списку соціально значущих товарів. Якщо будуть підстави, то перелік продукції, яка підлягає регулюванню, може зростати. Він також повідомив, що ціни регулюватимуть і на медичні маски та рукавички, як засіб індивідуального захисту під час пандемії коронавірусу.
Чимало економістів вважають, що регулювання цін повертає Україну до радянських часів. Утім, Олексій Дорошенко, який також є головою Асоціації торговельних мереж, вважає, що на сьогодні це цілком адекватний захід. І в умовах нинішньої кризи лібералізм не працює. «Вважаю це дієвим механізмом впливу на цінову ситуацію в країні та початком м’якого регулювання за європейським зразком. Для прикладу, у Франції під регулювання підпадає кілька тисяч найменувань продуктів», — каже Дорошенко.