Газу не треба. «Газпром» банкрут?
Через аномально теплу зиму і «заморожену» економіку в українських сховищах залишились рекордні запаси газу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407549/gaz01.jpg)
Тепла зима і падіння цін на газ не може не тішити українців: адже суми у платіжках нарешті почали зменшуватись. Однак зниження споживання вигідне не усім. За станом на 1 березня цього року в українських газосховищах залишалось 15,8 млрд кубометрів газу. Основна частина цього газу — імпортний. Тобто Україна його закупила, але не продала споживачам. Утім з огляду на те, що рекордні обсяги газу у сховищах (на початку опалювального сезону було 21,6 млдр куб. м) були одним з основних козирів на переговорах з «Газпромом», ціна виправдана. Однак європейці теж заповнили свої сховища, тож тепер транзит газу до ЄС через Україну суттєво скоротився. А це уже б’є по нашій ГТС.
З нового року транзит газу до Європи здійснює Оператор газотранспортної системи України. За даними ОГТС, у лютому транзит російського газу до ЄС та Молдови становив 3,9 млрд куб. м. Це лише 76% від заброньованих потужностей у рамках нового контракту з «Газпромом». А що менший обсяг транспортування газу, то більші витрати на транспортування одного кубометра. Якщо обсяги прокачування газу і далі падатимуть, у компанії можуть виникнути технічні проблеми.
«Якщо брати внутрішнє транспортування газу — то тут зрозуміло: менше споживання газу — меншу виручку отримує компанія. Однак основну виручку ОГТС отримує за рахунок транзиту російського газу, — каже співзасновник Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. — Новий контракт укладено таким чином, що „Газпром“ має сплачувати за транзит законтрактованого газу, а це 65 млрд куб. на рік (приблизно два мільярди доларів). Навіть якщо фактично обсяги транзиту менші, ОГТС все одно отримує гарантовану суму. Тому їм хвилюватись нічого. Трохи інша ситуація з газосховищами. Тепер вони належать Оператору газосховищ України, який залишився у підпорядкуванні „Укртрансгазу“. Звичайно, за зберігання газу у сховищах ОГУ також отримує плату. Але, звичайно, вони б отримували більше, якби газ піднімали зі сховищ. У найгіршій ситуації продавці газу, адже через низьке споживання вони не отримують тих прибутків, на які розраховували. Але тут нічим не зарадиш. Через теплу погоду домогосподарства не будуть споживати стільки газу, скільки споживали б в умовах морозної зими. А щоб більше енергоресурсів споживала промисловість, потрібне зростання економіки. А цього теж немає».
Власники газу, який зберігається у підземках, можуть зазнати збитків і через зниження ціни на газ на ринку. Уже зараз вона суттєво нижча за ту, за якою газ закуповували торік. Керівник ОГТС України Дмитро Макогон припускає, що одна з причин, чому «Газпром» не поспішає нарощувати транзит газу до ЄС, — побоювання, що так ціни на газ впадуть ще більше. Адже, окрім аномально теплої зими, по російському монополісту б’є і збільшення пропозиції скрапленого газу. Наприклад, Туреччина уже активно закуповує скраплений газ з Алжиру, Катару, США. До польського СПГ-терміналу також уже почали прибувати танкери зі скрапленим газом зі США. Більше того, 20 лютого до польського терміналу у Свіноуйсце прибуло перше судно зі скрапленим газом для України. Наступного року американський газ почне надходити до грецьких терміналів. Таким чином частка «Газпрому» на європейському ринку постійно зменшуватиметься. Відтак деякі аналітики вважають, що «Газпром» не просто на межі банкрутства, він уже фактично банкрут.
«Газпром» з національного надбання перетворився у національне лихо, — пише російський аналітик, засновник порталу «Репортер» Сергій Маржецький. — Промахи керівника «Газпрому», за які фінансових та іміджевих втрат зазнає вся Росія, вже давно стали системними… Пропаганда продовжує повторювати мантри про те, що Європа критично залежить від російського трубопровідного газу. При цьому абсолютно ігнорують той факт, що після «газової війни» десятирічної давності європейці вжили масштабних заходів реструктуризації свого газового ринку. Все це мало закінчитися тим, чим закінчилось. Під кінець 2019 року «Газпром» підписав кабальний газовий договір з Україною".