Курс на зміцнення?
Що буде з гривнею у 2020 році та чому не варто радіти нинішньому курсу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/403595/2429736.jpg)
Курс гривні до долара став справжнім новорічним подарунком для українців. Особливо для тих, хто на свята запланував собі подорож за кордон. Такого дешевого долара ми не бачили з 2016 року. Тож встигніть насолодитись моментом. Адже більшість прогнозів на 2020-й сходяться на тому, що котирування гривня-долар повернуться в коридор 26−27 гривень за долар. Утім, є й оптимісти, які вірять, що курс може бути в межах 22−24 гривні за долар.
Якщо планети вишикуються у правильному порядку, курс гривні втримається на тому рівні, з яким ми зустріли 2020 рік. Йдеться насамперед про те, що на цей рік заплановано масштабну приватизацію. Якщо вдасться знайти іноземних інвесторів бодай на один-два об’єкти великої приватизації, це дасть чималий притік валюти в країну. Ще один фактор — скасування мораторію на ринок землі. Компанії заводитимуть валюту в країну, аби купити землю.
Та якщо пересічні українці здебільшого радіють зміцненню гривні, адже саме у цій валюті більшість отримує зарплату, то в уряді починається щось схоже на паніку. Адже бюджетна криза минулого року (під кінець року недобір до бюджету оцінювали щонайменше у 40 млрд грн) може повторитись. Міністр економрозвитку Тимофій Милованов навіть заявив, що вони створили Штаб для боротьби з падінням промисловості, яке триває уже більш як півроку. Серед основних причин падіння промвиробництва Милованов назвав зміцнення гривні, яке погіршило конкурентоспроможність вітчизняних виробників.
«Зміцнення курсу гривні, яке відбулось в останні місяці минулого року, має спекулятивну природу і не пов’язане з поліпшенням продуктивності і стабільності економіки. Тому сподіватись, що такий курс може бути стабільним, не варто, — каже заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жалило. — В Україні була необхідність у залученні бюджетних запозичень, а міжнародні фінансові спекулянти мали бажання придбати урядові боргові папери. Це основна причина зміцнення курсу. І це призвело до негативних наслідків. Насамперед зниження дохідності експортерів. Негативні цінові тренди на світових ринках, зокрема зниження цін на металургію, різко вдарили по виробниках. Це стало одним з чинників падіння промислового виробництва в Україні. По-друге, зміцнення гривні призвело до здешевлення імпорту, а отже, імпортні товари посилили витіснення вітчизняних товарів з нашого ринку. Друга проблема — зміцнення гривні призвело до погіршення надходжень до державного бюджету. З одного боку, бюджет отримав менше доходів, пов’язаних з валютними надходженнями в Україну. З іншого, через падіння промислового виробництва, промисловці почали сплачувати менше податків».
За словами економіста, є й позитивні фактори від зміцнення гривні. Насамперед здешевлюється зовнішній борг, і це трохи пом’якшує ризики для бюджету. За рахунок дешевшої валюти зменшується вартість критичного імпорту, насамперед енергоресурсів. Зокрема, оператори почали знижувати ціни на пальне (щоправда, не без втручання АМКУ та президента), ціни на газ також торік знизились. Однак, якщо курс гривні втримається на такому аномальному рівні, це призведе до сповільнення економіки в цілому.
«Думаю, уже в січні буде поступовий дрейф у бік послаблення гривні. Певна підтримка гривні буде у лютому-березні, бо там підходить термін сплати податків ключовими економічними гравцями. Але загалом я очікую певного послаблення гривні, але не катастрофічного у жодному разі. Хоча вважаю, що середньорічний 27 гривень за долар — цілком можливий», — каже Ярослав Жалило. На його думку, різкий обвал гривні можуть спричинити хіба зовнішні фактори — наприклад, глобальна економічна криза. Яка, своєю чергою, може змусити іноземних спекулянтів, які скупили урядові облігації, масово їх продавати і виводити кошти з країни. Навіть якщо ці папери продаватимуть на вторинному ринку, тиск на гривню буде суттєвий".