Путін купив Зе-владу за три мільярди доларів?
Що насправді криється за попередніми домовленостями щодо газового контракту
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/403249/gaz.jpg)
«Газової війни не буде». «Україна та Росія змогли досягти компромісу щодо продовження транзиту газу». Чимало експертів та політиків уже назвали попередні домовленості мало не перемогою. І справді, виглядає, що вдалося досягти золотої середини. Росія хотіла контракту на рік, Україна — на десять. Домовились про п’ять років. «Газпром» виплачує гроші за рішеннями арбітражу (близько трьох млрд доларів), а НАК відмовляється від нових позовів. «Нафтогаз» вимагав обсягів транзиту мінімум 60 млрд кубометрів на рік. Домовились про 65 у 2020-му і далі — по 40 млрд… Утім, зважаючи на історію газових відносин України та Росії, можна припустити, що за кожною поступкою з російського боку ховається пастка.
Науковець-біолог, учасник війни на Донбасі Євген Дикий пов’язує результати газових переговорів та величезну діру в бюджеті України. На його думку, нашому уряду вкрай потрібні гроші уже до кінця року, тому й відмовилися від майбутніх міжнародних позовів на величезні суми (приблизно 12 млрд дол.), щоб отримати близько трьох млрд негайно. Фактично, влада пішла шляхом Януковича, вважає Дикий.
Про те, що у цих домовленостях ключову роль зіграла саме влада, а не НАК «Нафтогаз», свідчить і те, як по-різному оцінюють домовленості міністр енергетики Олексій Оржель та виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
«Дуже добрі новини. Хочу підтвердити, що і президент України Володимир Зеленський, і уряд, і Верховна Рада зробили неможливе. Ми здійснили дуже великі та серйозні кроки в частині забезпечення європейського законодавства та забезпечення й гарантування транзиту територією України», — заявив Оржель.
А ось Вітренко говорить про домовленості як про серйозний ризик. «Якщо ми відмовимось від нових позовів (а ми маємо це зробити, якщо транзит залишиться), а потім транзиту не буде, то виходить, що ми відмовилися від позовів без жодного сенсу. Це дуже великий ризик», — визнав Вітренко. Тому наразі у «Нафтогазі» працюють над самим контрактом, аби максимально захистити себе від того, що «Газпром» у якийсь момент перестане виконувати домовленості.
«Ризик № 1, що уся історія з бажанням росіян домовитися, — це ширма для порятунку «Північного потоку-2», — сказано у повідомленні прес-служби НАК на офіційній сторінці «Нафтогазу» у Facebook. — Ми раніше ніколи не бачили такої жвавості у дипломатичних, лобістських і бізнесових колах щодо цього проєкту у Вашингтоні. А бачили ми багато. Немає кращої гарантії, що росіяни дотримуватимуться умов договорів щодо продовження транзиту, ніж відсутність «Північного потоку-2». Ми хочемо домовитися, і хочемо, щоб ці домовленості були чесними і надійно захищеними. Тому зараз — ще не «зрада», не «перемога», а «боротьба триває».
Президент Центру глобалістики Михайло Гончар переконаний: якби у переговори між «Нафтогазом» та «Газпромом» не втрутилася наша влада, то результат був би інший, вигідніший для української сторони. «Ці домовленості не є компромісом. Вони мають маніпулятивний характер і, очевидно, є наслідком паризької зустрічі тет-а-тет Путіна і Зеленського. Путіну фактично вдалося реконструювати політичну надбудову над переговорами комерційних суб’єктів. Коли „Нафтогаз“ працював самостійно, то переговорний процес розвивався успішно, на користь української сторони. Не „Нафтогаз“ був винен „Газпрому“, а навпаки. І зовнішні чинники сприятливі саме для „Нафтогазу“: і запаси газу у сховищах, і тепла зима, і американські санкції щодо „Північного потоку-2“, — каже Михайло Гончар. — Маніпулятивна подача інформації через офіційний лист з боку німецького уряду у Вашингтон, напередодні підписання Трампом закону про оборонний бюджет (саме туди входять пункти про санкції щодо „Потоку-2“), була спробою з німецького боку зупинити американські санкції. І це індикатор того, що „Газпром“ потужно програвав. На жаль, для української політичної верхівки війни не існує. Для них є якийсь конфлікт на Донбасі. Російська сторона вдалася до хитрощів і обману, бо побачили, що уся ця Зе-команда намагається побудувати своє політичне довголіття на зниженні цін та тарифів. Звідси наживка у вигляді дешевого газу, який пропонується українській стороні. Зараз ідуть спростування, що у протоколі ніде не міститься пункт про поновлення імпорту газу. Але в останньому пункті протоколу це вказано. У майбутньому часі, але вказано. І ми чітко розуміємо, що така налаштованість є. Фактично, чистий виграш у нас лише в одному — „Газпром“ погодився виплатити компенсацію за рішенням Стокгольмського арбітражу. Але він і так це мав зробити. Кошти на це у нього були у бюджеті зарезервовані. За рештою питань йде абсолютний неадекват. Наприклад, відмова від судових позовів. Гарантій того, що транзит буде збережений через територію України, у домовленостях нема. Кажуть, за перший рік транзит буде 65 млрд кубометрів. Так, у 2020 році це буде. Бо „Газпром“ не має можливості в інший спосіб постачати газ у Європу. Але вони вважають, що за рік вирішать питання з німцями, і їм вдасться запустити „Північний потік-2“. Далі за домовленостями буде по 40 млрд кубів за умови, якщо в українського маршруту буде конкурентний тариф. Це прямий натяк на те, що вони скажуть, ніби тариф по „Турецькому потоку“ в Баумгардтен вигідніший, ніж через Україну. Не виключаю і такого варіанта, який вони колись відпрацювали з Туркменистаном. Раптом щось трапляється на якійсь із газокомпресорних станцій „Газпрому“ поблизу території України, і вони кажуть: система стара, змушені припинити роботу цього напрямку… Реально це транзитний контракт на рік».