Українцям запропонували газову лотерею
Чи справді гарантована урядом ціна на газ буде ринковою?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402478/gaz.jpg)
Українці мають менше двох тижнів, аби вирішити, за якою ціною хочуть купувати газ з 1 січня, — гарантованою чи ринковою. Відповідно до домовленостей з МВФ, з 2020 року українці купуватимуть газ за ринковими цінами. Тобто для населення, як і для промисловості, ціни змінюватимуться щомісяця, залежно від ситуації на ринку. Аби уникнути можливого подорожчання, уряд встановив до кінця опалювального сезону фіксовану ціну на газ для населення.
Так звану гарантовану ціну на газ в уряді назвали «запобіжником, що захистить людей від коливань ціни на газ взимку, в умовах потенційної відсутності транспортування газу українською ГТС». Мовляв, гарантована ціна буде на 7% менша, ніж у попередньому році. За словами прем’єра Олексія Гончарука, споживач сам обиратиме, скористатися гарантованою ціною чи ні. Однак на практиці усі споживачі стали учасниками програми «Гарантована ціна на газ» автоматично. Аби відмовитись від неї, треба звернутись із заявою до газзбутів — з 10 до 24 грудня. Тобто людей позбавили можливості зачекати того моменту, коли буде відома ринкова ціна на січень, а вже тоді вирішити, яка ціна для них вигідніша.
Гарантована ціна — 5500 грн за тис кубометрів (без ПДВ та тарифів на транспортування до споживача). За підрахунками «Нафтогазу», з урахуванням поточних транспортних тарифів кінцева роздрібна ціна з ПДВ становитиме від 7,2 до 7,8 грн за куб. м газу. Це справді дешевше, аніж було торік в опалювальний сезон. Але якщо порівнювати з ціною на газ для населення у грудні цього року, то пропонована урядом ціна суттєво вища. Адже за грудень українці платитимуть за газ по 4277 грн за тис. куб. м (без урахування ПДВ і транспортних витрат). Якщо порівнювати лише базові ціни, без податків і націнок, то виходить, що уряд пропонує газ більш як на 1200 грн дорожче, аніж зараз. І якщо ринкова ціна раптом знизиться, то людям все одно доведеться платити за ціною, яку призначили в Кабміні.
До речі, споживачі, які скористались «акційною» програмою «Газовий запас» і заплатили за газ авансом, також кусають лікті. Адже ціна для населення на умовах ПСО поки що нижча, ніж ціна на умовах пропозиції від Нафтогазу «Газовий запас» (газ «на зиму» купували за базовою ціною 4874,42 грн за тис. куб. м). Тож зараз такі споживачі можуть або використовувати газ, за який вже заплатили за вищими цінами, або купувати дешевший. Але уже з січня ті, хто зробив «газовий запас», будуть у виграші, адже гарантована урядом ціна буде суттєво вищою за ту, за якою вони передплатили газ улітку. При цьому використовувати передплачені обсяги «газового запасу» можна лише до 31 березня 2020 року включно. Гроші за передплачений, але не використаний газ повернуть споживачу на його особовий рахунок після 1 квітня 2020 року.
Коментар для «ВЗ»
Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій
Прогнозувати, якою буде ціна на газ для населення з нового року, зараз справа невдячна. Усе залежить від того, чим закінчаться переговори з «Газпромом». Якщо якогось компромісу вдасться досягти і транзит газу через територію України не буде перервано, можемо мати рекордно низьку ринкову ціну на газ. Нижчу, ніж гарантована ціна уряду. Якщо ж угоди не підпишуть і транзит зупиниться, ціна на газ злетить. Це може бути навіть12−13 грн за кубометр. Так, у сховищах маємо достатні запаси газу, аби не мерзнути, але все одно ціна на газ на українській біржі злетить. Адже ціна на нашій біржі перш за все залежить від ситуації на міжнародному ринку.
Щодо ціни на газ для тих споживачів, які відмовляться від участі у програмі «Гарантована ціна», то не до кінця зрозуміло, яким чином її формуватимуть. З одного боку, це має бути ринкова ціна. З іншого боку, постанова уряду Гройсмана щодо формування ціни на газ для населення на умовах ПСО чинна до 1 травня. Тож поки що важко сказати, чи платитиме населення таку ж ціну, як підприємства промисловості, уже з 1 січня. У будь-якому разі ціна для промисловості буде орієнтиром для формування тарифів для населення.