Не більше третини села в одні руки!
В уряді збираються обмежити кількість землі, яку зможе мати один власник, та обіцяють не продавати її іноземцям
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/397262/1192182.jpg)
Уже до кінця року земля може стати товаром, який можна вільно продавати та купувати. Президент Володимир Зеленський наказав уряду подати до парламенту законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення — до 1 жовтня 2019 року. А Верховна Рада має прийняти цей закон і скасувати мораторій на продаж землі сільгосппризначення до 1 грудня 2019 року. До речі, мораторій цей діє з 2001 року.
Запровадження ринку землі від України вимагають і міжнародні організації. Зокрема у Світовому банку вважають, що вільний продаж землі дозволить прискорити зростання економіки на 1−2% щороку. Банкіри кажуть, що для сільгосппідприємств подешевшають кредити — на 5−6% річних. Та й отримати позики у банках фермерам стане простіше, адже землю можна буде оформляти як заставу. Крім того, власники паїв, які нині віддають землю орендарям за безцінь, зможуть заробити непогані гроші, продавши непотрібні гектари. Мовляв, у сусідній Польщі ціна одного га подекуди доходить до 10 тисяч доларів. Та чи зможуть українці продати свої паї хоча б за тисячу?
«Один з ризиків запровадження ринку землі — саме визначення її вартості. Переоцінка вартості землі поки не проводилась. Якщо у законі не прив’яжуть вартість землі до чіткої формули, є ризик, що землі скуплять за безцінь, — каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян. — Ще один ризик — недостатня інституційна спроможність органів державної влади. Тобто навіть якщо приймуть добрий закон, у якому будуть прописані усі деталі, не факт, що він виконуватиметься. Як на мене, ринок землі варто відкривати, але для цього потрібно знайти вдалий час і ретельно все підготувати. Насамперед, це треба робити у період активного зростання економіки. Зараз маємо 2−3% зростання після 40% падіння. Це ніщо. У середнього і малого бізнесу недостатньо купівельної спроможності, аби придбати землю. Натомість у великих підприємств коштів достатньо. Тому землі захоплять ті, хто має ресурс. Є ризик, що ринок землі запустять, і він відразу ж помре. Так як сталося з ринком акцій, з енергоринком. Вони існують формально, насправді є лише кілька потужних гравців. Нова влада обіцяє прийняти 500 законів за три місяці. Але поспіхом навряд чи можна підготувати добрі законопроєкти».
Попередньо відомо, що у законі про ринок земель збираються передбачити, що в оренді та власності однієї особи може бути не більше 35% площі угідь на території громади, не більше 15% області й не більше 0,5% країни. Купувати землю зможуть громадяни України, територіальні громади та юридичні особи, зареєстровані в Україні. Тобто для того, щоб іноземна корпорація могла придбати українську землю, їй доведеться зареєструвати тут дочірнє підприємство. Громадяни інших країн купувати землю не зможуть.
«Наразі нема документа, тому важко зрозуміти, куди ми йдемо. Для початку треба розуміти мету аграрного устрою країни. Якщо ми хочемо будувати державу європейського зразка, де середній клас перевищує 50%, то пріоритет на придбання землі повинні мати фермерські господарства. Звичайно, якщо підходити лише з точки зору економіки, то вигідніше продати землю одній великій компанії, ніж тисячі дрібних фермерів. Але тоді матимемо латиноамериканську модель неофеодалізму, де все скупили великі корпорації, — каже віцепрезидент Асоціації фермерів та приватних землевласників Микола Стриж. — Земля має рухатись від поганого власника до хорошого. Мій сусід має 94 га землі, два „джондіри“, „Ниву“, якою їздить по селу, і „Мерседес“, яким їздить за кордон. Він досить забезпечена людина. Моя схема проста — якщо у країні буде 1,5 млн таких фермерів, то разом з їхніми сім’ями матимемо 6 млн людей, які створюють собі робочі місця. Це більш ніж половина сільського населення. Тому треба стимулювати розвиток фермерства і забезпечити саме фермерським господарствам доступ до землі. Чому у нас стільки років був мораторій на продаж земель сільгосппризначення? Бо виявили, що кілька сімей почали скуповувати велику частку земель. Чи зникли зараз ці ризики? Навряд. Запроваджувати ринок землі можна лише в контексті земельної реформи. А її нема».
Самі ж українці не проти, аби земля була товаром, який можна вільно продавати і купувати. За даними опитування фонду «Демократичні ініціативи», серед власників земельних ділянок 56% вважають, що людина повинна мати право на вільний продаж своєї землі. Не підтримують права на продаж землі 28% українців (та 33% власників землі). Ще 21% українців не мають власної думки з цього приводу. При цьому лише 8% українців вважають, що земля повинна бути у вільному продажу без будь-яких обмежень. 7% опитаних збираються продати землю, як тільки скасують мораторій.
Серед власників земельних паїв переважна більшість (51%) здають їх в оренду (40% здають в оренду офіційно, а 11% - неофіційно, не оформивши відповідних документів). Для ведення фермерського господарства свої земельні паї використовують лише 10% власників. А 38% власників земельних паїв використовують їх для вирощування продуктів для власного споживання.