Передплата 2025 «Добра кухня»

Пшеницю за кордон не пустять. Але хліб подорожчає

Не вдається Україні стати житницею Європи. Через поганий урожай зернових уряд готується не просто ввести обмеження на експорт пшениці, а взагалі заборонити вивозити її за кордон. «Буде повна заборона з 15 листопада. Буде постанова Кабміну про це. Ми не граємо в ігри, у нас немає іншого виходу», – заявив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк.

Чим не на жарт перелякав і Європу, і Єгипет, які купують українську пшеницю. Якщо Україна, яка є одним із ключових постачальників зерна на світовий ринок, припинить експорт, ціни підуть вгору. Своє невдоволення уже висловив комісар Євросоюзу з питань сільського господарства і сільського розвитку Дачіан Чіолош. Але якщо не ввести обмежень, то зростуть ціни в середині країни. Тож наразі в уряді вирішують, кого краще не дратувати, — Європу чи українське населення.

НІ імідж України, ні імідж компаній обмеження не покращують. Але якщо дивитись формально, то підстави для обмеження експорту зерна є», — каже пре­зидент УКАБ Алекс Ліссітса. За його словами, те, що протягом трьох останніх років в Україні запроваджували то експортні квоти, то експортні мита, а тепер, можливо, буде запроваджено заборону на експорт, вказує, що у галузі є системні проблеми. Тому треба вживати усіх можливих заходів, аби така ж ситуація не повторилась наступного року. Зерно займає важливу частку у структурі українського експорту. Тож обмеження експорту негативно позначаться на платіжному балансі України. З іншого боку, якщо експорт не обмежити, то існує ризик того, що продовольча пшениця поїде за кордон, а в середині країни виникне дефіцит. На світовому ринку тонна пшениці коштує 390 доларів, тоді як у нас 2080 гривень, тож продавати за кордон вигідніше.

Утім, навіть якщо експорт пшениці зупинять, очікувати зниження цін на внут­рішньому ринку не варто — вони просто зупинять зростання, вважає експерт. Собівартість зерна цього року значно вища, ніж торік, оскільки аграріям завдала збитків і холодна зима, через яку загинула значна частина озимини, і посуха влітку, — нижчі ціни на продовольчу пшеницю будуть для фермерів збитковими. Дорожча пшениця означає дорожче борошно, а отже, дорожчий хліб та макаронні вироби. За словами голови “Укрхлібпрому” Олександра Васильченка, буханець хліба має подорожчати в середньому на 50 копійок. Зараз хлібозаводи борються за те, щоб їм дозволили підняти ціни на соціальні сорти хліба (на відміну від інших сортів, “соціа­льний” може подорожчати тільки з дозволу місцевих адміністрацій). До виборів їм такого дозволу не давали.

“Окрім борошна, змінився енергетичний складник, зросли зарплати, тому зрозуміло, що і собівартість соціального хліба змінилась”, — каже Марія Колесник. Тож чим довше влада утримуватиме ціни на “соціальний” хліб, тим вищими будуть ціни на всі інші сорти, адже таким чином пекарі компенсують втрати.