Дати перцю!
Солодкий — для зору, гострий — для довголіття

За рекомендаціями дієтологів у щоденному раціоні мають бути овочі та фрукти. Перці - солодкий і гострий — посідають у цьому списку почесне місце, адже їхні «заслуги» давно перевірені та підтверджені.
Червоний перець захищає клітини від руйнування. У ньому найбільше лікопіну — цей рослинний пігмент допомагає боротися з вільними радикалами в організмі, знижує ризик серцево-судинних захворювань та інших патологій. У болгарському перці є капсантин, ця сполука яскраво-червоного кольору також є й у гострому перці. Вона здатна розганяти метаболізм, забезпечуючи зниження ваги.
Жовті та помаранчеві болгарські перці містять каротиноїди. Ці пігменти вберігають від катаракти, захищають від шкідливого синього світла, через яке може впасти зір.
У всіх болгарських перцях, незалежно від кольору, більше вітаміну С, ніж у цитрусових. Це допомагає підтримувати пам’ять та гостроту розуму, захищає від депресій. У підвищенні імунітету головну роль відіграє вітамін А, вітамін В здатний підвищувати настрій. Якщо вам сумно, з'їжте перець, він корисніший за шоколадку.
Гострий перець — невід'ємний інґредієнт багатьох модних дієт та здорового харчування загалом. Це і не дивно, у ньому мінімум жирів, вуглеводів та білків, багато вітамінів та мінералів. А ще у пекучому перці є «гормон щастя» і речовина, що захищає судини від «поганого» холестерину.
Завдяки такому поєднанню гострий перець покращує кровообіг, активізує обмін речовин, мозкову діяльність, знижує артеріальний тиск, підвищує стійкість організму до стресу, зміцнює імунну систему. А нещодавні дослідження підтвердили, що перець чилі може сприятливо впливати на тривалість життя.
Популярні заготівлі на зиму з перцю — це всілякі маринади, салати, і звичайно, улюблене всіма лечо. В Україні його роблять із солодкого болгарського перцю, хоча в Болгарії схожу страву — лютеницю — готують з іншого сорту, не такого товстостінного та м’ясистого, а з довгастого, сезонного. Так само роблять й угорці.
Польські господині заготовляють маринований перець, фарширований козячим сиром. Болгари називають перці чушками, і восени там звідусіль доноситься аромат печених чушок. Печений перець очищають від насіння і шкірки, що підгоріла, і консервують з оцтом, зеленню і часником.
Гострий перець можна на зиму замаринувати, заквасити, приготувати з нього гостру аджику чи харису. Та й просто опустити кілька гарячих стручків в оливкову олію.
Найшвидший спосіб заготовити перець на зиму — проварити нарізані часточки перцю у готовому маринаді. Туди ж можна додати часточки яблук або шматочки кабачка.
Взимку домашні заготовки з перців можна подати як гарнір до м’ясних і рибних страв та як окремі закуски.
Маринований перець

6 стручків зеленого болгарського перцю, 6 стручків червоного перцю або червоного, оранжевого, жовтого, 3 цибулини, 2−4 стручки гострого перцю, 350 мл яблучного оцту, 300 г цукру, 1 ст. ложка солі, 1 ст. ложка насіння гірчиці, 1 ст. ложка насіння селери, 2 зубчики часнику.
Перці вимити, вирізати плодоніжку з насінням, нарізати на смужки. У великій каструлі змішати перець, усі спеції та приправи: оцет, цукор, сіль, насіння гірчиці та селери, нарізані цибулю і часник. На середньому вогні довести до кипіння, періодично помішуючи, стежити, щоб не пригоріло. Варити 25- 30 хв.
Перекласти готові перці в простерилізовані банки, закрити кришками.
Якщо зберігатимете за кімнатної температури, краще пастеризувати 10−15 хв.
Квашений гострий перець

600 г гострого перцю, 1 літр води, 60 г солі, 1 невеликий пучок кропу, 5−6 зубчиків часнику.
Для такого способу заготівлі гострого перцю краще, щоб перці стали м’якшими, підв'яли. Тому треба потримати їх 2−3 дні за кімнатної температури. Стручки перцю помити, у кількох місцях проколоти виделкою. У холодній воді розчинити сіль.
У ємність для заквашування скласти перець, часник та кріп. Залити солоною водою. Покласти зверху тарілку та притиснути гнітом. Залишити за кімнатної температури на 5−8 днів — залежно від температури. Перець змінить колір, стане м’яким. Коли процес бродіння припиниться, вийняти перець і часник з розсолу, промити та скласти у простерилізовані банки.
Приготувати новий розсіл (з розрахунку на 1 л води 50 г солі) і залити перець та часник. Банки накрити кришками та поставити на зберігання у прохолодне місце.
Якщо зберігатимете за кімнатної температури, банки з перцем пастеризувати — 0,5 л — 7 хв, 1 л — 10 хв.
Салат з перцю та овочів

300 г болгарського перцю, 200 г цибулі, 700 г зелених і бурих помідорів, 60 мл рафінованої соняшникової олії, 20 г солі, 20 г цукру, 4 горошини чорного перцю, 4 ст. ложки 5% оцту (яблучного чи винного).
Томати нарізати на кружальця і часточки завтовшки 3−4 мм.
Перці очистити і нарізати на шматочки, цибулю — смужками.
Олію нагріти до кипіння та охолодити за кімнатної температури.
Скласти нарізані овочі у миску, додати сіль і цукор. Перемішувати 15 хв до розчинення цукру та солі, доки овочі не виділять багато соку.
Перекласти овочі у друшляк і дати стекти рідині.
У простерилізовані банки (по 0,5 л) налити по 2 ст. ложки охолодженої олії, додати в кожну банку по 2 горошини чорного перцю, вкласти підготовлені овочі і налити по 2 ст. ложки оцту. Банки слід наповнювати овочами на 2 см нижче від шийки.
Накрити їх кришками та пастеризувати 35 хв. Під час пастеризації овочі можуть підніматися й олія переливатиметься через край. Тому кожні 10−15 хв приминати овочі чистою ложкою. Після пастеризації банки герметично закрити.