Передплата 2025 «Добрий господар»

Запечена картопля — найкорисніша

Допомагає від гіпертоні ї, проблем із серцем і шлунком

Картопля
Картопля

Цьогорічний урожай картоплі радує. Городники й селяни вже завантажили підвали й льохи сповна, а надлишки продають. Тому й ціна — лише 5 гривень за кілограм. Тож перезимуємо без проблем!

Поширений міф — «від картоплі лише гладшають» — знають усі жінки, що си­дять на дієтах. Але насправді картопля — продукт лікувальний. І навіть основа багатьох дієт!

Поряд з вуглеводами, білка­ми та жиром у бульбах картоплі є калій — 568 мг на 100 г сирої маси картоплі. Завдяки велико­му вмісту калію картопля дуже корисна тим, хто страждає від гіпертонії, атеросклерозу і сер­цевої недостатності. Адже саме калій — незамінний елемент для нормальної роботи серцево­го м’яза та судин. А ще він нор­малізує водно-сольовий обмін в організмі, допомагає вивес­ти зайву воду разом із кухонною сіллю. Не випадково картопля — основа багатьох лікувальних дієт. Але готувати її треба пра­вильно — варити, а ще краще — запікати.

Дуже корисна картопля за га­стритів з підвищеною кислотніс­тю та виразкової хвороби шлун­ка і дванадцятипалої кишки. Все тому, що кислотно-лужний ба­ланс картоплі - злегка лужний, отже, зайву кислоту у шлунку він «гасить».

У картоплі багато вітамінів — С, В, В2, В6, РР, Д, К, Е, фоліє­ва кислота, каротин… Є ще ко­рисні амінокислоти та органічні кислоти. Все це є в бульбах у не­значній кількості, отож за цінніс­тю бульба навряд чи зрівняєть­ся з 1 лимоном. Але: якщо ми їмо картоплю, то їмо її від душі - на відміну від тих же лимонів, і в порціях себе не обмежуємо. Тож можна сміливо втішати себе, що отримуємо не лише шкідливі ка­лорії, а й багато корисних речо­вин.

Запечена картопля — най­корисніша з усіх картопляних страв: у ній зберігається най­більше вітамінів. Перед запі­канням бульби картоплі слід ре­тельно вимити. Дрібні бульби можна запікати, нічим не накри­ваючи, — вони пропечуться. Ве­ликі краще загорнути у фольгу, щоб зверху не згоріли і не зали­шилися сирими всередині.

Шкірку (той самий «мундир») краще не зрізати — вона надасть картоплі особливого смаку. До того ж у картопляній шкірці чи­мало вітамінів, і якщо картопля молода, її можна їсти разом зі шкіркою.

Запечена картопля поєдну­ється з будь-якими продукта­ми: сиром, рибою, м’ясом, ово­чами. Втім, якщо їсти її просто з олією та сіллю, теж буде дуже смачно.

Картопляна піца з шинкою

800 г картоплі, 50 г борошна, сіль.

Для начинки: 6 скибочок шинки, 120 г моца­рели, 200 г томатної м’якоті, оливкова олія, свіжий базилік.

Зварити картоплю до напівготовності. Остуди­ти, натерти на грубій тертці. Перемішати у мисці з борошном і дрібкою солі, перекласти у форму (на деко), покриту пергаментним папером (мож­на додатково змастити його маслом).

Надати картоплі круглої форми, типової для піци, але не надто сильно утрамбовувати. Запіка­ти у духовці, розігрітій до 200°C, 20 хв. Викласти на картоплю шар томатів, посипати моцарелою і поставити у духовку, щоб розплавився сир.

Після цього викласти скибочки шинки, при­красити свіжим базиліком і подавати, скропивши оливковою олією.

Картопля, запечена у вершках

Картопля, вершки 33%, 3 гілочки свіжого розмарину, сіль, перець чорний мелений.

Картоплю добре помити щіткою, не чисти­ти, розрізати уздовж навпіл і зрізом поклас­ти на дно форми. Залити вершками так, щоб покривали картоплю до половини. Посолити, поперчити, покласти у форму гілочки розма­рину. Форму щільно накрити фольгою і поста­вити в нагріту до 1600C духовку на 1 год. Тоді зняти фольгу, поставити форму з картоплею на найвищий рівень у духовці і під режимом «Гриль» довести до красивого рум’яного ко­льору.

Картопля з яйцем і сиром

2 великі картоплини, 4 яйця, 4 ст. ложки натертого твердого сиру, 2−3 стебла зеленої цибулі, сіль, перець чорний мелений.

Картоплю почистити щіткою під проточною водою, зварити до готовності й остудити. Ва­рену картоплю розрізати уздовж навпіл, аку­ратно ложкою або ножем вийняти вміст, за­лишивши на шкірці невеликий шар завтовшки 0,5 см. Картоплю викласти у форму для запі­кання (для стійкості можна злегка зрізати низ), посолити всередині, поперчити, присипати си­ром, розбити в кожну половинку по яйцю. Яйце зверху посолити, поперчити. Наповнену кар­топлю поставити в нагріту до 2400C духовку і запікати до готовності білка. Готову картоплю вийняти з духовки, присипати сиром, що зали­шився, зеленою цибулею і подавати з овоче­вим салатом.