Передплатити

Втамовує спрагу й освіжає у спеку

Молочний квас – для зниження тиску, апельсиновий – для очищення судин


Квас

На Русі перші письмові відомості про квас належать до періоду правління князя Володимира, але до XII століття він дещо відрізнявся від сучасного напою. Його варили більш густим і з великою кількістю алкоголю. З плином часу хмільний варіант виробляли лише методом варіння, а його слабоалкогольний побратим і став тим квасом, який ми знаємо сьогодні. Без квасу не сідали за стіл, його готували щодня, у XV столітті було відомо вже 500 сортів квасу – солодкі, кислі, гострі та гіркі. Квас робили з м’ятою, родзинками, буряками, яблуками, грушею, хроном, пшоном і кмином.

Квас благотворно впли­ває на здоров’я людини. Він допомагає функціону­ванню травної, сечостатевої, ендокринної та інших систем. Морквяний квас рекоменду­ють пити для виведення з орга­нізму холестерину, молочний – для зниження кров’яного тиску, апельсиновий – у разі потреби почистити судини.

Для жінок квас є справжнім еліксиром краси. Допоможе та­кож подолати неприємні відчут­тя в період менструації або за настання менопаузи, допома­гає жіночому організму м’яко і природним чином очищатися та омолоджуватися.

А чоловікам квас допоможе запобігти захворюванню перед­міхурової залози, появі адено­ми і зберегти потенцію на довгі роки. Квас не лише стимулює збільшення м’язової маси, він допомагає економно витрача­ти енергію під час важкої фізич­ної роботи, підвищуючи загаль­ну витривалість.

Існує кілька основних різно­видів домашнього квасу – хліб­ний (на житніх сухарях), окрош­ковий (на солоді), плодовий (на фруктах), ягідний, молочний та медовий. Квас готують на дріж­джах або без них, у нього мо­жуть додавати молочні продук­ти, мед та прянощі. В Україні популярний домашній квас на чорносливі і березовий, в Узбе­кистані квас готують з ірги та ки­зилу, а північні народи викорис­товують ялівець, калину та глід. У багатьох селах квас варять на житньому заварному тісті, потім кидають у нього листя та гілочки м’яти і дають побродити впро­довж двох днів. Різні продукти надають квасу пікантності і но­вих відтінків смаку – наприклад, квас з апельсинів і мандаринів вирізняється цитрусовими нот­ками, абрикоси та айва нада­ють напою середньоазіатсько­го колориту. У кулінарних книгах можна натрапити і на незвичні рецепти – квас із морської ка­пусти, з конопель, бананів, рису, вівса, кінського каштана, топі­намбуру, імбиру та картоплі.

Хлібний квас

2 шматки бородинського хліба, 3 літри води, 15 г сві­жих пресованих дріжджів, 200 г родзинок.

Нарізати хліб скибочками та злегка підсушити у духовці.

Залити хліб окропом і дати суслу настоятися 3 години.

Дріжджі додати до сусла і залишити на добу. Необхід­но ретельно розмішувати їх з водою, щоб не було грудочок, тоді квас дозріватиме рівно­мірно, а його смак буде м’яким і приємним. Процідити, розли­ти у пляшки і до кожної додати родзинки.

Тримати пляшки у теплі 3 го­дини, а потім помістити їх у хо­лодильник на 3-4 дні.

Яблучний квас

3 літри води, 1 літр яблуч­ного соку, 200-300 г цукру, 0,5-1 ч. ложка сухих дріж­джів, 1 ч. ложка розчинної кави – за бажання.

Закип’ятити 3 літри води. Коли закипить, вимкнути во­гонь, додати цукор і добре пе­ремішати, щоб цукор повністю розчинився.

Охолодити воду до кімнатної температури або як мінімум до 36-38°С (якщо вода буде гарячі­шою, дріжджі загинуть і квас не забродить).

Додати дріжджі. Ще раз пе­ремішати, щоб дріжджі повніс­тю розчинилися.

За бажання додати розчин­ну каву – це зробить колір квасу більш насиченим і додасть при­ємного смакового відтінку.

Ще раз все добре переміша­ти. Перелити квас у пластико­ві пляшки і герметично закрити. Залишити квас за кімнатної тем­ператури на добу. Якщо пластик можна ледь стиснути – залиши­ти квас у теплі ще на кілька го­дин, а якщо пляшка на дотик тверда – квас готовий. У холод­ну пору року процес дозріван­ня квасу може тривати до 2 діб. На цьому етапі квас уже смач­ний, шипучий і пінний (особли­во в літню спеку, коли бродіння відбувається дуже активно), але якщо дати напою настоятися, він стане ще смачнішим. Поміс­тити квас у холодильник ще на добу, а потім подавати до столу. Зберігати напій у холодильнику та подавати охолодженим.

Квас з цикорієм

3 літри теплої перевареної води, 1 ч. ложка сухих дріж­джів, 5 родзинок, 1 ч. ложка лимонної кислоти, 1 склян­ка цукру, 2 ст. ложки цикорію або напою «Ранок» (ТМ «Гал­ка»).

Теплу воду (близько 35°С) на­лити у 3-літрову банку (по пліч­ки). Всипати сухі дріжджі, ро­дзинки, лимонну кислоту, цукор і цикорій (або напій “Ранок”). Розмішати, накрити кришкою. Залишити в теплі, але не на сон­ці, на 3-4 год. Опісля перенести у холодильник. Вранці буде чу­довий холодний напій.

Квас можна зробити й із роз­чинною кавою. Тоді додати 1,5 ч. ложки лимонної кислоти і вси­пати 2 ч. ложки розчинної кави.