«За велінням одного гангстера канцлерка говорить з іншим гангстером...»
Скандальне рішення Меркель говорити з Лукашенком жорстко критикують у Німеччині
Телевізійні пропагандисти білоруського диктатора Лукашенка уже кілька днів захлинаються від ейфорії. Адже Лукашенкові зателефонувала сама канцлерка Німеччини Анґела Меркель! А значить, мовляв, усі заяви Заходу про те, що Лукашенко зовсім не президент, а узурпатор, який після виборів незаконно захопив владу у Білорусі, абсолютно нічого не варті!
Поговорити з Лукашенком Меркель порадив російський правитель Путін, якому першому зателефонувала канцлерка. Очевидно, попросила Путіна, аби той використав свій вплив на Лукашенка й порадив йому припинити тероризувати Польщу (а також Литву й Латвію) мігрантами, спеціально для цього привезеними з Іраку. А Путін «перевів стрілки» й порекомендував Меркель поспілкуватися на цю тему безпосередньо з Лукашенком. Мовляв, я до цієї міграційної кризи жодного стосунку не маю… І Меркель Путіна послухала.
Про «шок і обурення» у Варшаві й Вільнюсі після 50-хвилинної розмови Меркель із Лукашенком написала німецька газета Bild. Журналіст видання посилається на польського дипломата, з яким розмовляв у Брюсселі. За його словами, у Польщі, Латвії і Литві дуже злі через те, що «німецька канцлерка за бажанням одного гангстера розмовляє з іншим гангстером — про нас і за нашими спинами». Як пише Bild, Берлін поінформував Варшаву, Вільнюс і Ригу лише про факт розмови Меркель із Лукашенком — але не про її зміст… Обурення було настільки сильним, що міністри закордонних справ трьох держав навіть хотіли покинути саміт глав МЗС Євросоюзу.
Скандальне рішення Меркель говорити з Лукашенком жорстко критикують зараз також у Німеччині. Речник «Зелених» із закордонних справ Омід Нуріпур назвав розмову канцлерки з диктатором «катастрофою». «Існує дуже зрозумілий політичний підхід, узгоджений на саміті Європейської Ради: не визнавати Лукашенка законним президентом Білорусі», — нагадав Нуріпур. За його словами, своєю розмовою з Лукашенком Меркель «повністю перекреслила цей план, спричиняючись до визнання й легітимізації влади Лукашенка». На думку депутата Бундестагу від «Зелених», головною проблемою є не ймовірна «гуманітарна криза» на білорусько-польському кордоні, а «спроба шантажу» Європейського Союзу цією кризою, до якої вдався Лукашенко. Погодившись з ним говорити, Меркель показала Лукашенку, що його шантаж прекрасно працює. І тепер Лукашенко його точно продовжить.
Чому саме Меркель наважилася зателефонувати Лукашенку? У кращому разі, це втрата політичного «нюху», часто притаманна «кульгавим качкам» (тобто лідерам, які вже йдуть із політичної сцени). Мабуть, четверта каденція у кріслі глави німецького уряду була зайвою… Навіть якщо Меркель справді перейнялася ймовірною «гуманітарною кризою», вона, як досвідчений політик, мусила розуміти, які наслідки матиме її розмова з Лукашенком. А вони й справді «катастрофічні» — насамперед для закордонної політики Євросоюзу. «Якщо з Лукашенком говорить Меркель, — стверджує телепропаганда офіційного Мінська, — значить, Німеччина розглядає його як цілком легітимного президента Білорусі. А оскільки „за старшого“ в Європейському Союзі саме Берлін, то таку саму позицію займає і ЄС у цілому»…