ЄС – Україна: без ілюзій
12 жовтня в Києві проходить черговий саміт Україна – ЄС, на якому учасники обговорюють стан виконання Угоди про асоціацію та широкий комплекс питань у двосторонніх відносинах. Помітних проривів від саміту не очікується
ЄС представляють голови Європейської Ради та Європейської Комісії Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн, Україну — Володимир Зеленський. Учасники саміту підписали Угоду про спільний повітряний простір, яка має пожвавити авіаційні перевезення з Україною, та угоди про доступ нашої держави до програм «Горизонт Європа» і «Креативна Європа». Вони допоможуть вченим та митцям з України активніше інтегруватися до спільних з Європейським Союзом проєктів.
Напередодні подібних самітів учасники зазвичай обмінюються заявами у пресі. Зокрема, керівник
Перемовини учасників саміту Україна-ЄС спочатку пройшли за закритими дверима. Демонстрація політичних успіхів на руку і Києву, і Брюсселю. Проте вже згаданий Жозеп Боррель публічно виступив за розслідування наведених у Pandora Papers відомостей, тоді як офіційний Київ з цього питання обрав тактику мовчання. Ба більше, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина висловила впевненість, що активне обговорення Pandora Papers пов’язане з ухваленням закону про деолігархізацію в Україні. З чим пов’язаний саботаж засідання з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури українськими представниками, в уряді та Офісі президента уточнювати не стали.
Україні важливо позбавитися як ілюзій стосовно євроінтеграції, так і уявлення про можливість потрапити до ЄС «малою кров’ю, єдиним ударом». Європейський Союз зараз переживає не найкращий час для стрімкого розширення, і не його провина, що Київ свого часу згаяв час для проведення необхідних реформ. Реально змінюватися та чекати сприятливого моменту для подачі заявки на вступ до ЄС — ось реальний рецепт європейської інтеграції для України.
Євген Магда для «ВЗ»