Термоядерний реактор під Києвом

Цими днями світ облетіла звістка про те, що начебто американською компанією Lochid-Martin успішно розробляється термоядерний реактор. І що його серійне виробництво має розпочатися в США через 10 років. І що це докорінно змінить світову енергетику. Зокрема, Росія перестане бути постачальником нафти і газу.

В Україні про це висловилися багато політиків. Здебільшого ті, хто не знає ядерної фізики, і — фізики загалом. Фахівці наразі мовчать. Оцінок не дають. Фахово не висловлюються.

У цьому контекті щонайменше дивними звучали висловлювання відомих російських вчених А.Красільнікова і Є.Вєліхова. Їхні слова на кшталт «этого не может быть потому, что не может быть никогда» нагадують старі радянські часи, коли СРСР "доганяв і переганяв" США.

Очевидно, українські вчені і фахівці наразі аналізують ситуацію і мовчать, оскільки свого часу заблокували інформацію про здобутки української приватної лабораторії під Києвом, біля селища Вишневого, — «Протон — 21». Саме у цьому закладі ще майже півтора десятиліття тому була реалізована малозрозуміла (як тоді, так і тепер) реакція, яка давала надію на створення нового виду джерела енергії. І вже давно, в разі успіху, можна було вирішити питання енергозалежності від зовнішнього постачальника.

Треба відверто зізнатися, що нафтогазове лобі в Україні і «класична» наша наука до сьогодні не дали змоги державі Україна задіяти всі необхідні механізми для остаточного з'ясування, чи згадане відкриття є реальністю, чи помилкою. І Заходу це було, мабуть, не потрібно.

Може, хоч тепер, як часто бувало — після когось (цього разу після США), ми, українці, з'ясуємо, що ж маємо вдома?!