Передплата 2024 «Добрий господар»

Туск поступився місцем дамі

За його словами, Кідава-Блонська має кращі шанси на те, аби у травні 2020 року перемогти президента Дуду

Після відмови експрезидента Європейської Ради Дональда Туска балотуватися у президенти Польщі кандидатом на цей пост від опозиційної «Громадянської платформи» (ГП) стала жінка — віцеспікерка Сейму Малґожата Кідава-Блонська. Чи зможе скласти конкуренцію чинному польському президенту Анджею Дуді? Наразі соціологія не дає Кідаві-Блонській реальних шансів. У першому турі виборів (травень-2020), за даними опитування Estymator, за Дуду голосуватимуть 46,6% поляків, за Кідаву-Блонську — 22,4%.

Попри це, сама кандидатка від ГП у свою перемогу вірить. Зре­штою, уся передвиборна кампанія ще попереду. Згадаймо, п’ять років тому фаворитом президентських виборів був кандидат від «Платформи» Броніслав Ко­моровський. А потім несподівано про­грав Дуді, кандидату від партії «Право і Справедливість» (ПіС)… Вірить в успіх Кі­дави-Блонської і Туск (після того, як Туск пішов із поста президента ЄР і очолив Європейську народну партію, він актив­но коментує польські політичні справи). За словами Туска, віцемаршалкиня Сей­му має кращі, ніж він, шанси на те, аби у травні 2020 року перемогти Дуду. Утім, не виключено, цей комплімент Кідаві-Блонській є нічим іншим, як тонким полі­тичним розрахунком. Досвідчений Туск, не виключено, усвідомив, що «Платфор­ма» не має реальних шансів здолати пре­зидента від правлячого ПіС уже на цих виборах, хто би не став кандидатом від ліберальної опозиції. Ось і вирішив поче­кати до 2025 року…

На нещодавньому з’їзді «Платформи» у Варшаві Кідаву-Блонську підтримали 340 делегатів, а її суперника, президента (мера) Познані Яцека Яськовяка, — 125. «Ми виграємо ці вибори, — запевнила однопартійців Кідава-Блонська. — Поля­кам уже не треба буде соромитися сво­го президента. Я буду президентом усіх поляків». Аби бодай спробувати реалізу­вати цю амбітну програму, кандидатці від ГП потрібна всебічна підтримка цієї полі­тичної сили. Схоже, Кідава-Блонська не впевнена, що її матиме, якщо «Платфор­му» й надалі очолюватиме Ґжеґож Схети­на. За словами Кідави-Блонської, партії потрібна зміна лідера… Головна опози­ційна сила Польщі обиратиме нового ке­рівника 25 січня. Кандидатів багато. Чи балотуватиметься Схетина? Невідомо. У президенти Польщі не висувався — через низький рейтинг серед членів і прихиль­ників «Платформи».

Під час цьогорічної кампанії перед ви­борами до Сейму «Платформа» презен­тувала Кідаву-Блонську як кандидата у прем’єри. Виборцям лібералів така пер­спектива сподобалася: на своєму сто­личному окрузі пані Малґожата перемо­гла з рекордним результатом (одержала більше голосів, ніж голова ПіС Ярослав Качинський на своєму окрузі). Скептики, одначе, закидають кандидатці від ГП, що під час публічних виступів виглядає «не найкраще». І тому, мовляв, Кідаві-Блон­ській буде важко виграти у Дуди перед­виборні дебати… «Багато речей можна під час виборчої кампанії виправити, — запевнила Кідава-Блонська у розмові з журналісткою Radio Zet. — Багатьох ре­чей можна навчитися». Мовляв, «були ви­датні політики, котрі змінили світ», і при цьому їхні публічні виступи зовсім не вра­жали…

Завдання, яке стоїть перед віцемар­шалкинею Сейму, є надскладним, адже соціологи наразі не дають їй реальних шансів на перемогу. За даними опитуван­ня Estymator, діяльність президента Дуди позитивно оцінюють 53% поляків, а дові­ряють йому аж 67% (при тому, що Качин­ському — 46%). Кідаві-Блонській довіря­ють 40% поляків, тобто значно менше, ніж Дуді. З іншого боку, не довіряють їй лише 22%, а значить, кандидатка у президенти від ГП має певний потенціал для залучен­ня нових симпатиків. Водночас рейтинг ПіС і надалі «зашкалює»: за консерваторів зараз голосували би 44,2% виборців, це навіть більше, ніж було на недавніх парла­ментських виборах (43,6%). «Платформа» після виборів своїх прихильників не роз­губила, але й нових не здобула (як і рані­ше, близько 27%), тож перемогти канди­дата у президенти від ПіС його суперниці з ГП буде важко…

Утім, рейтинг рейтингом, а на останніх виборах «Громадянська коаліція», осно­вою якої була «Платформа», зуміла здо­бути більшість у верхній палаті, Сена­ті. До того ж, якщо Дуда не переможе у першому турі президентських виборів, то буде другий. Там багато залежатиме від того, кого саме, Дуду чи Кідаву-Блон­ську, підтримають ті виборці, які у пер­шому турі голосуватимуть за інших кан­дидатів… А може, у другий тур разом із Дудою вийде не Кідава-Блонська? Це малоймовірно, але теоретична можли­вість такого сценарію є.

Дві ліві партії Польщі, «Союз демо­кратичної лівиці» (СЛД) і «Весна», днями об’єдналися. За словами лідера «Вес­ни», експрезидента Слупська Робер­та Бєдроня, «Нова лівиця» визначить «кандидата у президенти ХХІІ століття», який, зокрема, вимагатиме відокрем­лення церкви від держави… Для Поль­щі, яка має Конкордат із Ватиканом, це дуже радикальна програма. Чи прива­бить вона нових виборців? Питання. А без них «Нова лівиця» свого кандидата у другий тур президентських виборів точ­но не виведе: на виборах до Сейму за об’єднаний список СЛД і «Весни» прого­лосували менше 12% поляків.

Схожі новини