Чому данці найщасливіші у світі?
Як Данія стала однією з найбільш заможних країн світу
Що знаємо про Данію? Що тут високі зарплати, високі податки і високі ціни на все. Данська мова видається нам непростою. «Це як говорити шведською, тільки із гарячою картоплиною у роті», — жартують шведи. Медицина у Данії — така ж «безжалісна», як і у багатьох інших європейських країнах: якщо ви зламали ногу, «швидка» за вами не приїде — викликайте таксі. У Данії немає магазинів зі шторами та фіранками. Сонце не часто тішить цю північну країну, тож данці не завішують вікна, зате часто їх миють (чисті вікна пропускають на 10% більше світла).
«У Данії — чудове літо. Головне — не пропустити ці два дні», — жартують місцеві. Нестачу сонця компенсують запаленими свічками, смачною їжею і теплими бесідами з рідними та друзями. Це ціла філософія, і вона має свою назву — «хюґґе».
70% данців у віці 18−24 років залишають батьківський дім, щоб жити власним життям. 70% підлітків віком від 13 до 17 років поєднують навчання з роботою. Починаючи зі 17 років, працюють майже всі. Робота вчить організованості та відповідальності — рисам, які притаманні данцям.
У рейтингах щастя, які щороку складає ООН, Данія традиційно займає лідерські місця. Чому? Кореспонденти «ВЗ» розпитали про це самих данців: Флемінга Тогерсена, Єнса Йоргенсена, Ленне Фіне Єпсен, Брітту Крагеруп, Ханне Ларсен, Карла Еріка Фоверскова та Торкіла Крістенсена. Вони завітали до Українсько-Скандинавського Центру, аби познайомитися з українцями, що вивчають скандинавські мови.
Про медицину
«У нас — високі податки, але кожна людина знає, на що держава їх витрачає, — каже член Данської Гельсінської спілки Карл Ерік Фоверсков. — Частина грошей йде на медицину, тому медицина у Данії безкоштовна і високого рівня. Однак за деякі послуги доводиться платити, наприклад, стоматологічні (платимо половину вартості і більше) або за прийом у мануального терапевта. Якщо людина серйозно хвора, уряд покриває всі витрати на її лікування».
У Данії давно відбулася децентралізація, тож усі місцеві шпиталі фінансуються з місцевих податків. За ліки треба платити, але чим більше ліків потребує пацієнт, тим менший відсоток їх вартості сплачує. Якщо його медикаменти коштують понад 2000 крон (близько 9 тисяч гривень), сплачує лише 50% їх вартості. Систему медичного страхування ліквідували ще у 70-х роках. Із того часу страховка є добровільною — її купують ті данці, які планують відвідувати приватних лікарів і лікуватися у приватних лікарнях.
«У державній клініці на прийом можна чекати близько місяця, але ви гарантовано отримаєте медичну допомогу (звичайно, якщо не трапиться невідкладний випадок). Якщо не хочете так довго чекати, можете відвідати приватного лікаря в іншій європейській країні», — пояснює член правління Асоціації Організації об’єднаних націй Флемінг Тогерсен.
Українці розуміють здоров’я як відсутність хвороб. Данці — як запас міцності, тому діти у Данії гуляють за будь-якої погоди, їх ніхто не кутає. А дорослі спокійно сидять на асфальті, не боячись застудити нирки, і не приймають ліки, тільки-но щось заболить.
Про людей з інвалідністю
Держава створює всі умови, аби неповносправна людина могла працювати. Бо ж закрита у чотирьох стінах не приноситиме користь суспільству. Якщо це неможливо, наприклад, після перенесеного інсульту людину паралізувало, до неї додому приходять соціальні працівники, які годують її, миють та надають іншу необхідну допомогу. Близькі не займаються доглядом важких лежачих хворих. Для цього є навчені люди.
«В Україні людина на візку або незряча не може скористатися громадським транспортом, оскільки не створено жодних умов, щоб ці люди могли пересуватися без сторонньої допомоги. У Данії на станціях метро і вокзалах є ліфти, а персонал зобов’язаний допомагати людям з інвалідністю», — розповідає Карл Ерік Фоверсков.
«Однак не всі автобуси пристосовані для перевезення неповносправних», — визнають гості з Данії. Водночас у них існує можливість 30−40 разів на рік скористатися спеціальним транспортом для перевезення інвалідів. Вартість проїзду дорівнює вартості квитка у звичайному транспорті.
Про таємницю успіху
«Ми допомагаємо одне одному, все робимо разом, і всі наші справи базуються на довірі», — висуває свою версію Флемінг Тогерсен. Населення Данії — лише 5,6 млн. осіб. 78% данців довіряє своєму оточенню. Це — світовий рекорд. У більшості країн цей показник не перевищує 25%.
«Усі політичні сили у Данії погоджуються з усіма соціальними гарантіями, наприклад, із безкоштовними шпиталями. Влада завжди дослухається до своїх громадян. От, скажімо, вітрова енергетика. Це неурядові організації запропонували такий вид заробітку, а зараз це фактично основне джерело надходження валюти у Данію. Продаємо вітряки по всьому світу — від Китаю до США», — каже пан Фоверсков.
Політичні погляди у данців — різні, але курс розвитку держави — один. «Це надто дорого — міняти його після кожних виборів, аби догодити більшості, яка потім знову стане опозицією», — кажуть данці. А ще у Данії немає корупції.
«Ми не є такою багатою країною, як Росія чи Україна. Ви маєте величезні природні ресурси — вугілля, нафту, газ, срібло, золото, тому й розслабилися! Ми, данці, мали тільки фермерство та рибальство, і лише у середині ХХ століття перейшли до промисловості. Все, що нам залишалося, — продавати знання. Данія активно розвиває галузь штучного інтелекту і робототехніки», — розповідає генеральний директор J&L Consulting Ltd Пітер Майєр-Рассмусен.
«Усе почалося з часів вікінгів, — кажуть данці. — Щоб виживати, треба було бути розумним». Так-так, не шведи чи норвежці, а саме тихі, мирні, демократичні данці є прямими нащадками жорстоких вікінгів, які колись наводили жах на всю Західну Європу…