«Усіх антивакцинаторів запрошую на «екскурсію» у наше відділення»
Завідувачка реанімації «ковідного» блоку – про те, чим відрізняється ця хвиля від попередніх. І чому вкрай важливо вакцинуватися від коронавірусу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446255/vakcyna.jpg)
833 померлих від Covid-19 — сумний рекорд, який Україна встановила цього понеділка, 8 листопада. Це — найбільша кількість смертей за добу за весь час пандемії. У вівторок, 9 листопада, Міністерство охорони здоров’я відзвітувало ще про 816 осіб, життя яких забрала коронавірусна хвороба. За добовою смертністю від Covid-19 Україна цього тижня посіла друге місце у світі, потіснивши на третє США. Більше смертей зареєстрували лише у Росії. Аби зрозуміти справжні масштаби катастрофи, достатньо згадати, якою є чисельність населення у цих країнах. У РФ, за офіційною статистикою, 146 млн осіб. У США — 333 мільйони. В Україні — 43 мільйони, тобто майже у 3,5 раза менше, ніж у Росії, та майже у 8 разів менше, ніж у США.
Ця хвиля, кажуть лікарі, відрізняється від попередніх тим, що вірус стрімко поширюється між людьми, а перебіг захворювання, яке він спричиняє, значно важчий. Відповідно, більше людей потребує госпіталізації, більше потрапляє у реанімації та більше помирає.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/matolinets.jpg)
«Якщо минулої хвилі ми мали 500−600 пацієнтів у клініці, з яких 25, максимум 30 потребували інтенсивної терапії, то на сьогодні з 460 пацієнтів, які є у нас у стаціонарі, інтенсивної терапії потребують майже 100. Із них 49 перебувають на штучній вентиляції легень, — розповідає завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги у Львові Наталія Матолінець. — Щоб рятувати життя, нам потрібні додаткові апарати штучної вентиляції легень, додаткові ліжка і додатковий медичний персонал, тому адміністрація лікарні прийняла рішення розширити інтенсивну терапію «ковідного» блоку до 100 ліжок. Наразі тут облаштували 15 ліжок, а з наступного понеділка, 15 листопада, хворих прийматиме ще 35.
— Пандемія триває вже майже два роки, але чомусь досі побутує думка, що молодий-здоровий у реанімацію з ускладненнями Covid-19 не потрапить…
— Ця хвиля — більш агресивна за попередні. Уражається більше дітей та молоді. Що найгірше — молоді без супутньої патології. На жаль, збільшилася й кількість летальних випадків серед пацієнтів, які молоді й ніколи нічим не хворіли. Але дуже довго перебували на амбулаторному лікуванні, ігнорували симптоми вірусної інтоксикації та поступали до нас уже у критичному стані — з тотальним ураженням обох легень.
— Людина захворіла на коронавірус і лікується вдома. Які ознаки сигналізують про те, що без стаціонарної допомоги не обійтися?
— Covid-19 — це гостра респіраторна вірусна інфекція, і у певної частини пацієнтів вона минає самостійно й без наслідків. Але якщо лікуєтеся вдома впродовж 3−5 днів і бачите, що динаміка не стала кращою (утримується температура, наростає задишка або ви зауважили, що вам стало важко робити вдих), зверніться до сімейного лікаря і чітко виконуйте його інструкції. Якщо ж у вас з’явилися раптові болі у грудній клітці, раптова задишка, раптове падіння сатурації або ж температура не коригується прийомом антипіретичних (жарознижувальних. — Авт.) засобів, викликайте «швидку», яка госпіталізує вас у стаціонар.
— Чи потрапляли у реанімаційне відділення вакциновані пацієнти?
— За весь період лікування у нас у реанімації не було жодного пацієнта, який був би повністю вакцинованим від коронавірусної хвороби. Іноді трапляються випадки, коли пацієнту ввели одну дозу вакцини. Але він потрапляє у реанімацію не з приводу дихальної недостатності, зумовленої Covid-19, а з приводу загострення чи декомпенсації супутньої хронічної патології.
— Чи вистачає тих коштів, які виділяє держава на лікування одного пацієнта з коронавірусною хворобою?
— Це дуже болюче питання. Випадок лікування «ковідної» хвороби фінансується через Національну службу здоров’я у межах 23 тисяч гривень. Ми порахували, що 12 годин інтенсивної терапії у реанімації, коли пацієнт потрапляє до нас у критичному стані та потребує переведення на штучну вентиляцію легень, антибіотиків, антикоагулянтів і противірусної терапії, обходиться значно дорожче, ніж коштує цілий пакет лікування, наданий НСЗУ. Тобто виділеної суми не вистачає навіть на добу лікування пацієнтів у інтенсивній терапії! Кошти, необхідні для лікування пацієнта з Covid-19, витрачаються ще на амбулаторному або первинно-стаціонарному етапі лікування, щойно пацієнт поступив. Ми ж повністю перебуваємо на субсидії лікарні й забезпеченні пацієнта.
— Маєте нагоду через «Високий Замок» звернутися до антивакцинаторів, а в Україні їх багато. Згідно з дослідженням, яке провів фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, це — 56% українців, які не вакцинувалися від коронавірусу і не планують. Що б ви порадили цим скептикам?
— Укотре запрошую їх на «екскурсію» у відділення реанімації «ковідного» блоку нашої лікарні, де вони на власні очі зможуть побачити людей, що не вакцинувалися, боялися ускладнень після вакцинації, а тепер перебувають на апаратах штучної вентиляції легень, балансуючи на межі життя й смерті. І я, і мої колеги авторитетно заявляємо: вакциновані пацієнти можуть потребувати лікування в умовах стаціонару, але хвороба у них має легший перебіг, і у них менший ризик летальних наслідків.
А тим часом у «ковідному» блоці лікарні…
Пан Олександр зі Львова на Covid-19 хворіє вже два тижні. У лікарні швидкої медичної допомоги вже 11 днів. Каже, хвороба дала ускладнення — двобічне запалення легень. До цього нічим серйозним не хворів. У медичній картці львів’янина був лише один діагноз — «хронічний бронхіт». «Лікарі бачать позитивну динаміку. З кожним днем почуваюся краще. З’явилися бадьорість, впевненість. Температури вже немає, — розповідає. — Дуже вдячний лікарям і медсестрам за їхню титанічну працю. Вони рятують життя 24 години на добу».
Коли чоловіка запитують про вакцинацію, міняється в обличчі: «Вакцинуватися треба нагально і кожному. Ведіть друзів, родичів! Робіть щось, бо то страшне. Я кожного, хто не вірить, завів би сюди, і людина би вийшла звідси зовсім іншою. Скільки щодня у морг вивозять — просто жах! 20−30-річні молоді люди. Люди добрі, думайте! Це не нежить. Це питання життя або смерті!».
Пана Володимира з Червонограда також госпіталізували з двобічною пневмонією, і він також радить усім вакцинуватися: «Я той момент пропустив. Слухав спершу одних, потім других… Тепер каюся. Щепіться — і тоді все буде набагато легше!»
— Яка ситуація з вакцинацією в Україні?
— За останніми оновленими даними Open World in Data (станом на 8 листопада), повністю завершило курс імунізації трохи більш ніж 18,5% населення. Це навіть не кожен п’ятий. Для досягнення популяційного імунітету необхідно як мінімум 70%, але бажано — 80%. Для порівняння: щоб забезпечити повноцінний захист від уже відомих хвороб, як-от кір чи поліомієліт, потрібно, аби щеплення мали 95%.
Читайте також: «Непліддя не викликають, телефонів не блокують»