«Якби не вакцина, бабця не вижила б!»
91-річній жінці вдалося подолати Covid-19 – попри повне ураження легень!
«У нашій родині — всі вакциновані. Навіть таких розмов не велося, що можна не вакцинуватися, — розповідає „ВЗ“ Марта Кузій, онучка 91-річної Софії Голдак. — Коли нам зателефонували з поліклініки і повідомили, що розпочалася вакцинація людей віком 80 років+, бабуся відразу зголосилася. І це рішення врятувало їй життя!».
Першу дозу вакцини AstraZeneca пані Софія отримала ще у квітні, другу — у кінці червня. Вакцинацію перенесла легко.
«Я також була вакцинована, але десь таки підхопила вірус», — зітхає Марта. Підозрює, що це вона заразила свою бабусю. Коли у неї з’явилися симптоми, подумала, що це — звичайна застуда. Але коли в її бабусі різко піднялася температура і жінку почало трусити, онучка злякалася не на жарт.
Зателефонували сімейній лікарці. Та прийшла й послухала пацієнтку. У легенях пані Софії лікарка вислухала хрипи та прописала антибіотики. Проте через добу самопочуття бабці різко погіршилося. Сатурація падала. Пані Софія почала задихатися.
«Перед тим кілька разів викликали „швидку“, але вони відмовлялися приїхати. Казали, що навіть якщо це „корона“, але людина не задихається, повинна лікуватися вдома, бо всіх забрати у лікарню не можуть. Коли бабусі стало дуже зле, „швидка“ таки приїхала. Госпіталізувала її у лікарню швидкої допомоги на Топольній», — розповідає Марта.
Оскільки в онучки також був коронавірус, їй дозволили залишитися поряд з бабцею. «Бабуся не могла себе самостійно обслуговувати, — згадує Марта. — Щоб не впасти з ніг від утоми, мінялася зі своєю тіткою. Тітка також була вакцинована, але заразилася і захворіла. Потім заразила мого дядька. На щастя, він також вакцинований. З нас чотирьох бабуся перенесла хворобу найважче — 10 днів провела у лікарні, на крапельницях, під кисневою маскою».
«Воліла б розбачити те, що побачила у лікарні»
«Було страшно. Людей привозять і привозять, і це все — старші люди. Санітарок так мало у відділенні, що вони фізично не встигають приділити кожному увагу. На понад 80 хворих — три санітарки, три медсестри і 2−3 лікарки. А пацієнти — у вкрай важкому стані. У палаті, де лежала бабуся, я була за санітарку — тому їсти треба дати, тому кисень поміняти», — згадує Марта.
У пані Софії діагностували двобічну пневмонію з повним ураженням легень. Лікарі попередили рідних, щоб готувалися до найгіршого. «Наступного дня прийшла лікуючий лікар і трохи заспокоїла. Розповіла, що випадки бувають різні. На знімку може бути повне ураження легень, але воно може бути поверхневим, не глибинним. У них були пацієнти, в яких було уражено 15% легень, але воно було глибинним і людина помирала, — переповідає Марта. — Визначити глибину ураження легень лікарі не можуть — не існує такого обладнання. Тож ми вирішили боротися. Робили все, що казали нам лікарі. Після виписки бабуся все ще була у важкому стані. І, звісно, не могла самостійно пересуватися, тож додому ми відвезли її на спеціальному транспорті».
Але організм дав собі раду! Була на кисневому концентраторі трохи більше як місяць. Але вже пів місяця, як не потребує кисневої підтримки. Зміцніла, нормально їсть. Сатурація не падає. Антибіотиків вже не приймає — тільки вітаміни.
«Проводимо їй реабілітацію. Поступ ми бачимо щодня. Це нас дуже тішить і обнадіює», — тішиться онучка. Впевнена: якби не вакцина, її бабця б не вижила. «Звісно, ми не знаємо цього точно, адже все у Божих руках. Я дякую Богу, що він її врятував. Ми молилися за неї безперестанку. Бабуся, попри поважний вік, у доброму здоров’ї і при добрій пам’яті. До хвороби могла самостійно поратися по господарству, ходила по магазинах», — розповідає Марта.
Найкращі ліки від Covid-19 — оптимізм
«Яка риса характеру вам найбільше подобається у вашій бабусі?» — цікавлюся. «Оптимізм і безконфліктність, — відповідає Марта. — Бабуся любить людей. Не було людини, яка б зайшла у наш дім і вийшла б без гарного настрою. Бабуся кожному скаже добре слово, пожартує. Ось чому довкола неї стільки людей, які бажають їй добра. Захворіла, всі за неї вболівали, молилися, допомагали матеріально».
Молода жінка переконана: довголіттям і хорошим здоров’ям її бабця повинна завдячувати генам — у її родині всі були довгожителями. «До 85 років бабуся ще їздила на дачу, обробляла город. Це тримало її у тонусі, бо вона вже 36 років як на пенсії. Важливо, щоб у старшому віці у людини було якесь фізичне навантаження. Тим більше, якщо воно ще й приносить задоволення».
Марта закликає людей вакцинуватися: «Дуже прикро, що стільки людей зволікало зі щепленнями проти Covid-19. І тепер-от маємо наслідки: захворюваність росте, лікарні — переповнені»…
Коментар для «ВЗ»
Зоряна Романишин, лікар-терапевт ковідного відділення Центру терапії Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги
Минулого місяця ми виписали ще двох пацієнтів (крім пані Софії. — Авт.) поважного віку — 89 років та 90 років. Усі мали супутні захворювання, зокрема гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця. 90-річний пацієнт мав цукровий діабет. 89-річна пацієнтка — хронічне обструктивне захворювання легень. В усіх діагностували двобічну пневмонію. Усі були вакциновані двома дозами, але різними вакцинами у період, який дав можливість сформувати імунітет до коронавірусної інфекції. Вакцинувалися у травні-червні, захворіли у жовтні. Відповідь їхньої імунної системи на збудника була адекватною, і через 7−10 днів (після проведеного лікування. — Авт.) їх у задовільному стані виписали додому.
Вакцинація не гарантує, що ви не захворієте на коронавірусну хворобу, але передбачає наявність імунітету (!), відповідно, легший перебіг захворювання (немає потреби переводити людину на штучну вентиляцію легень), менші ризики його ускладнень та смерті.
Тож чи потрібно вакцинуватися? Обов’язково! Думка, що людина, яка має супутні захворювання, зокрема серцево-судинної, легеневої, ендокринної систем, онкологічне чи гематологічне захворювання, не повинна вакцинуватися, є хибною. Такі люди мають вакцинуватися у першу чергу, особливо особи віком 60 років +.
За станом на ранок середи, 3 листопада, на лікуванні у нашому закладі перебуває 487 пацієнтів з коронавірусною хворобою. За останню добу поступило 45 хворих. На жаль, 12 пацієнтів померли. Ні з тих, що поступили, ні з тих, що померли, жоден пацієнт не був вакцинований.
Читайте також: Як отримати COVID-сертифікат у «Дії» з паспортом старого зразка