Передплата 2024 «Добрий господар»

Славили Київську Русь. Хоч дехто — Митний союз...

Після святкувань 1025-річчя Хрещення експерти кажуть, що об’єднання українських православних церков не за горами

Україна урочисто, як свято національного масштабу, відзначила 1025-ту річницю Хрещення Київської Русі — вагому історичну подію, яка дала сильний імпульс розвитку нашої держави, тисячоліття тому визначила її європейський цивілізаційний курс, привнесла у наше життя християнські цінності. Святкові заходи у столиці України відвідали президенти трьох іноземних держав, глави дев’яти православних церков. Урочистості тривали три дні і завершилися багатотисячною хресною ходою у неділю, у день пам’яті святого рівноапостольного великого князя Київського Володимира. Попри значимість цієї події для нашого суспільства, оцінки її відзначення лунають різні…

Відкрила святкування урочиста Академія у національному палаці культури «Україна». Виступаючи на ній, президент Віктор Янукович назвав Хрещення Київської Русі «доленосним актом», який зробив Київську Русь повноправним суб’єктом міжнародних відносин, центром православного християнства, позитивно вплинув на нашу духовну культуру. «Без української ікони, української церковно-храмової архітектури, українського хорового співу та українського чернецтва неповним є уявлення про європейську цивілізацію», — зазначив глава держави. До слова, після його виступу у підкреслено національному стилі відбувся концерт духовної пісні, який засвідчив багатогранність наших талантів (зокрема виступали Олександр Пономарьов, «Піккардійська терція»). Прикметно, що завершував ці виступи духовний гімн «Боже Великий, Єдиний», який виконав зведений хор представників усіх основних конфесій, зокрема греко-католицької…

Перекидаючи місток у нинішній день, президент сказав, що для держави всі церкви і релігійні організації є рівними. Ілюстрацією до такого толерантного ставлення мало би слугувати запрошення на святкові заходи глави Української православної церкви Київського патріархату Філарета, якого у Москві (і дехто в Україні) вважає «неканонічним». Владика сидів в одному ряду з представниками УАПЦ, УГКЦ, особисто привітав главу УПЦ Московського патріархату Митрополита Володимира, разом з президентом був на відкритті у «Мистецькому Арсеналі» виставки сакральних творів «Велике і Величне». Згодом Патріарх Філарет висловив упевненість, що «час, коли відновиться православна єдність, близько».

Попри це, оглядачі київ­ських святкувань звернули увагу, що їх проігнорував президент Білорусі Олександр Лукашенко («бацька вирішив за краще проінспектувати у Мінську будівництво аквапарку). Не було і Вселенського патріарха Варфоломія, глав кількох помісних церков. В УПЦ КП дали зрозуміти, що гість із Константинополя та інші не прибули на береги Дніпра, щоб «не сприяти втіленню через урочисті заходи ідей «третього Риму» — високомірної, нечестивої теорії, яка намагається підмінити єдність во Христі єдністю під владою Московського престолу».

Цей камінчик було кинуто в город чи не головних гостей київського святкування — російського президента Володимира Путіна і Патріарха московського і всієї Русі Кирила (останній прибув на бронепоїзді). Їхній візит до Києва носив не тільки християнсько-церемоніальний, а й політичний характер. В українську столицю представники Московії навідалися і з завуальованими ідеями єдності трьох народів. Хоча й говорилося насамперед про духовні узи між росіянами, українцями, білорусами, а малися на увазі і міждержавні. З ностальгією російський президент згадував про колишню спільну державу СРСР, її досягнення. У кожному реченні відчувалася ностальгія за цим об’єднанням. Не випадково Путін знайшов час для участі у конференції, яку проводив його український кум, пропагандист участі України у Митному союзі Віктор Медведчук…

Заходи, в яких брав участь посланець Білокам’яної, супроводжувалися безпрецедентними заходами безпеки. У Києві було заборонено будь-які мітинги, а хто пробував протестувати, того тягнули до буцегарні (щоби, бува, не викликати «комунальні бунти», киянам центральних районів включили гарячу воду). У суботу на Володимирську гірку на молебень за участю Путіна дозволили прийти за спеціальними запрошеннями лише трьомстам гостям. Та навіть ті, що мали перепустки, потрапили туди з проблемами. Зокрема радник Януковича Ганна Герман. А рядових прочан охорона обшукувала з ніг до голови. Не дозволяла пройти із пляшками мінеральної води, із просфорками. Щоб переконатися, що вода не є «рідкою вибухівкою», людей змушували для проби зробити кілька ковтків. А хліб наказували класти просто на землю…

У Києво-Печерській Лаврі Віктор Янукович вклонився хресту Андрія Первозванного, що його патріарх Кирило привіз зі собою із Москви. Президент відзначив орденами князя Ярослава Мудрого глав усіх зарубіжних православних церков. А Вселенського патріарха заочно нагородив орденом Свободи. Своєю чергою, російський президент Путін вручив ордени своєї держави ієрархам УПЦ Московського патріархату. Звертаючись до нагороджених, відзначив, що вони «незмінно виявляли мужність і духовну силу, зробили дуже багато для збереження канонічної єдності об’єднання людей різних національностей».

Свої привітання співвітчизникам зі святом Хрещення Київ­ської Русі з-за ґрат лікарняної палати у Харкові надіслала екс-прем’єр Юлія Тимошенко. Вона назвала цю подію ціннісним вибором народу, «який не має нічого спільного з нинішньою політичною метушнею, порожніми протокольними ритуалами та намаганням відродити хибні союзи».

Думки з приводу

Олександр ПАЛІЙ, історик, політолог

Я брав участь у недільній, більш як 20-тисячній хресній ході, яку провела Українська православна церква Київського патріархату. Вона була масштабною, демократичною, без жодної охорони у ієрархів, щирою, без всяких «злих бабусь». Все відбувалося по-домашньому…

З позитивів святкування1025-річчя Хрещення Київської Русі відзначив би зустріч між Патріархом Філаретом і Митрополитом Володимиром. Владика Філарет сказав: не треба множити ненависть. Фактично дав зрозуміти, що УПЦ КП і УПЦ МП не є ворогами. Важливою була заява нашої влади про підтримку об’єднання українських православних церков. Все йде до того, що ці процеси в українському православ’ї ось-ось можуть вийти з-під контролю Кремля…

А ще київські святкування показали: запрошувати на цю подію і підкреслювати присутність російського президента і московського патріарха Кирила було помилкою. Вони приїхали, образно кажучи, поклали ноги на стіл і «дякую» не сказали. І це вже не вперше. Російський президент говорив про нашу спільність. Ми побачили, що до нас весь час набиваються у родичі (так чинять, коли хочуть забрати чуже майно). Говорячи про «спільність», наші сусіди чомусь не вважають спільними енергоносії…

Руслан КОШУЛИНСЬКИЙ, віце-спікер Верховної Ради

Штучна дата, штучні гості. І, Слава Богу, що вони вчергове показали, які ми з ними різні у світоглядних цінностях.

Олег МЕДВЕДЄВ, політолог

Ось чому Янукович під час телетрансляції молебню виглядав поруч з Путіним таким злим. Запросив того ніби до себе на свято Хрещення, а, виявляється, насправді ВВП приїхав до Медведчука. І православне свято використав для шаленої антиєвропейської пропаганди. Кирило цього разу може відпочити від ролі комісара «Русского мира». Його роботу зробив за нього Путін…