Передплата 2024 «Добра кухня»

Не парламент – «академія наук»…

Депутати козиряють вченими ступенями. Кандидат економічних наук Чечетов знає, як «розводити котят»…

Коли розгнівані бездіяльністю, безцеремонністю окремих членів парламенту виборці кажуть, що у Верховній Раді працюють одні лише неуки, вони перебільшують. Під куполом законодавчого органу засідає ціла гвардія вчених — кандидатів і докторів наук, є навіть академік. Загалом закони пише (або імітує цей процес) 61 науковець, що становить 13% від складу нардепівської публіки. Втім, є прямо протилежний приклад — п’ятеро членів парламенту не мають вищої освіти…

Кілька днів тому докторську дисертацію у галузі стоматології захистив представник фракції «Батьківщина» Роман Ілик. Колишній медик каже, що, попри зай­нятість у політиці, хоче бути у відмінній професійній формі. Гарний подарунок зробив собі до майбутнього 50-річчя…

Наукові звання носять ще 12 соратників Романа Ілика у фракції. В «УДАРі», «Свободі» і серед позафракційних є по три «вчених», у комуністів їх двоє. А першість за «освіченістю» утримує фракція Партії регіонів — в анкетах 37 однопартійців Януковича-Азарова зазначено, що вони мають науковий ступінь.

А на лаври «найрозумнішого» депутата претендує колишній спікер Верховної Ради Володимир Литвин, який у вільний від депутатської роботи час викладає сучасну історію в Національному університеті імені Шевченка, підпрацьовує членом-кореспондентом Національної Академії наук. А ще став почесним професором у Тернополі, написав кількасот наукових праць. Щоправда, не всі вдалі. Як зазначено у Вікіпедії, на зорі Незалежності в одному з журналів Володимир Михайлович помістив публікацію про Українську міжпартійну асамблею. Чималий шмат матеріалу без авторської згоди «запозичив» у відомого політолога Олексія Гараня. Плагіат! Через десять років у «Фактах» Литвин написав ще одну статтю, яку майже дослівно «передер» в американського політолога Томаса Каротерса. Згодом майбутній академік, видаючи тритомну «Історію України», некоректно скористався працями істориків Наталії Яковенко та Олексія Толочка. Були у цього «вченого» нардепа й інші «запозичення»…

Звання кандидата чи доктора наук — не лише престиж для члена парламенту, а й додаткова сума у його зарплатній відомості. Колишній нардеп Тарас Чорновіл розповідав, що за науковий ступінь його колегам із радівської бухгалтерії доплачували щомісяця до двох тисяч гривень. А носіям звання «член-кор.», за даними «ВЗ», в їхніх академіях щомісяця видають понад 3 тисячі грн…

Не всім депутатам пощастило бути «науковцями». Є такі, що обмежилися знаннями середньої школи і профтехучилища. Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що політик без вищої освіти є дилетантом, майже профнепридатним. Він розкритикував опозицію за те, що в її рядах багато людей без вишівського диплома. Сос­кін, зокрема, кинув камінчик у город «Свободи» (у її фракції двоє депутатів мають лише середню спеціальну освіту). Каже, у «свободівців» є енергія, але немає «економічного мозку». За словами Соскіна, Партія регіонів тому переграє меншість, бо має «менеджерів». А в опозиції, мовляв, їх немає…

Думка спірна. Не завжди дип­лом про вищу освіту є свідченням високих управлінських рис. Той же Анатолій Вітів зі «Свободи», не маючи університетських знань, успішно працював на керівній посаді у приватній компанії Луцька. А його соратник по партії Олександр Мирний, який теж не має університетського документа, очо­лював у Хмельницькому велике аграрне підприємство.

З іншого боку, навчання в альма-матер ще не показник того, що маємо справу з людиною інтелігентною, культурною. Той же Михайло Чечетов, який, за даними видання «Погляд», є професором Харківського інженерно-економічного інституту, демонструє у парламенті зневагу до Конституції. Мало того, що голосує чужими картками, нав’язує членам своєї фракції чужу думку, ще й демонструє відсутність елементарної етики. Його коментарі завжди на грані фолу. Чого лише варта його цинічна радість після проштовхування «мовного» закону. «Оцените красоту игры. Мы их развели, как котят! Не знаю, что они будут делать на выборах».

Науковців у Верховній Раді може поменшати. «Високий Замок» отримав інформацію, що після вигнання з парламенту опозиційного «сумісника» Сергія Власенка, сумісництвом можуть назвати і читання лекцій студентам. Закон дозволяє народним депутатам поєднувати роботу у парламенті з науковою, творчою діяльністю, але останнім часом закони у нас почали читати двояко. Кажуть, саме через загрозу бути позбавленим депутатства керівництво «Свободи» попросило своїх колег з вченими ступенями відмовитися від викладання у вишах. Один із «тягнибоківців» — колишній голова Тернопільської облради Олексій Кайда не підтвердив цієї чутки. Але не виключив, що до його побратимів можуть застосувати санкції під будь-яким приводом.

Олексій КАЙДА,народний депутат («Свобода»)

Враховуючи політичну заанґажованість українських судів, які підконтрольні вулиці Банковій, будь-якого народного депутата зараз можуть позбавити мандата. Прокуратура зробить подання у парламентський Комітет з питань регламенту, попросить його позбавити недоторканності, щоб провести якісь слідчі дії — і пішло-поїхало... Не те сказав, не так подивився — і за це, прикриваючись рішенням суду, будь-якого депутата можуть «пов’язати». Зараз довіри до нашої Феміди немає — ні у політиків, ні у пересічних громадян. Візьміть, для прикладу, питання київських виборів. «Регіонали» кажуть дочекатися рішення Конституційного Суду. Але ж прекрасно знаємо, яким воно буде, — КС скаже, що вибори столичного мера і депутатів Київради мають відбутися у 2015 році. Суди перетворилися на елемент репресивної машини. Не виключаю, що і заняття науковою діяльністю можуть розцінити як протиправні дії — попри те, що закон дозволяє депутатам займатися нею.

Схожі новини