Втрата допомоги від USAID підкосить громади
Чим загрожує Львівщині «заморозка» допомоги від Агентства США з міжнародного розвитку?
Важко переоцінити шкоду для України від рішення новообраного американського президента Дональда Трампа призупинити на 90 днів усі проєкти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Україна отримує допомогу від USAID з 1992 року. Вона надходила в українські сфери економічного розвитку, демократії та управління, енергетичної безпеки, охорони здоров’я і соціальний сектор.
Торік Агентство спрямувало на різні проєкти в нашій країні понад 6 млрд доларів. А за три роки повномасштабної війни USAID розподілила в Україні понад 30 мільярдів доларів.
За станом на 31 грудня 2024 року у нас діяли 39 програм USAID, загальний бюджет яких становив 4,28 млрд дол. Проєкти, що фінансує Агентство США з міжнародного розвитку, є довгостроковими.
Львівщина, як прикордонна область, мала чи не найбільше співпраці з Агенцією. Лише за проєктом «Економічна підтримка України» USAID на Львівщині здійснила модернізацію та забезпечила обладнанням пункт пропуску «Рава-Руська — Гребенне». У період 2023−2026 років було заплановано, що USAID через проєкт «Економічна підтримка України» виділяє 115 мільйонів доларів для підтримки Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Укрзалізниці та Державної митної служби. Мета — модернізація пунктів пропуску задля покращення торгівлі та збільшення обсягів експорту.
Як постраждали Львівщина і Львів від «заморозки» цих життєво необхідних проєктів американської допомоги? Ми сподівалися отримати коментар з цього приводу передусім від Львівської ОВА. Однак, на превелике диво, обласні чиновники відмовилися від коментарів.
«Низка підрозділів Львівської ОВА плідно співпрацюють з Агентством. Це й інфраструктурні об'єкти, і молодіжна політика, і підтримка громад, і розвиток малого та середнього бізнесу. Але керівництво утримується від будь-яких коментарів на цю тему», — повідомили «ВЗ» у пресслужбі ЛОВА.
У Львівській міській раді «ВЗ» повідомили, що USAID допомогло місту у сфері теплопостачання — на початку повномасштабного вторгнення рф. Цей проєкт уже профінансований, за що у місті дуже вдячні Агентству. Ще 2022 року Львівська міська рада підписала Меморандум про співпрацю з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Цей проєкт міжнародної технічної допомоги фокусувався на допомозі малому і середньому бізнесу. А Проєкт USAID «Економічна підтримка України» допомагав реконструювати центр розвитку лідерства. Вартість реконструкції - понад 56 млн грн.
«Зміни, які торкнулися американської організації, на функціонування міста не впливають, — повідомили „ВЗ“ у пресслужбі ЛМР. — А давати оцінку, як буде тепер громадським організаціям, незалежним медіа, американським домам, які закрились чи можуть закритися у Львові, посадовцям не дуже коректно».
Мовчать і українські посадовці, які працювали у структурах USAID на Львівщині. Один із таких керівників, який просив не називати його прізвища, розповів «ВЗ», що за умовами контракту йому заборонено давати будь-які коментарі з приводу роботи Агентства. Відмовився щось говорити навіть без посилання на нього, бо, мовляв, «рано чи пізно стане відомо, що цю інформацію надав саме я».
Про співпрацю з USAID розповів «ВЗ» міський голова Городоцької територіальної громади Володимир Ременяк: «Восени 2021 року ми стали однією з 25 громад, які потрапили у пілотний проєкт з USAID за Програмою «Говерла». Проєкт був розрахований на п’ять років. Це одна з програм встановлення демократії та децентралізації в Україні. Проєкт USAID «Говерла» має бюджет 150 млн дол. США і реалізується компанією DAI з березня 2021 по березень 2027 року. Ми отримали від них для нашого комунального господарства потужний екскаватор «Case», потужні генератори на 90 кіловат — щоб школи могли автономно працювати в умовах раптового відключення електрики. Отримали спорядження німецької фірми «Weber» для наших вогнеборців. Це обладнання експортного класу дозволяє їм рятувати людей зі складних дорожньо-транспортних пригод. Ми, одна з трьох громад Львівщини (Городоцька, Козівська і Золочівська), стали переможцями у проєкті, який фінансується через USAID — на виготовлення просторового плану розвитку громади. Сума, яку мали би отримати на цей проєкт, — 550 тисяч доларів США. Навіть провели відбір підрядної організації, яка би мала нам розробити цей «Комплексний план просторового розвитку громади». Це містобудівний документ, фактично стратегія розбудови території. Ми вже провели велику практичну роботу, напрацювали технічне завдання як один із елементів комплексного плану і вже були готові отримати допомогу. Щодо встановлення засобів акумулювання енергії на випадки блекаутів, то на наші об'єкти соціальної бюджетної інфраструктури мали отримати цього обладнання загальної потужності на півтора мегавати. Ми би тоді закрили питання щодо наших шкіл і дошкілля, в амбулаторіях загальної практики, фельдшерсько-акушерських пунктах. Дуже тішилися. Також отримали б устаткування для наших шкільних їдалень. Цей проєкт обраховується мільйонами гривень. У нас було багато проєктів за допомоги наших партнерів із «Говерли», де навчали б наших фахівців, як ставати інституційно сильнішими. Навіть в одному з проєктів допомогли зробити логотип нашої Городоцької громади. Тому для нас це болюча втрата надійного партнера. Як я розумію, найближчим часом повноцінної заміни програми «Говерла» для нас не буде. Хоча працюємо і з європейськими коштами. Ми є в програмі «Лайф», є там переможцями. Також написали декілька проєктів за програмою «Експо-Юкрейн». Зокрема, будемо в межах цього і наступного року робити ревіталізацію центрального скверу в Городку. Ми вигравали Проєкт «Кусанаме» уряду Японії - на медичне устаткування. Маємо непоганий досвід роботи з міжнародними програмами і міжнародними грантами. Але втрата USAID для нас — великий удар.
— Можливо, вам давали сигнал, що підтримка USAID якось поновиться?
— Був спочатку такий сигнал: зараз пауза, відбувається моніторинг програм, які реалізовувалися у попередні роки. Пізніше до нас прийшов лист: у зв’язку з рішеннями, прийнятими новою адміністрацією і новим президентом США, призупиняється на 90 днів моніторингова реалізація проєктів, які здійснювалися на партнерських засадах, незалежно від стадії, на якій перебуває цей проєкт. А після цього прийшов лист від Проєкту: «Ми розриваємо грантову угоду. Якщо раптом будуть сигнали, що ми отримуємо далі фінансування для цих проєктів, то укладемо грантову угоду по-новому». Зараз у нас в роботі була якраз грантова угода з чітким номером комплексного плану просторового розвитку громади, і вона вже розірвана — з ініціативи наших партнерів.
На початку 2023 року ми намалювали для себе «Трикутник Стійкості». Трикутник — стійка геометрична фігура. Вона символізує стійкість громади. В основі цього трикутника — національна ідентичність, лівий нижній кут — «Економічна стабільність», правий нижній кут — «Міжнародна допомога», вершина трикутника — «Збройні сили України». Кут «Міжнародна допомога» зазнав суттєвого удару.
Пробуємо знайти альтернативу, стукаємо в інші програми, наприклад, європейську програму «U-LEAD». Але повноцінної заміни не буде. Якщо говорити про чотири роки функціонування Городоцької громади як об'єднаної і мого головування, то проєкт «Говерла» для нас був найбільш потужним партнером — з точки зору фінансового ресурсу і кількості проєктів, які ми реалізували. Йдеться про десятки мільйонів гривень.
А тим часом…
Суд у США тимчасово дозволив близько 2700 працівникам Агентства з міжнародного розвитку (USAID), яких адміністрація Дональда Трампа відправила у відпустку, повернутися на роботу. Крім того, було призупинено й реалізацію інших частин плану з ліквідації Агентства, повідомляє «24 канал». До суду з вимогою зупинити спроби адміністрації закрити USAID звернулися найбільша профспілка держслужбовців США та асоціація працівників дипломатичної служби.