«Працював водієм у мера Херсона. Після „договорняку“ з Арахамією став керівником області…»
Що стоїть за загадковою смертю колишнього голови Херсонської ОВА Геннадія Лагути?
У потоці гарячих новин не загубилася і ця, трагічна, яка стосується життя/небуття політичної «еліти». За загадкових обставин помер колишній голова Херсонської обласної військової адміністрації - 49-річний Геннадій Лагута. Його смерть викликає багато запитань. Наближені до покійного люди кажуть, що чиновника довели до смерті, тиснули на нього психологічно, і через це він, мовляв, вчинив самогубство. Поліція відкрила кримінальне провадження, опрацьовує різні версії, у тому числі - про умисне вбивство. Що не кажіть: загибель колишнього високопосадовця, людини у розквіті сил — надзвичайна подія.
Наковтався пігулок, бо не міг пережити пресингу?
Про зникнення Геннадія Лагути його дружина повідомила у правоохоронні органи ще 13 вересня. А через три дні колишнього голову ОВА знайшли у безпомічному стані біля гаражів у Солом’янському районі столиці. Госпіталізували, але не врятували — у лікарні він помер. Є інформація, що покійний самостійно звів порахунки із життям. Начебто наковтався пігулок, які сам собі придбав, — доза була смертельною…
Що змусило керівника органу державної влади достроково завершити земний шлях, піти на такий радикальний крок? Найчастіше у Києві й на Херсонщині схиляються до того, що колишній чиновник не міг пережити звинувачень на свою адресу — про те, що це він начебто своєю бездіяльністю у перші дні широкомасштабного вторгнення росії в Україну «здав» Херсонську область ворогові. Власне через це його нібито у липні того року і було усунуто з посади. А згодом був ще один удар — Лагуті оголосили підозру за звинуваченнями у підробці документів і шахрайстві. Підозрювали в оборудках із чужим авто…
Версію про доведення до самогубства поширив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань. За його словами, центральна влада вирішила перекласти на Лагуту власну вину за провали в обороні півдня країни у кінці лютого — на початку березня 2022 року, що й призвело до швидкої окупації регіону. Хлань виправдовує Лагуту, каже, що той у складній ситуації робив усе що міг. А усунувся від вирішення ситуації насправді нібито центр. За словами Хланя, якому за життя скаржився Лагута, керівництво країни після вторгнення росії ігнорувало свого представника у Херсоні, три дні не відповідало на його дзвінки…
Альтернативне бачення цих подій в іншого колишнього керівника області - Бориса Сіленкова, голови Херсонської ОДА у часи президента Віктора Ющенка.
Не зробив того, що вимагав секретний циркуляр у сейфі…
— Чи міг Геннадій Лагута вчинити самогубство? — найперше запитали ми у пана Бориса.
— Я добре знав цього чоловіка. За характером він був боягузливим. А така людина ніколи не робитиме щось зі собою, не ковтатиме якісь пігулки…
Через своє боягузтво 24 лютого 2022 року, у перший день великої війни, Геннадій Лагута покинув область і зробив таку заяву (цитую мовою оригіналу): «Я под это не подписывался!» (є свідки цієї заяви). Тобто керівник області фактично вмивав руки, самоусувався від надзвичайної ситуації, що склалася у той час на Херсонщині…
Щодо заяви депутата Сергія Хланя, який виправдовує Геннадія Лагуту. Між ними були тісні зв’язки. Коли розпочалася війна, Хланя мобілізували до війська, у 124-у бригаду Тероборони. Мав бути там і далі. Однак коли Геннадій Лагута через війну перебрався у Кропивницький і частково забрав туди деякі служби обласної адміністрації, то призначив Хланя своїм радником, надав йому «бронь» від війська. І так цей депутат покинув ЗСУ, фактично втік із армії.
— Як Геннадій Лагута потрапив у коридори влади?
— Колишній голова Херсонської ОВА раніше працював у правоохоронних органах, був міліціонером. Потім — водієм у міського голови Херсона Ігоря Колихаєва (нині мер Херсона перебуває у російському полоні. — І. Ф.) На виборах у Верховну Раду кандидатом у народні депутати по округу № 184 від виконавчої влади було висунуто тодішнього голову ОДА Сергія Козиря. Ігор Колихаєв вклав у цей округ до трьох мільйонів — і виставив на вибори свого водія, Геннадія Лагуту. Треба віддати належне меру: технологічно він перегравав представника центральної влади Козиря. За всіма рейтингами, передвиборчими соцопитуваннями перемагав саме Лагута…
І тут пана Колихаєва запрошують до Києва, на розмову до одного з найближчих соратників президента — Давида Арахамії. У столиці відбувся «договорняк» про те, що Колихаєв знімає Лагуту з виборів, і це дає змогу виграти перегони представнику влади Козирю. А потім Лагуту указом президента призначають головою Херсонської ОДА. Так і було зроблено. Обидві сторони цієї оборудки в одному з київських ресторанів випили горілочки з коньячком, віскі, і у такий спосіб відзначили «договорняк»…
Заради об'єктивності скажу: Козир, як народний депутат від «Слуги народу», багато робить для наших людей. Громада від його депутатства не програла. Але Лагута у крісло голови Херсонської ОДА потрапив нечесно, так би мовити, технологічно, завдяки кулуарним домовленостям Колихаєва. Після цього мер Херсона повністю контролював виконавчу систему. В обласній раді об'єднав свій блок «Нам тут жити» із представниками «ОПЗЖ», а також із блоком майбутнього колабораціоніста Сальда — і утворив більшість, контролював всю обласну раду.
— Як Геннадію Лагуті працювалося головою ОДА?
— Якихось особливих досягнень у нього не було.
— Зі своїм досвідом роботи у правоохоронних органах Лагута міг би якось налагодити систему оборони області від агресора у перші дні вторгнення…
— Як мовиться, я за цією партою сидів. Свого часу працював головою ОДА, знаю обсяг його повноважень. Ніхто не каже, що голови обласних адміністрацій повинні керувати армією, що Лагута мав зупинити ворога, керувати обороною Херсонської області. Але у кожного голови ОДА у сейфах завжди лежав пакет документів про те, як діяти у період надзвичайних ситуацій — як і стихійні лиха, війна до них належала. У цих документах розписано всі дії виконавчої влади під час НС — зокрема, щодо евакуації населення, матеріально-технічного забезпечення ЗСУ. Голова Херсонської ОДА Геннадій Лагута повинен був, першою чергою, відповідно до циркулярів із грифом «секретно», забезпечити евакуацію з інтернатів дітей-сиріт — він цього не зробив, бо втік. Лагута повинен був забезпечити евакуацію всіх обласних архівів — він теж цього не зробив, бо втік. Лагута повинен був вивезти музейні цінності, експонати — не зробив цього, бо втік.
І головне. У функції обласної виконавчої влади входило матеріально-технічне забезпечення 124-ї бригади Тероборони з її двома тисячами військових, резервістів, тих, які проходили навчання на Херсонщині. Є інтерв'ю комбрига цієї бригади Дмитра Іщенка про те, що він звертався по допомогу в обласну адміністрацію — тільки Лагути там уже не було. Іщенко казав, що просив машини, щоб взяти зі складів зброю для оборони Херсона. Але транспорту йому не дали…
Протягом останніх шести місяців я публічно звертався на Банкову, у слідчі органи: чому не відкрито справу щодо Лагути і голови обласної ради Самойленка, які на початку війни проігнорували людей, не забезпечили їх евакуацію? Коли орки зайшли, то вивезли з наших інтернатів у росію 245 дітей, пограбували і вивезли до себе всі музеї, архіви. Я вимагав притягнути керівників області до відповідальності, але Київ цього не робив. І не робить.
Загадкові оборудки з машиною
— Кажуть, покійний Лагута фігурував у справах про шахрайство, підробку документів…
— Колишня дружина херсонського мера Колихаєва написала заяву у поліцію, що вона нібито продала Лагуті машину за підробленими документами. Тобто, що насправді вона не продавала машину, а Лагута підробив документи і викупив машину.
І тут швидко закрутилася вся силова машина. Від переляку Лагута швиденько ліг у лікарню. Слідчі приходили до нього у лікарняну палату, брали пояснення. Відкрили провадження про шахрайство, про те, що він за заниженою ціною купив цю машину…
— Ваша версія щодо причин смерті Лагути? Навіщо він ковтав надмірну кількість пігулок?
— Я нічого про це не можу сказати. Нехай розбираються слідчі…
P. S. Юристи стверджують, що у разі доведення в суді вини у шахрайстві, підробці документів, Геннадію Лагуті загрожували до 12 років позбавлення волі і конфіскація майна.