Волонтери врятували на «дорогах смерті» 300 життів
Та себе зберегти не зуміли — кадировці розстріляли героїв…
Багатодітні матері з Рівненщини Вікторія Ільчук та Оксана Супрун не залишилися наодинці зі своєю бідою. Ризикуючи власним життям, їхні чоловіки на початку повномасштабного вторгнення росії на власному транспорті евакуювали з-під обстрілів близько 300 людей з-під Києва. Та не зуміли себе зберегти — кадировці з мінометів та автоматів розстріляли героїв. Подвиг волонтерів вразив забудовника та депутата з Рівненщини Віктора М’ялика. Він подарував родинам ключі від однокімнатних квартир у передмісті Києва.
Без зброї знайшли своє місце на лінії вогню
На оглядини подарованого помешкання Вікторія приїхала з рідного села Колоденки разом зі шістьома своїми дітьми — синами Віталієм, Русланом, Юрком, Тімою, Павлом та донечкою Аліною. Тулячись до мами, трирічний Павлик, здавалося, не міг збагнути, чому поруч немає тата… «Команда» Оксани зі Здовбиці ще чисельніша: п’ятеро доньок — Таня, Надя, Софія, Люба, Аня, і двоє синів, Андрій і Богдан. Найменшенька — дворічна Аня — роззирається довкола, також шукає очима тата. Діти ще не звикли до свого сирітства…
Дві «дзеркальні» квартири на третьому поверсі для сімей вдів — поруч. А хіба могло бути інакше? Сергій та Михайло дружили не один рік. Разом працювали на будівництві, були парафіянами Української церкви християн віри євангельської.
Двадцять років я прожила у шлюбі з Сергієм, — говорить Вікторія, ледве стримуючись, щоб не заплакати вголос. — Ми були щасливі. Свого часу Сергій побував у Німеччині. Десь за кордоном йому приглянувся гарний будинок. Чоловік зафіксував у своїй пам’яті його обриси. Повернувшись додому, звів для своєї сім'ї точнісінько таку ж оселю. Адже чудово знався на будівельній справі.
І Михайло спорудив чудовий будинок для своєї сім'ї. Проте обжитися у ньому не встиг. Тепер чоловічими домашніми справами займається у родині найстарший син Андрій.
Релігійні переконання не дозволяли Сергієві та Михайлу воювати зі зброєю в руках. Все ж вони знайшли своє місце на війні: доставляли у «гарячі точки» їжу та ліки, а звідти вивозили людей, які шукали порятунку від російських обстрілів. За словами старости Мирчанського старостинського округу Київської області Тетяни Машини, Михайло разом із однодумцями щодня вивозив на захід України близько 30 людей з окупованих населених пунктів. Якщо в мікроавтобусі комусь не вистачало місця, то він ставив стільчики. Приїжджали на день додому — і знову в дорогу.
Багато хто відмовляв наших чоловіків від участі в гуманітарних конвоях на Київщину, — згадує Вікторія. — Бо ж це небезпечно. Пропонували їм здійснювати волонтерські поїздки у Європу. Та вони не захотіли. «Хіба можна постраждалих через ракетні обстріли кидати напризволяще?», — казали.
Зберігає кулю, яка обірвала життя коханого
11 березня Михайло та Сергій вирушили до селища Бородянка, що в Бучанському районі.
Сподівалися евакуювати людей, які звідси виходили пішки, щоб врятуватися від окупації. Наближаючись до села Мирчі, волонтери не знали, що його вже захопили збройні формування росіян. У той день зник зв’язок, тож ніхто не міг попередити чоловіків про небезпеку.
Коли на шляху до села з’явилися два евакуаційні автомобілі (інші попрямували в об'їзд до Бородянки), окупанти відкрили по них шквальний вогонь з мінометів та автоматів. Вони не могли не бачити на транспортних засобах наклеєних червоних хрестів та написів «Евакуація».
Отримавши смертельне поранення, Сергій, лежачи на сидіннях, наосліп розвернув авто і доїхав до українського блокпоста, попередив бійців про наступ ворога. Закривавленого чоловіка доставили у лікарню Радомишля, де його прооперували. А вже звідти Сергія переправили до Рівного.
Кілька днів лікарі намагалися врятувати мого чоловіка, — розповідає Вікторія. — Знемагаючи від ран, був при свідомості і розумів, що перебуває між життям і смертю. Вже перед своєю кончиною ледве чутно прошепотів: «Навіщо по мені стріляли? Навіщо?..».
Жінка зберігає кулю, яка обірвала життя коханого, і гільзи, які зібрала на місці кривавої трагедії. А доля Михайла для його родини якийсь час залишалася невідомою. Аж після визволення Мирчі селяни пролили світло на обставини загибелі героя. Мовляв, окупанти випустили снаряд, і автомобіль волонтера відразу вибухнув. Після цього вони підбігли до нього, постріляли по кузову й кинули всередину кілька гранат… Рашисти не дозволяли ховати волонтера — його обгорілі останки пролежали на узбіччі дороги до 30 березня. Жителі місцевої громади з великою шаною провели Михайла в останню путь. Згодом Оксана забрала тіло чоловіка й перепоховала його.