У Львові вже готуються до ядерного удару…
Від 1 вересня дітей у школах навчатимуть, як вижити під час ядерної чи хімічної атаки
Протягом двох місяців умісті Лева щодня відбувається тренування людей і підготовка до ядерної чи хімічної атаки. Про це заявив мер міста Андрій Садовий польському виданню Polsat News. Інтерв'ю відбулося ще 19 серпня, під час візиту до Львова президента Туреччини Ердогана, генсека ООН Ґуттереша та президента України Зеленського.
Тоді під час зустрічей на високому рівні йшлося, зокрема, і про можливу ядерну загрозу через шантаж росії на Запорізькій атомній станції. Тому журналісти ставили відповідні запитання.
Коли Андрія Садового запитали, чи реальною є загроза ядерного удару, він відповів: «Ніхто не знає, що є в їхніх головах, але вони вбивають жінок, дітей… Вони можуть зробити все що завгодно. Ясно, що готують провокацію. У Львові протягом двох місяців щодня маємо тренування людей і підготовку до ядерної чи хімічної атаки. Ми серйозно говоримо з людьми про це. Це не жарти. Від вересня будемо навчати цього наших дітей у школах».
Про це інтерв'ю Андрія Садового у Львові стало відомо лише у понеділок, 22 серпня. І, звичайно, слова про загрозу ядерного удару наробили паніки серед львів'ян. Адже щось колись чули про те, як діяти під час ядерної атаки, хіба що мешканці середнього чи старшого віку, коли ще навчалися у школах і вузах. І від занять з цивільної оборони пам’ятають лише популярний жарт: «Що робити у разі ядерного удару? Накритися простирадлом і повільно, не створюючи паніки, відповзати у бік цвинтаря»…
У пресслужбі Львівської міськради «ВЗ» розповіли, що перше навчання про те, як діяти у разі хімічної чи радіаційної небезпеки, Львівська мерія спільно з фахівцями обласного ГУ ДСНС та фахівцями Львівського університету безпеки життєдіяльності провела ще на початку липня. Тоді у навчаннях взяли участь понад 400 працівників мерії та комунальних підприємств.
Уже відбулося 20 навчань щодо захисту від радіаційної, хімічної та бактеріологічної небезпеки. Загалом курси прослухали 1422 працівники. Це посадовці ЛМР, освітяни, медики, працівники театрів, бібліотек, музичних шкіл, ЛКП, працівники ДЮСШ та інші.
Також у пресслужбі ЛМР розповіли, що періодично, уже протягом двох місяців, навчання відбуваються і для усіх зацікавлених львів'ян. За кілька днів до цього з’являється анонс на сайті міськради, у соцмережах. Навчання проводять фахівці Університету БЖД та інші спеціалісти.
Чи є реальна загроза ядерного удару по Львову? Про це журналістка «ВЗ» запитала у міського голови Львова Андрія Садового.
«Ми живемо в умовах російсько-української війни, і всі загрози маємо прораховувати і робити все можливе, щоб їх мінімізувати, — сказав мер. — Власне для того ми у Львові проводимо навчання з точки зору ядерної атаки і хімічної атаки. Якщо ми навчені, підготовлені, тоді рівень загрози стає значно меншим. Ви бачите, що робиться на Запорізькій АЕС. Ви можете передбачити майбутнє цього об'єкта? Ні. Тому краще підготуватися і бути у безпеці, ніж бути легковажними і потім мати велику біду.
— Чи будуть проводити такі навчання для дітей у школах?
— Так, ми будемо проводити навчання дітей, будемо інформувати їх про заходи безпеки. Тому що через дітей дуже легко дійти до батьків. Наприклад, коли починаються сирени, то у нас вдома перший, хто б'є в набат, — найменший син Антоній. Він усіх одразу спонукає негайно йти в підвальне приміщення. Тому діти молодці, вони сприймають інформацію чітко. Ми через них будемо надавати максимальну інформацію з точки зору здорового глузду, щоб вони були наставниками для батьків, бабусь і дідусів.
— Але в разі ядерної чи хімічної атаки потрібні якісь заходи безпеки. Ті самі протигази — їх же немає реально для людей?
— Якщо ви під час ядерної атаки перебуваєте в підземному приміщенні, де зачинені вікна-двері, і якщо на вас немає одягу з хімічним захистом, ви маєте можливість вижити. А якщо ви на відкритому просторі і бачите полум’я від ядерного вибуху, то можете втратити життя. Є елементарні речі, які мінімізують загрозу. Звичайно, навряд чи ми зможемо підготуватися до ядерної війни так, як це передбачають посібники. Тому що для цього треба мати зовсім інші ресурси і можливості. Але мінімізувати вплив від ядерної атаки і вижити ми зобов’язані.