У литовському кадетському ліцеї відкриють український клас
До ініціативи долучився Львівський ліцей імені Героїв Крут
У Литві відбувся Міжнародний воєнізований табір молоді «Жальгіріс-2022». Уперше за історію організації такого табору в литовському Каунасі побували й вихованці Львівського ліцею ім. Героїв Крут. Журналістка «ВЗ» зустрілася з ліцеїстами Матвієм Ковалем та Матвієм Дроздом, які таборували у Литві. Разом з ліцеїстами до Каунаса їздив бойовий офіцер, вихователь навчального взводу ліцеїстів Вадим Масовець.
Протягом тижня хлопці разом з кадетами Литовського військового ліцею імені генерала Повіласа Плехавічуса проходили військовий вишкіл. Участь у таборі цього року брали п’ять держав — Литва, Латвія, Естонія, Польща й Україна. До Каунаса поїхали «крутяни», які добре вчаться та мають хороший рівень володіння англійською мовою. У військовому таборі, де усі навчання проходили за стандартами НАТО, ліцеїсти мали змогу поглибити знання з військових дисциплін — топографії, виживання, тактичної медицини, стрільби з малокаліберної зброї тощо. А навчали таборовиків інструктори Союзу литовських стрільців і курсанти Литовської військової академії імені генерала Йонаса Жемайтіса.
Час табору збігся зі 100-річчям встановлення дипломатичних стосунків між Литвою і США. Американська дипломатка Ребекка Янг і керівники литовського кадетського ліцею висадили пам’ятний кедр, який символізує відносини між Литвою і США. У цей же день львівські ліцеїсти висадили клен — як символ литовсько-українських відносин. А згодом навчальні заклади висадили у Генеральському гаю дуби — як символ міцної дружби між обома країнами.
— Ми думали, заняття відбуватимуться на території військового ліцею, але нас відвезли на військову базу НАТО, де були створені інтернаціональні взводи, — розповів «крутянин» Матвій Дрізд. — Для нас проводили тактичні навчання, показували, як треба діяти у засідці, як маскуватися тощо. День був розпланований до хвилини! Перша половина дня — теорія, друга — командні ігри. Видно було, що кадети литовського військового ліцею мають досвід у таких вишколах. Вони у хорошій фізичній та психологічній формі. Уміють надавати першу медичну допомогу (такі заняття у них проводять у ліцеї). Максимально старалися нам все пояснити та допомогти.
Усі учасники табору цікавилися війною в Україні, — веде далі Матвій. — Запитували, як живуть цивільні люди під час війни. Литовці, латвійці й естонці добре розуміють: якщо ми зараз не зупинимо росію, росія піде далі… Усіх дивує міць і єдність українського народу. Усі вірять у нашу перемогу! Я запитував кадетів з різних країн: «Як бачать закінчення війни в Україні?». Багато хто казав про повернення Криму, виведення російських військ з тимчасово окупованих територій. Хтось говорив про повне економічне знищення рф, яка буде нездатна продовжувати війну.
До розмови долучається Матвій Коваль.
У нас були не лише військові навчання, а й різні творчі завдання. Ми співали українських пісень. «Стефанію», яка перемогла на Євробаченні, знали усі учасники табору, тож ми співали цю пісню разом. Обмінялися з усіма учасниками табору шевронами, подарували синьо-жовті прапори. Додому ніхто не хотів їхати…
Директор кадетського ліцею Річардас Жилайтіс телефоном розповів журналістці «ВЗ»: «Такі табори ми організовуємо для своїх кадетів щороку. Наші львівські партнери з ліцею ім. Героїв Крут приїхали до нас вперше. У нас єдина мета — щоби молода людина любила свою Батьківщину, була небайдужою до своєї країни та її долі. Могла допомогти ближньому. Цього року відкриємо у нашому військовому ліцеї український клас (навчання буде вестися українською мовою). Львівський ліцей допоможе нам з програмами та підручниками. Комп’ютерами, одягом та харчуванням ми забезпечимо. Це важливий проєкт, йдеться про долі дітей, до нього треба підійти дуже серйозно».
— Нам пощастило, що Річардас Жилайтіс зацікавлений у конкретній роботі, — каже начальник Львівського військового ліцею ім.Героїв Крут Юрій Гусар. — Не просто укладаємо меморандум з іншим навчальним закладом, а реально втілюємо проєкт у життя. У Каунасі є школа з викладанням російською мовою, гімназія ім. Пушкіна, але немає жодної української школи. Коли ми почали тісно співпрацювати, виникла ідея створити у литовському військовому ліцеї український клас «крутян». Частину коштів на цей клас дав литовський журналіст Андрюс Тапінас, який збирав кошти на «Байрактар». До початку навчального року український клас ім. Героїв Крут планують відкрити. Буде розрахований, в першу чергу, на українців, які перебувають у Литві. Після навчання у Литві «крутяни» зможуть продовжити вчитися в Україні".