«Бомбосховища виглядають гірше, ніж якби пережили ядерну атаку…»
Журналістка «ВЗ» дізнавалась, у якому стані нині стратегічні укриття міста і де ховатися у разі наступу російських військ
Загроза вторгнення Росії висить як дамоклів меч над Україною з 2014 року. Здавалося б, ще з початком бойових дій на сході українські міста як ніколи повинні дбати про готовність міста до оборони. У першу чергу, про безпечні укриття для населення. Однак занедбані львівські бомбосховища роками прогнивали, сиріли і тонули у нечистотах... Ремонтувати чи бодай підтримувати їх у належному стані у міської влади не було найменшого бажання.
Нещодавно мешканці Львова дізнались, де їм ховатись у разі вторгнення Росії. Інтерактивну карту укриттів оприлюднили лише наприкінці 2021-го. Туди нанесли близько 6 тисяч об’єктів. Більшість з них – підвали та паркінги.
«Висота підвального приміщення має бути не менше 1,70 см, двері залізні, на них має бути позначення «укриття». Паркінги більше пристосовані до укриття населення. Тому що там є, як правило, охорона, туалети, умивальники, доступ до води, телефон. Крім того, приміщення має бути очищене від сторонніх предметів. І бажано, щоб був запасний вихід», – розповів про вимоги до укриттів начальник відділу захисту населення та територій Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Олег Дубачак.
За інструкцією, після сигналу тривоги за 20 хвилин мешканцям потрібно дістатись найближчого сховку. Однак експерти вважають, що в багатьох позначених на карті захисних об’єктах міста укриватись не можна.
«Таке приміщення має бути ізольоване від зовнішнього оточення. Тобто паркінги на цокольному поверсі як укриття не годяться. Має бути система вентиляції, бо якщо люди будуть сидіти там тривалий час, без цього не обійтись», – поділився архітектор Юрій Джигіль.
У Львові є ще один тип укриттів, про які в місті чи забули, чи навмисно не помічали
Це спеціалізовані бомбосховища. Їх зводили у часи холодної війни. Такі укриття мали бути сховком не лише у разі бомбардувань, а й ядерної атаки.
«Захисна споруда, або сховище, – це герметичне приміщення, всередині мають бути розміщені всі елементи забезпечення персоналу. І дизельелектростанції, поліповітряні фільтри. Таких, які відповідають нормам, у нас, певно, 25 на весь Львів», – розповів Олег Дубачак.
Розташування бомбосховищ у радянські часи було засекречено, оскільки вважалися стратегічними об’єктами. А облік споруд вели в Росії, яка нині планує напад. І якщо в Москві залишились всі «явки й паролі», то у Львові багато таких об’єктів... досі не знайдені. До військового вторгнення у 2014-му про бомбосховища було відомо хіба що дослідникам підземель – дігерам.
«Зараз у Львові 10-15 бомбосховищ, які у жалюгідному стані. Це зазвичай бомбосховища під робочими державними підприємствами. Укриття на «ЛАЗі» – характерний приклад», – розповів дігер Андрій Риштун.
Разом з дігерами я відвідала бомбосховище колишнього автобусного заводу – радянського промислового гіганта
Масштаби трисекційного велетенського сховища вражають. Тут досі стоять стелажі із засобами індивідуального захисту: касками, протигазами, костюмами хімзахисту та іншими засобами. В аптечних пунктах можна віднайти закислі ліки та індивідуальні аптечки. Щоправда, у цих речей давно вийшов термін придатності: вони позеленіли від плісняви, а обладнання понищене та заржавіле... Однак, на думку дігерів, бомбосховище не безнадійне.
«Завод наполовину проданий, за бомбосховищем ніхто не наглядає. Та у час ядерної війни воно допоможе людям, які тут будуть укриватись, бо воно герметичне. Порівняно з іншими бомбосховищами, які затоплені чи завалені», – розповів дігер Влад.
Наступне бомбосховище, на яке нас провели дігери, розташоване на території Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту. Укриття лише на кілька кімнат, найбільша схожа на навчальний клас. Парти перед дошкою досі розташовані так, як і десятиліття тому, адже сюди ніхто не навідується. У бомбосховищі є телефон, щоправда, лінії перебиті. А ще десятки велетенських карт евакуації та інструкцій, намальованих від руки.
Ще одне «показове» бомбосховище розташоване на території заводу «Біофізприладів»
Нині над бомбосховищем величезний ангар, який приватні підприємці використовують як складські приміщення.
«Це сховище на 300 людей, там повинна бути, вода туалет. Укриття зачинене, ключів я ніколи і не бачив», – розповів охоронець заводу Тарас.
Вас може зацікавити: Усі дороги ведуть у Львів
Однак у це бомбосховище можна потрапити підземними ходами. «Це бомбосховище у вкрай поганому стані. Утім, 80% бомбосховищ Львова у такому стані. Воно виглядає гірше, ніж якби пережило справжню ядерну атаку. Зараз тут тотальна розруха, чого не встигли вкрасти, те гниє», – розповів дігер Іван.
Стіни запліснявілі, труби поржавіли, від захисної споруди залишилась хіба що назва, бо устаткування розікрали. На стінах – плакати з радянськими гаслами, а під ними розтрощені речі, які колись зберігали в цьому бомбосховищі. Та є і нове сміття, яке, на думку дігерів, сюди зносять підприємці, які орендують ангари заводу. Найбільше приголомшило звалище розтрощених ртутних ламп, які відносять до першого класу небезпечних відходів... Тож переховуватись у цьому бомбосховищі небезпечно для життя.
«Щоб не виносити сміття, вони можуть банально знести його у бомбосховище. Що можемо бачити: гумові прокладки, склад ртутних ламп, які потрібно було би утилізувати. Але навіщо, якщо їх можна знести в бомбосховище», – іронізує дігер Іван.
Така байдужість до бомбосховищ і, як наслідок, доведення їх до аварійного стану свідчить про те, що влада досі не усвідомила, що бомбосховища – це пріоритетне питання.
Читайте також: У Львові 6 тисяч укриттів, придатних для захисту від обстрілів