«Влада має діяти жорстко і вводити повний локдаун по всій країні»
«Тепер тільки так можна зупинити хвилю Covid-19», – вважає експерт з охорони здоров’я
Україну лихоманить від Covid-19. Щодня країна б’є нові рекорди із захворюваності, госпіталізації й смертності від коронавірусу. У понеділок, 25 жовтня, Covid-19 забрав найбільше життів від початку пандемії — 734. У РНБО попередили: ця хвиля ще не досягла свого піку, тож показники зростатимуть щонайменше у наступні два тижні.
Темпи вакцинації в Україні — також рекордні. Тих, для кого захист власного здоров’я і здоров’я близьких аргументом не став, мотивувала необхідність вийти на роботу та й загалом жити звичним життям — відвідувати кафе, кінотеатри, ТРЦ. Хоча уряд ще місяць тому попередив українців: якщо регіон увійде у «червону» зону, невакцинованим доведеться або кожні три дні робити ПЛР-тест, або сидіти вдома під замком та ще й без грошей, бо до роботи в організованих колективах їх не допускатимуть.
Сьогодні за добу від коронавірусної інфекції в Україні вакцинують стільки людей, скільки раніше щепили за місяць. Лише за тиждень загальну кількість вакцинованих хоча б однією дозою вдалося збільшити на 2,7%. Це — європейський і світовий рекорд. Однак нам все ще далеко до створення колективного імунітету, тобто показника у щонайменше 70% вакцинованого дорослого населення. За рівнем охоплення щепленнями проти Covid-19 (хоча б одну дозу отримало трохи більше, як 21%) Україна й надалі пасе задніх. І це у той час, коли багато країн активно проводять ревакцинацію свого населення третьою, бустерною дозою.
За даними інформаційно-аналітичної системи MedData, 94% госпіталізованих з Covid-19 в українських лікарнях — невакциновані. Як пояснюють медики, хоч такі випадки і є поодинокими, але повністю вакцинована людина також може заразитися й захворіти. Це явище називається «проривною інфекцією». Проте однозначно такі люди будуть захищені від важкого перебігу й смерті. А лише на Львівщині коронавірус від початку пандемії забрав майже 4,5 тисячі життів, і жоден з померлих не був вакцинований.
Про те, чому влада зволікає із запровадженням жорсткого локдауну по всій країні, а велика частина населення вперто не хоче вакцинуватися, розмовляємо зі співзасновником Українського центру здоров’я Павлом Ковтонюком.
— Під час попередніх хвиль захворюваності на Covid-19 і кількість виявлених випадків була меншою, і рівень госпіталізації був нижчим. Наприклад, у Львівській області вже досягли піку завантаженості «ковідні» стаціонари, який фіксувався цієї весни. За інформацією керівниці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталії Іванченко, на цей момент на Львівщині зайнято 66% ліжок із підведеним до них медичним киснем, але у деяких областях цей показник перевищує 80%. Ще раніше міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомляв, що порівняно з попередніми під час цієї хвилі рівень споживання кисню в українських лікарнях зріс у 5−6 разів. За добу у деяких містах пацієнти споживають до 50 тонн! Регіони «горять» і водночас продовжують жити звичним життям з переповненими маршрутками, натовпами у супермаркетах тощо. Складається враження, що влада навмисно зволікає із введенням жорстких карантинних обмежень.
— Після онко- та серцевих захворювань Covid-19 зараз — на третьому місці за смертністю. Тому влада має діяти жорстко і вводити повний локдаун по всій країні, бо тепер тільки так можна зупинити хвилю захворювання. Водночас громадський транспорт, заклади громадського харчування, ТРЦ можуть працювати для відвідувачів, які мають сертифікати вакцинації.
— Але чому це не робиться?
— Бо влада продовжує загравати із бізнесом та своїми виборцями.
— Багато людей заявляють, що не будуть вакцинуватися, мотивуючи це тим, що вже перехворіли на Covid-19. Чому так?
— В Україні існує традиційна недовіра не так до медицини, як до держави. Особливо люди не довіряють державним органам національного рівня — Кабінету Міністрів, Верховній Раді, президенту. Є думка, що так працює історична пам’ять народу, у якого своєї держави довго не було. Спрацьовує переконання: вижити можна, лиш обдуривши державу, бо вона чужа, ворожа. Тобто краще для людини, якщо їй вдасться не заплатити податки чи обійти заборони. На несвідомому рівні це працює і з вакцинацією. Бачимо, що у «червоних» зонах люди, які не хотіли вакцинуватися, все-таки пішли щепитися, бо не залишилося можливостей обійти заборони влади.
— Чому іншим країнам вдалося вакцинувати своє населення, а Україні — ні?
— Успішними у створенні колективного імунітету були ті країни, які поставилися до вакцинальної кампанії як до найважливішого завдання. Факторів успішних кампаній багато. Це і виділення достатнього бюджету та вчасна закупівля й поставки вакцин, і своєчасна інформаційна кампанія, і крокова доступність до місць вакцинації. Спрацювало і те, що завчасно, до початку осінньої хвилі, на законодавчому рівні прийняли обмеження щодо відвідування громадських місць без вакцинації чи негативного тесту на Covid-19.
МОЗ та інші органи влади багато роблять, але на табло — ми останні в Європі за рівнем вакцинації. Всі східноєвропейські країни попереду нас.
Влада втратила багато часу, не займаючись закупівлями вакцин. Не пояснила, що індійські й китайські вакцини, які першими поставили в Україну, — ефективні та безпечні.
На початках Україна мала дорожню карту вакцинації зі складною черговістю отримання вакцин. Таким чином обмежили доступ тим, хто хотів якнайшвидше вакцинуватися, але так і не забезпечили високого відсотка вакцинації серед груп ризику.
Тільки з відкриттям центрів масової вакцинації українська вакцинальна кампанія нарешті запрацювала на достатньому рівні. Водночас уряд довго не вводив обмеження для невакцинованих, тож додаткової мотивації вакцинуватися влітку, коли вже було достатньо вакцин, у людей не було.
Читайте також: Остання осінь… в житті