«Вступ України і в НАТО, і в Євросоюз – це завдання для покоління Zoom»
У військовому ліцеї імені Героїв Крут відбулася зустріч з грузинами та литовцями, які ділилися міжнародним досвідом у військовій сфері
У Львівському державному ліцеї з посиленою воєнно-фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбулась зустріч з представниками військових кадетських закладів з Литви та Грузії. «Така подія у цьому закладі відбувається вперше, — каже керівник львівського ліцею Юрій Гусар. — Плануємо отримати найкращий досвід цих країн та застосувати його в Україні. Литовці запросили на наступний рік наших дітей та дітей з Ізраїлю у літні табори. Чим більше буде такої співпраці між нами, тим сильнішими будуть наші країни».
У Литовських кадетських закладах навчаються як дівчата, так і хлопці. Лаура розповідає, що піти на навчання туди можна уже з 11−12 років. Казарм, на кшталт львівських, у Литві немає. Діти, які приїжджають з інших міст, живуть у гуртожитках, де, щоправда, жорсткі правила. Наприклад, залишати гуртожиток без дозволу заборонено. «У 18 років можна вступити до військової академії, — каже Лаура. — Навчання триває 4 роки. У 23 роки — це вже сформований військовий. Коли я сказала вдома, що хочу вступити до військової школи, батьки мене підтримали. З дитинства маю лідерські навички».
Начальник кадетського ліцею у Грузії підполковник Малхаз Голетіані каже: «Армія у Грузії за популярністю на першому місці. 96% населення довіряє армії. Зарплата військових залежить від звання, але солдат, який зробив перший крок в армію, отримує 420 доларів. Крім того, військові отримують від держави квартири й інші пільги, в країні хороша страхова система».
«Ми приділяємо багато уваги урокам права, — каже керівник литовського ліцею підполковник Річард Сілайтіс. — Діючі судді, прокурори викладають у військових закладах, тому діти вже з 7−8 класу знають свої права і знають, що їм загрожує у разі порушення закону».
«Світ віртуалізується. Все переходить у сферу кібербезпеки та цифрових технологій. Саме тут відбуватимуться майбутні війни, — каже військовий експерт, полковник у відставці Петро Черник. — З огляду на те, що сьогоднішні ліцеїсти — це так зване покоління Zooм (діти, народжені у 2005−2006 рр. — Авт.), яке живе у цифровому світі, уміння працювати у широкому міжнародному контексті буде для них корисним. Литва займає 5 місце у НАТО за кількістю програмного забезпечення і якістю його відпрацювання у кіберпросторі. Подібну роботу ведуть грузини. На жаль, наше і попереднє покоління не змогло згенерувати правильні політичні наративи, котрі б дозволили нам вступити і в НАТО, і в Євросоюз. Це завдання — для покоління Zoom. Щоб його реалізувати, вони повинні мати широкий європейський світогляд. Він формується, звичайно, через книжки і навчання, але немає нічого кращого, ніж живе спілкування».
Читайте також: «Привчаємо ліцеїстів до стандартів НАТО»