«Якщо нападник не вживав алкоголю, чуємо від провідників: «Нічого не можу зробити!»
Кількість злочинів у потягах зростає
«Подивився сюжет на телеканалі про дебош у потязі, почув різні думки щодо реагування поліції та начальника потяга. У нашій країні, на жаль, відсутня поліція, яка працює постійно на залізничному транспорті. Як людина, яка має досвід понад 25 років служби у підрозділах кримінальної поліції-міліції, хочу сказати, що там своя специфіка виявлення правопорушень та їх розкриття, своя специфіка забезпечення публічного порядку, й цього потрібно вчити та мати відповідний досвід.
Ліквідація підрозділів міліції на залізничному транспорті у 2014−2015 рр. — велика помилка, адже це призвело до створення злочинних груп-організацій, діяльність яких спрямована на розкрадання вантажів та вчинення низки інших злочинів, що завдають значних збитків державі", — написав на своїй сторінці у Фейсбуці експерший заступник голови Національної поліції України В’ячеслав Аброськін.
Те, що трапилося з художницею Надією Кушнір у потязі, вкотре привернуло увагу громадськості до безпеки пасажирів у залізничному транспорті. А скільки подібних історій залишаються невідомими для громадськості… «У поїзді мене намагалися зґвалтувати, — написала на своїй сторінці у соцмережах пані Надія. — Спочатку чувак втирав якусь діч, показував жену і дитину, тоді роздягнувся і моєю рукою намагався мені показати відсутність у себе пупка…
Я розвернулась до стінки, він закрив двері, стащив з мене одіяло, сам став на коліна і намагався розставити мені ноги, і ліз цілуватися. Я почала кричати, «шо відбувається», він шарахнувся і почав говорити, що вже нічого не відбувається. Хапнула сумку з гаманцем і документами і погнала до провідниці. Там отримала порцію «чо ви сразу не сказали?!» (Коли це сразу, вот сразу — і я тут). І мене переселили до якогось мужика, який викупив все СВ. Там я ще отримала порцію лекції «п'яні чоловіки потребують інтиму». Коли викликали начальника поїзда, цей товаріщ сказав, що хропів, мені заважав, і я тому втекла. Хоча інші сусідні СВ чули мій ор, але всі висловили тільки своє нігадаваніє шумом…".
У Києві відбулася акція на підтримку жінок у потягах. Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з юристкою та членкинею оргкомітету «Маршу жінок» Ганною Литвиновою, яка перейнялася цією темою.
— Не думаю, що злочини у потягах почали відбуватися після того, як ліквідували залізничну міліцію. Просто зараз багато жінок відкрито розповідають про те, що з ними трапилося у потязі, — каже Ганна Литвинова. — Хоча чимало постраждалих досі не готові писати заяву до поліції, якщо, наприклад, стали жертвою зґвалтування. Бояться осуду, приниження, не впевнені, що отримають належну допомогу, не хочуть згадувати ці події знову. Це травматичний досвід.
Було б корисно, якби у потягах були, наприклад, представники охоронних фірм, які мають відповідні ліцензії для такої діяльності. Якщо жінку намагалися зґвалтувати чи їй погрожували, тоді допомогти їй можна значно швидше. Провідник викликає наряд охоронців, зловмисника беруть під варту та передають поліції на найближчій станції.
На сайті Укрзалізниці немає жодної інформації про те, як діяти, якщо з вами у подорожі трапилась неприємна ситуація. Скажімо, вас обікрали. На сайті вказані номери телефонів для викриття корупції та для пропозицій. Телефон «гарячої лінії», на який представники Укрзалізниці рекомендують звертатися, підписано як номер для «пропозицій» (якість та сервіс). Людина, що опинилася у небезпечній ситуації, не сприйматиме цей номер як можливість отримати допомогу.
Більшість провідниць на залізниці — жінки, які не мають жодних засобів для захисту. (Використовувати газовий балончик чи електрошокер заборонено. Тим більше — у замкнутому просторі. — Авт.). Тому провідниці можуть боятися втручатися! Ми з колегами їхали у відрядження потягом «Київ-Луцьк». Колега попросила чоловіка помінятися з нею місцем у купе (нижню полицю на нижню). Він відмовився. Коли ми сиділи і розмовляли, колега випадково зачепила ногою його полицю, на якій постелі ще не було. Він вибухнув агресією. На нашу адресу полились образи та погрози. Провідниця, коли звернулися по допомогу, сказала: «Вибачте, у нього такі самі права, як у вас. Він тверезий. Я нічого не можу зробити». Ми викликали начальницю поїзда, вона з ним поговорила і сказала: «У нього до вас претензій немає» (?! — Авт.). Я очей не могла зімкнути цілу ніч, стежила за ним, аби ще чогось не втнув.
— Тобто механізму дій у конфліктних ситуаціях немає…
— Укрзалізниця має переглянути правила перевезення пасажирів! Вони нечіткі, деколи один пункт суперечить іншому. Наприклад, провідник може самостійно ухвалити рішення і висадити дебошира з потяга. Але не робить цього… Є пункти у правилах, де написано, що це може статися лише, «якщо пасажир перебуває у явно вираженому нетверезому стані та порушує при цьому правила проїзду і громадського порядку, заважає спокою інших пасажирів». Тобто якщо людина твереза, вона може робити, що їй заманеться? Необхідно розробити алгоритм дії під час небезпечної ситуації для пасажирів та розповсюдити його. Пасажири мають розуміти та знати, що робити у разі небезпеки у поїзді.
Часто провідники кажуть, що можуть викликати поліцію. Але не факт, що вона приїде. На залізниці не передбачено вільних купе для нестандартних ситуацій. Художницю пані Надію після того, що з нею сталося, переселили у купе до іншого чоловіка. Єдине, що знаю зі слів провідниці, що у потязі є лише вільне місце у технічному вагоні для пасажирів, які терміново поспішають на похорон.
— Пригадую, колись їхала у жіночому купе. Чи можна зараз купити квиток у таке купе?
— Після випадку у потязі з Надією Кушнір представник Укрзалізниці пообіцяв, що залізниця дозволить бачити гендер під час купівлі квитка онлайн. Цей механізм має бути продуманим. Бо ж ніхто не заборонить чоловіку купити квиток у купе, в якому їхатимуть три жінки. Є поняття «сімейне купе» (кількість дорослих — троє, плюс дитина до 6 років). І тут стикаємося з проблемою, як люди мають підтвердити, що вони є сім’єю? Трапляється, що люди не реєструють шлюбу.
Моя знайома розповіла, коли їхала у плацкартному вагоні (обирає плацкарт для більшої безпеки), стала свідком, як чоловік, який проходив повз них, схопив її сусідку за ногу та почав тягнути до себе… На щастя, у ситуацію втрутилася моя знайома, яка була на верхньому місці. Але люди реагують по-різному: хтось готовий дати відсіч, а хтось завмирає і чекає, коли все само собою вирішиться… Мовчати не можна! Якщо вам некомфортно з сусідом, який перетинає ваші особисті межі, або докучає недолугими пропозиціями, не чекайте, коли припинить, потім може бути пізно! Зверніться до провідника та вимагайте дій!
Читайте також: «У Даші були квитки на руках, мала їхати додому. Як він заманив її на ту квартиру?»