Зарплатня старости – аж 50 тисяч гривень
На сесії Львівської міськради 7 жовтня прийматимуть положення про шість старостинських округів на території Львівської МТГ
У рамках реформи децентралізації Львівську міську територіальну громаду незабаром поділять на шість старостинських округів. Кожен округ у Львівській міській раді представлятиме староста, який, передбачається, матиме 50 тисяч гривень зарплати і статус радника міського голови Львова. На наступній сесії Львівської міськради, яка відбудеться 7 жовтня, депутати прийматимуть положення про старостинські округи, про старосту та його посадові обов’язки, про громадське обговорення кандидатури старости. Про це під час презентації у мерії розповів директор департаменту міської агломерації Юрій Лукашевський.
За його словами, до складу Львівської МТГ, крім Львова, увійшло ще 19 населених пунктів. Закон передбачає для менших громад, які увійшли до складу більшої, мати інститут старост, які би могли представляти інтереси меншої громади у Львівській міськраді. Відтак Верховна Рада України зобов’язала громади прийняти Положення про старост і старостинські округи до листопада цього року.
Старостинські округи «кроїли» за принципом, аби навантаження на кожного старосту було приблизно однакове. Тому на сесії запропонують створення таких округів:
- Винниківський (21 тисяча 560 мешканців),
- Лисиничівський, куди увійде ще с. Підбірці (5 тисяч 188),
- Дублянський (+ с. Ситихів, с. Малі Підліски, с. Малехів, всього 15 тисяч 890),
- Північний, куди увійдуть вісім сіл: Великі Грибовичі, Малі Грибовичі, Збиранка, Гряда, Воля-Гомулецька, Зашків, Зарудці та Завадів (6363),
- Брюховицький (6315),
- Рудненський (плюс села Рясне-Руське і Підрясне, 10 342).
Які обов’язки старости? Реалізація та супровід важливих для громади проєктів, сприяння збільшенню надходжень до міського бюджету від округу, комунікація з мешканцями і допомога їм у вирішенні складних і нетипових питань. Водночас староста не матиме таких повноважень, які досі мали сільські й селищні голови. Старости не виділятимуть землі, не підписуватимуть важливих документів.
Кандидатуру старости висуватиме лише міський голова Львова. Проте майбутній староста під час громадського обговорення має здобути підтримку мешканців свого округу та міської ради. Відтак кандидат на старосту має зібрати підписи 10−20% своїх виборців (залежно від кількості виборців на окрузі), а потім його кандидатуру затверджуватиме Львівська міська рада. Староста входитиме в апарат виконкому ЛМР, за статусом його посада відповідає рівню заступника міського голови.
Староста має повноваження брати участь у засіданнях виконкому та сесії міськради з правом дорадчого голосу і обов’язковим правом на виступ. Він не є депутатом, але має частину таких же повноважень, як і депутат ЛМР. Оскільки староста матиме зарплату (а депутати працюють без зарплати), то від нього вимагатимуть більшої відповідальності. Щороку він звітуватиме за результатами своєї роботи в окрузі. Якщо працюватиме погано, його повноваження можуть достроково припинити за поданням міського голови Львова.
Після того, як сесія ЛМР затвердить положення про старостинські округи, розпочнеться процес висування кандидатур старост. Ці кандидатури має запропонувати міський голова Львова. Громадське обговорення триватиме щонайменше місяць. Голосування за старосту відбуватиметься або онлайн за допомогою ID-верифікації, або особисто у ЦНАПах. Перші старости Львівської МТГ можуть бути затверджені вже наприкінці цього року.
Читайте також: «Це провал: ні е-квитка, ні паркінгів, зате затори та їзда маршруток, як у глухому селі»