«Кампанія проти Разумкова – рух Зеленського до формування авторитарного режиму»
Динамічне цементування особистої влади президент почав із приходом у владу Єрмака, вважає політолог
Хмари над головою Верховної Ради України Дмитром Разумковим згущуються все більше. Якщо раніше про його відставку говорили натяками, то тепер високої її ймовірності не приховують. Схоже, у президентській «Слузі народу» діють за зразком політичної класики: ми тебе «породили», ми тебе й «угробимо»… Причина — надмірна, на думку Офісу президента, самостійність спікера парламенту. Минулого понеділка той вкотре дозволив собі піти проти волі першої особи країни: виступив проти включення у порядок денний сесії пакета «протиолігархічних» законів. Ще раніше, на вимогу чотирьох опозиційних фракцій і груп, відправив їх на експертизу до Венеціанської комісії. Це дуже рознервувало Банкову… У «Слузі народу» кажуть, що Разумков стає в опозицію до владної команди, «відкрито гальмує ключові ініціативи президента». І прямим текстом заявляють: якщо конфлікт між Разумковим і рідною йому партією наростатиме, «доведеться втрутитися президенту з жорсткими рішеннями».
Разумков уже відчуває пресинг Банкової. Йому змінили охоронців, почали проти нього серію інформаційних атак у ЗМІ. І навіть (за деякими даними) пропонують від 50 до 100 тисяч «баксів» нардепам, які погодяться голосувати за відставку нинішнього спікера. Протистояння Разумкова і Зеленського — тема нашого інтерв’ю з політологом Михайлом Басарабом. Цей експерт напередодні закликав громадянську спільноту «не робити святих мучеників з тих, хто привів Зеленського до влади, а тепер потрапив у немилість з тих чи інших причин».
— Маємо типову історію про політичну конкуренцію в одному середовищі, — каже Михайло Басараб. — Не можна говорити, що Разумков і Зеленський розійшлися ідейно, посварилися через якісь цінності. Це звичайна боротьба двох політичних гравців. Володимир Зеленський вважав, що, як людина, яка привела команду до влади, має повністю контролювати процес. І вірив, що всі, кого призначили у владу за квотою «Слуги народу», безумовно виконуватимуть всі його вказівки. Багато хто грає за цими правилами. Скажімо — прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який не демонструє політичних амбіцій і намагається виглядати дисциплінованим виконавцем вказівок Зеленського і тіньового президента країни Єрмака.
У Разумкова дещо інша політична траєкторія. Він використав перемогу Зеленського на президентських виборах і перемогу «Слуги народу» на парламентських виборах 2019 року як трамплін для власної політичної кар’єри. На певному етапі почав демонструвати самостійність. Зеленський був роздратований тим, що Разумков виявився не «слухняним хлопчиком», як це планувалося, а самодостатнім політиком з власною, часом відмінною від президентської думкою.
Іде прагматична, я би навіть сказав — цинічна боротьба двох політичних важковаговиків. Кожен з них вважає, що хтось когось використав. Кожна зі сторін у цій дуелі використовує всі можливості й інструменти — щоб зіпсувати життя своєму опонентові. Зеленський застосовує свої механізми, щоб принизити його, попсувати йому нерви на посаді спікера. Для цього вдається до послуг підконтрольних депутатів з фракції «Слуга народу». А Разумков (з цією ж метою) діє з допомогою процедурних, регламентних важелів. Зокрема, намагається заблокувати рішення таких колегіальних органів, як РНБОУ, посилаючись на букву закону, пробує саботувати ухвалення рішень, цікавих для Зеленського.
— Чи є у парламенті критична маса голосів для зміщення спікера?
— Якби вона була, Зеленський не ініціював би нове зібрання своєї фракції у Трускавці. Я не впевнений, що у сесійній залі знайдеться необхідна кількість голосів за відставку Разумкова. У самій фракції «Слуга народу» є певна група депутатів, які орієнтуються на нього, які своїми мандатами завдячують саме йому. Ми пам’ятаємо, як формували виборчий писок «Слуги народу» — кандидатів шукали ледь не на вулиці. Тоді Разумкову вдалося протягти своїх людей у цей список. І вони не голосуватимуть за його відставку. А хтось зі «слуг» побачить у цій спробі відставки розправу за «іншодумство» у фракції. І не голосуватиме, бо не захоче, щоб колись вчинили щось схоже з ним.
Третя група депутатів — ті, хто залежить від зовнішніх гравців, передусім від олігархів. Вони захочуть скористатися ситуацією, аби показати Зеленському власну вагу. Щоб виторгувати якісь преференції. Бо розуміють, наскільки для Зеленського принципово відправити Разумкова у відставку…
Провалити це голосування цікаво буде й для опозиційних фракцій. Невдала спроба усунути Разумкова продемонструє силу парламенту й слабкість Зеленського, покаже, що його політичний вплив у країні обмежений. І це буде сигнал не тільки президенту, а й суспільству.
Голосування готуватимуть ретельно й довго — без гарантованого результату. Але це буде лише перша серія драми. Друга серія може виявитися більш тривалою, ніж сама відставка Разумкова. Маю на увазі призначення нового спікера. Ось тоді розпочнуться справжні баталії. Може початися тривалий конфліктний процес. І ця спікеріада може завершитися серйозними репутаційними втратами для Зеленського.
— У демократичній опозиції кажуть, спроби змістити Разумкова вкотре свідчать про диктаторські замашки Зеленського. Мовляв, після повного контролю за правоохоронними органами той захоче «приборкати» і парламент — єдину інституцію, яка ще опирається йому…
— З приходом у владу Андрія Єрмака можемо сказати, що Україна має двох президентів. Звичайний керівник апарату претендує на пошану рівня прем’єр-міністра чи голови Верховної Ради. Зміцнення Єрмака — це теж елемент прагнення Зеленського до авторитаризму. З приходом цього керівника канцелярії Зеленський почав динамічне цементування особистої влади. Розпочалося воно з перестановок у правоохоронних, слідчих органах. А закінчилася кампанія із приборкання силових відомств, падінням останнього потужного бастіону — відставкою Авакова. Перед тим було звільнення голови Конституційного Суду, зміна генерального прокурора, ротації в інших силових відомствах. Кажуть, Офіс президента втручається у призначення у Збройних силах не лише офіцерів вищого стратегічного рівня, а й офіцерів середньої і нижчої ланки… Спікер, який не демонстрував «належної» лояльності у такій квазіавторитарній системі, яку маємо вже сьогодні, вибивається із загальної картини. Тому, напевно, Володимир Зеленський, який намагається побудувати авторитарний режим, за допомогою Єрмака, хоче знищити ще один форпост спротиву, яким є Разумков. Відтак у кампанії проти Разумкова слід вбачати рух Зеленського до формування авторитарного режиму.
Читайте також: Спікер парламенту може стати учасником політпроєкту «Разумков-Кличко-Аваков»