Хабарі – поштою
Психічно хворий пенсіонер надіслав суддям три конверти – по 500 доларів у кожному
Ця історія почалася 29 лютого 2020 року, коли пенсіонер, уродженець села Вижній Березів на Івано-Франківщині, відправив з пошти міста Коломиї три конверти на адреси судових інстанцій.
Два конверти призначалися слідчому судді Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області. Ще один — на адресу Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду України (м. Київ). У конверти було вкладено клопотання та скарги і… по 500 доларів США в кожному, адресовані суддям як винагорода за «якісний розгляд» справи відправника. Ото вже справді юридичний прецедент! Досі ніхто ще не додумався відправляти хабарі поштою…
Перші два конверти відкрив 3 березня секретар Коломийського міськрайонного суду. Про вміст листа одразу повідомили правоохоронні органи, конверти з іншими матеріалами надіслали до Львівського територіального управління НАБУ. Третій конверт 4 березня отримали у Касаційному кримінальному суді. Конверти відкрили працівники апарату Верховного суду і також повідомили про це Національне антикорупційне бюро України.
Як розповів «ВЗ» директор Львівського територіального управління НАБУ Тарас Лопушанський, такими діями пенсіонер вчинив замах на надання неправомірної вигоди службовим особам, які займають відповідальне становище, аби вони, використовуючи свою владу та становище, діяли в інтересах хабародавця. Тобто вчинив суспільно небезпечне діяння, передбачене ч. 2 ст. 15 та ч. 3 ст. 369
У ході слідчих дій детективи НАБУ у помешканні пенсіонера провели обшук і вилучили комп’ютерну техніку, його заяви та скарги у судові інстанції, ксерокопії грошових купюр, які надсилав суддям поштою тощо. Пенсіонера скерували на судово-психіатричну експертизу, яка з’ясувала, що він страждає від недоумства у формі судинної деменції, тобто є неосудним і не міг усвідомлювати своїх дій. До такої особи згідно з рішенням суду може бути застосоване примусове лікування. Що суд і зробив. 27 квітня цього року Вищий антикорупційний суд визнав, що пенсіонер вчинив суспільно небезпечне діяння, передбачене ч. 2 ст. 15 та ч. 3 ст. 369 ККУ, у стані неосудності. Відповідно скерував підслідного на примусове лікування у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги. Також рішенням суду гроші у сумі 1500 доларів США конфіскували.
Пенсіонер подав апеляцію на це рішення суду. Апеляційну палату Вищого антикорупційного суду просив повернути йому конфісковані гроші. Пояснював, що під час надсилання листів із грошима був у стані нервового зриву, який виник «після багаторічної судової тяганини, марних спроб захистити свої права і довести невинуватість». (В Україні чоловік отримує пенсію у розмірі 1900 гривень. А 1500 доларів заробив у Польщі). Апеляційна палата ВАКС скаргу пенсіонера задовольнила, гроші йому повернули. Суд взяв до уваги його похилий вік і маленьку пенсію. Чоловік потребує стаціонарного психіатричного лікування і, відповідно, витрат на це.