Флагшток за 13,5 млн грн – чи доцільна така гігантоманія?!
Громадськість шокована сумою, яку було освоєно на встановлення цієї споруди, приуроченої до 30-річчя Незалежності України
Україна повним ходом завершує приготування до святкування 30-річчя Незалежності. Одним із атрибутів ювілейних урочистостей є реалізація ініціативи президента Зеленського — встановлення в обласних центрах країни височезних флагштоків для державного прапора. Як повідомляла «Українська правда», за підрахунками експертної організації StateWatch, в Україні на встановлення цих меморіальних споруд витратять більш ніж 170 мільйонів гривень з державного і місцевих бюджетів.
Урочисте відкриття меморіальних комплексів із флагштоками заплановано на 23 серпня, День державного прапора України. На території Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного встановили найвищий у Західній Україні флагшток. Начальник Академії генерал Павло Ткачук (депутат Львівської обласної ради від партії «Слуга нроду) написав у своєму ФБ: «Флагшток має понад 50 метрів заввишки, майже 9 тонн вагою. 23 серпня у День Державного прапора України, на найвищому у Львівській області флагштоці замайорить наш рідний синьо-жовтий стяг розміром 8 на 12 метрів, а сам комплекс стане черговою візитівкою та важливим осередком суспільно-культурного життя міста й області».
За підрахунками сайту «Наші гроші», львівський флагшток не тільки найвищий у Західній Україні, а й найдорожчий. Навіть якщо брати до уваги, що у кошторис входить і благоустрій довколишньої території, то сума, витрачена з обласного бюджету «на все про все», гігантська — 13,5 мільйона гривень! Ви тільки вдумайтесь у цю цифру!
Під постом генерала Ткачука багато схвальних коментарів, але є і критичні та обурливі, мовляв, наскільки доцільною є така гігантоманія та марнотратство? Невже в області вже вирішено всі соціальні питання, невже подолано пандемію? Україна — на восьмому році війни з агресором, а ми витрачаємо шалені кошти на гучні святкування… Чи не доцільніше було б на ці гроші, наприклад, купити квартири сім’ям загиблих героїв АТО чи дати їх на лікування дітей… Зрештою, гігантоманія в архітектурі зазвичай притаманна авторитарним країнам, вона не личить демократичній державі.
«Не так давно „Слава КПРС“ писали величезними буквами на будинках, мостах, горах. Тепер — флагштоки… 24 серпня будемо мати парад за мільярди гривень, а на завод з виробництва патронів грошей немає…», — пише ексдепутат Львівської міськради Теодор Дяків.
Цікаво, що сума на цю 50-метрову «трубу» росла як на дріжджах. Спочатку на флагшток у Львові планували витратити 6,7 млн грн. Також чимало! Громадськість вже тоді обурювалась. Тоді закупівлю скасували й оголосили нові торги, де очікувана вартість зросла удвічі — до 13,7 млн грн. І знову шокована громадськість обурилась. У владних кабінетах схаменулися й скасували і цей тендер. Як розповідав тоді «ВЗ» заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко: «Мають бути певні стандарти по всій Україні. Новий флагшток буде трохи нижчим і відповідно дешевшим».
Та хотіли як краще, а вийшло як завжди. На флагшток не пошкодували аж 13,5 млн. Хто контролюватиме доцільність витрати таких коштів? Як повідомив «ВЗ» директор Львівського територіального управління національного антикорупційного бюро України Тарас Лопушанський, «якщо громадськість матиме конкретні факти, що там є якесь порушення, то НАБУ буде реагувати на це. Якщо будуть певні ознаки неправомірного використання коштів, може стати предметом вивчення правоохоронних органів, в тому числі й НАБУ. Але перед тим витрачання будь-яких державних коштів перевіряє Держаудитслужба. Коли бачить нецільове використання коштів, повідомляє правоохоронні органи».
Питання є також і щодо локації для меморіального комплексу із флагштоком. Незрозуміло, чому його запланували саме на території військової академії? Рішення і щодо локації, і щодо виділення коштів на це будівництво приймалося на сесії Львівської обласної ради. На жаль, зараз нам ніхто не зміг прокоментувати доцільність саме такого рішення, оскільки голова облради Ірина Гримак та її перший заступник Євген Гірник були у відпустках, а заступник Юрій Холод — у районі…
Чи не знесе флагшток шквалистим вітром?
Останнім часом погода не перестає дивувати нас неприємними «сюрпризами» — то сніг улітку, то такий шквалистий вітер, що дахи зносить, то торнадо… З цього приводу журналіст «ВЗ» розпитала професійного архітектора: чи не завалиться 50-метровий флагшток під шквалистим вітром (тьху-тьху)?
«Усі такі речі розраховуються, і за це несе відповідальність виконавець цього проєкту, — розповів голова Львівської спілки архітекторів у 2017−2020 роках Богдан Гой. — Не бачу жодних проблем, що є такий флагшток. Мені приємно, що його роблять. А вже як він себе покаже з часом — подивимося… Ще не такі флагштоки роблять у світі. Є значно вищі. Є набагато сміливіші архітектурні рішення, ніж це. Переживати, що от у нас обов’язково має завалитися? Нічого не завалиться. Такі рішення робилися, робляться і будуть робитися в цьому світі. Розрахунок такої споруди робиться на ще більші шквали. З чисто інженерної точки зору цей флагшток не є чимось надзвичайно складним».
Коментар для «ВЗ»
Антон Миронович, речник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
Місце розташування флагштока саме на території Національної академії обрано невипадково, адже навчальний заклад розташований на одній з найвищих точок міста. Окрім того, він є одним з найбільших осередків військово-патріотичного виховання молоді та підготовки офіцерських кадрів для вітчизняного війська як у регіоні, так і у країні.
Компанія-підрядник виконає ще низку робіт, передбачених проєктом. Зокрема, вимощення території довкола флагштока тротуарною плиткою та гранітом, освітлення, озеленення, встановлення лавок та урн для сміття тощо. Сам комплекс відгороджений від основної території академії, яка є режимним об’єктом, бетонною стіною. Стіна має і практичне, і естетичне значення. Поруч із флагштоком розширили експозицію сучасної військової техніки просто неба. Передбачається доступ до території комплексу усіх зацікавлених. Наразі ще не визначено, у якому це буде форматі. Там буде брама, яка на ніч закриватиметься. Можливо, цей вхід охоронятиме почесна варта з курсантів.
Спортивний майданчик, який був на місці території з флагштоком, перенесли в інше місце на території академії.
Читайте також: «Мені такі шоу несимпатичні»