Захищаєш історію? Сідай у СІЗО!
Науковцеві Василю Петрику, який бореться за збереження цінних пам’яток, шиють кримінал
Усього за кілька годин рідні, колеги, друзі, соратники, рядові громадяни зуміли зібрати 567 тисяч гривень для внесення грошової застави за взятого під варту Василя Петрика, керівника управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської облдержадміністрації. У слідчий ізолятор відомого захисника старовини, архітектора, кандидата наук, громадського діяча помістили 16 червня за рішенням Галицького райсуду. Держслужбовця звинувачують у розкраданні бюджетних коштів. А він категорично заперечує провину і каже про політичне замовлення на догоду нечесним бізнесменам, які на місці унікальних історичних об’єктів хочуть добувати пісок.
Кримінальну справу проти Василя Петрика правоохоронці порушили за зверненням Валерія Потюка, директора комунального підприємства Львівськоїоблради «Реставрація та управління замками та палацами Львівщини» (свого часу Потюк працював на нинішній посаді Петрика, запам’ятався низкою скандалів). Якщо вірити матеріалам справи, рік тому, під час облаштування історико-культурного парку «Древній Звенигород», Василь Петрик, тодішній керівник приватного підприємства «Белзький мур», яке виграло тендер на ці роботи, допустив зловживання — не завіз землі. І тим самим начебто умисно привласнив державні кошти.
Звинувачений називає ці закиди безпідставними, а справу — шитою білими нитками. Справжньою причиною пресингу вважає свою активну діяльність зі збереження унікальної пам’ятки культури та історії — «Миколаївської фортеці». Йдеться про великий комплекс австрійських фортифікаційних споруд часів Першої світової війни (збереглися на 90%), які розташовані неподалік міста Миколаєва та сіл Розвадова й Тростянця. Василь Петрик розробляв документацію на ці історичні реліквії, щоб їх внести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Тобто захистити їх. Натомість вищезгаданий Валерій Потюк на замовлення приватної компанії «Західінвест-партнери виконав документацію, з якої випливає, що ніякої історичної пам’ятки «Миколаївська фортеця»… не має (при цьому підпис одного з експертів, професора Андрія Гречила, було підроблено). Це відкривало шлях до промислової розробки покладів піску на території «Миколаївської фортеці», чим і прагне зайнятися згадана фірма. Запаси корисних копалин тут оцінюють у суму 1 млрд 400 млн гривень. Якби сюди заїхали екскаватори, цінний об’єкт було би знищено.
«Я — єдиний очільник управління за останні роки, який вийшов із середовища пам’яткоохоронців. І я готовий активно боротися за збереження кожної пам’ятки, а не домовлятись і погоджувати їх забудову чи знищення», — заявив Василь Петрик.
Однак при обранні запобіжного заходу до цих та інших аргументів суддя не дослухався. Як і до багатьох клопотань про взяття на поруки. І на вимогу прокурорів відправив науковця під варту. Це збурило громадськість. Вона почала збір коштів для внесення застави. І зробила все, щоб на період досудового слідства Василь Петрик був на волі. До акції доклалися багато звичайних громадян, науковців. Підключилися і політики. Народний депутат від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький повідомив, що «ЄС» запропонувала науковцю свого адвоката і допомогла коштами на заставу. Запевнив, що зуміють відстояти Василя Петрика під час розгляду його апеляційної скарги.
А у Миколаєві, де мріють отримати захищений державою новий об’єкт культурно-історичної спадщини, готові будь-що відстояти свою фортецю, яка має стати туристичною перлиною. Приватний підприємець, громадський активіст Іван Максимович каже: якщо горе-чиновники і нечесні бізнесмени продовжать свої оборудки і захочуть вирити на місці фортеці піщані кар’єри, то миколаївці вдадуться до акцій мирного спротиву. Для прикладу, заблокують рух на трасі Київ-Чоп, яка пролягає якраз біля колишніх військових бастіонів…