«Виправну колонію № 48 хочуть продати у добрі руки. Питання лише – у чиї?»
Міністерство юстиції продає у Львові недіючу пенітенціарну установу. Це майже 14 гектарів землі з підведеними комунікаціями, не дуже далеко від центру міста
Програма Міністерства юстиції «Велика приватизація в’язниць» набирає обертів. Дійшла черга і до Львова. Фонд держмайна виставив на аукціон у Prozorro Львівську виправну колонію № 48 (вул. Хуторівка, 2). Колонія не діє від 2018 року. Торги мають відбутися вже 3 червня. Про це повідомив міністр юстиції Денис Малюська під час робочого візиту до Львова.
«Кілька років тому, коли установа ще функціонувала, вона була наповнена лише на 40%, — зазначив Денис Малюська. — Тому Мін’юст прийняв управлінське рішення щодо доцільності консервації ДУ „Львівська виправна колонія (№ 48)“ — з січня 2018 року вона не здійснює своїх функцій. Усіх засуджених тоді перевели до інших установ виконання покарань з відповідним режимом. Але, попри консервацію об’єкта, кошти на його утримання продовжували витрачатися з державного бюджету. Саме тому нині виставляємо цю установу на аукціон. Пропонуємо інвесторам придбати собі об’єкт з усіма підведеними комунікаціями і заразом — зробити свій фінансовий внесок у будівництво нової пенітенціарної інфраструктури України». За словами міністра, від 2018 року на утримання нефункціонуючої колонії витратили 20 млн грн.
Львівська виправна колонія № 48 йде на приватизацію двома лотами: перший — об’єкти нерухомості, розташовані на земельній ділянці 10,6 га, зі стартовою ціною 132,7 млн грн; другий — нерухоме майно, розміщене на 3 га землі, зі стартовою ціною 3,4 млн грн. Це величезна площа, загалом майже 14 гектарів землі. Близько сотні будівель, які є на ній, по суті вже є руїнами. Зрозуміло, зацікавити потенційного інвестора тут може лише земля.
Утім, не всі у Львові у захопленні від наполеонівських планів Мін’юсту щодо території колишньої колонії. Є й інші думки щодо того, як можна використати 13 га землі неподалік центру, крім забудови її вже звичними житловими багатоповерхівками. Нардеп від «Європейської Солідарності» Олег Синютка, коли балотувався на посаду міського голови Львова, зустрічався з мешканцями мікрорайону. Обговорювали концепцію використання цих площ і дійшли висновку, що там може бути виключно громадська забудова.
«Львівську виправну колонію № 48 хочуть продати у добрі руки. Питання лише — у чиї? — написав Олег Синютка у своєму ФБ. — Колонія на Хуторівці — це майже 14 га землі неподалік центру. Деякі міські чиновники відверто втішились планами Мін’юсту. Невже команда мера досі не розрахувалась із забудовниками за вибори? Інколи мені видається, що львівська мерія десь тихенько виношує план виселення львів’ян зі Львова. Ще восени я зустрічався з мешканцями цього мікрорайону, і ми проговорили чіткий план того, що може бути на території колонії. Нічого, окрім школи, садка чи громадського простору. Жодних житлових забудов, які рентабельні для двох-трьох людей і загрозливі для львівської громади. На цій позиції стою і сьогодні. Моя вам порада: спробуйте домовитись з Мін’юстом про можливість викупу і будівель, і землі. Як влада у місті, наполягайте на цільовому призначенні земельної забудови — виключно під громадську забудову. Трьох термінів тотальної забудови міста, здається, вже вистачило. Почніть працювати не на себе, а на людей».
Тим часом Міністерство юстиції на кошти, отримані від приватизації недіючих та неефективних пенітенціарних установ, планує побудувати нові, сучасні об’єкти. У Львові, зокрема, міністерство планує побудувати новий слідчий ізолятор — на вулиці Збиральній. Це начебто буде сучасний європейський комплекс, куди в подальшому перемістять утримуваних осіб із нині діючого СІЗО на Городоцькій. Цей слідчий ізолятор роботу припинить. Ще 2018 року в Міністерстві юстиції заявляли, що знайшли інвестора, який побудує в історичній будівлі на Городоцькій торгово-розважальний центр і музей. Проте досі той інвестор не давався чути…
Зате Львівська міська рада щойно оголосила всеукраїнський архітектурний конкурс на проєкт нового слідчого ізолятора для тисячі арештантів — на вулиці Збиральній. Про це повідомило управління архітектури та урбаністики ЛМР. На території СІЗО, окрім корпусів для ув’язнених, передбачається медичний блок, спортивний зал, їдальня, окремі прогулянкові зони для чоловіків і жінок, майданчики для занять спортом тощо. Об’єкт має стати взірцем закладів пенітенціарної служби й задавати нові європейські стандарти для закладів відбування покарань в Україні. Призовий фонд конкурсу — 260 тис. грн. Проєкт-переможець стане основою для розробляння проєкту комплексу нового СІЗО.