«Такі ДТП – злочин із необережності. Мозок людини не комп’ютер...»
Водій, який на смерть збив львівського дизайнера Петра Нестеренка-Ланька, примирився з батьками загиблого та відшкодував збитки
Городоцький районний суд Львівської області звільнив від покарання 35-річного водія Nissan Qashqai, який насмерть збив львівського дизайнера, засновника Lviv Fashion Week Петра Нестеренка-Ланька. Суддя Городоцького районного суду Наталія Яворська визнала водія винним у вчиненні смертельної ДТП та призначила йому три роки позбавлення волі. Але, зважаючи на його каяття та примирення з батьками загиблого дизайнера, суддя звільнила Олега Я. від відбування покарання та призначила йому рік іспитового терміну.
ДТП сталася 23 листопада 2020 року близько 22.10 у с. Бартатові Городоцького району на автодорозі Львів — Шегині, на освітленому пішохідному переході. Від отриманих травм Петро Нестеренко-Ланько помер на місці події до приїзду «швидкої».
За кермом автомобіля тоді був житель Червонограда, раніше не судимий. Смерть дизайнера, згідно з висновком судово-медичної експертизи, настала внаслідок важкої травми голови, яка супроводжувалась переломом кісток склепіння і основи черепа, крововиливами.
Обвинувачений у суді Олег Я. визнав вину повністю. За його словами, пригода сталася несподівано, він не встиг зреагувати, швидкість автомобіля була в межах ПДР. Пояснив, що одразу після ДТП надав потерпілому медичну допомогу, у подальшому допомагав матеріально, відшкодував усі збитки і примирився з батьками потерпілого.
Водій просив не позбавляти його права керування транспортними засобами, оскільки автомобіль є основним джерелом його доходу. Мати дизайнера у суді просила не карати суворо обвинуваченого. У рішенні суду вказано, що вона претензій до нього не має. Зі слів матері, її син частково сам міг спровокувати аварію. Мати також попросила суд не позбавляти обвинуваченого права керування транспортними засобами, і заявила, що не має претензій морального чи матеріального характеру.
Коментар для «ВЗ»
Олег Мицик, адвокат, спеціаліст із ДТП
Насправді суд визнав водія винуватим і призначив йому покарання — три роки позбавлення волі, але звільнив від відбування покарання з іспитовим терміном. Напевно, у 90% таких справ сторони шукають шляхи примирення. І винуватець ДТП, відшкодувавши збитки та випросивши вибачення, не отримує реального позбавлення волі. Тобто винуватець ДТП відшкодовує збитки. Потрапити до в’язниці можна у випадку, якщо водій був у стані алкогольного сп’яніння та у випадку, якщо втік з місця ДТП (зазвичай пояснюють, що перебував у стані шоку). Буває, потерпілі називають таку «космічну» суму, що водій, наприклад, каже: «Я краще в тюрму піду»… Тому я практикую укладення публічної угоди, в якій би зазначалася сума відшкодування збитків. Хоча є й такі випадки, коли родина просить встановити загиблому лише пам’ятник.
Такі ДТП — злочин із необережності. Мозок людини — не комп’ютер! Трапляється, водій не розрахував віддалі, яка потрібна для повної зупинки, буквально на метри. На Заході за подібні аварії на дорозі не передбачена кримінальна відповідальність, такі ДТП трактуються лише як страховий випадок. А особливо, коли є вина і водія, і пішохода.
Але все-таки не слід забувати, що кожен випадок — індивідуальний. Якщо водій гнав на червоне світло, збив людину на смерть, не примирився, не дав ні копійки, за це має нести покарання! Якщо водій був тверезий і не втік з місця ДТП, то такий вид злочину потрапляє під закон «Про амністію». В Україні очікується впровадження закону «Про амністію», який перебуває на розгляді у Верховній Раді.