Передплата 2025 «Добра кухня»

«Такі ДТП – злочин із необережності. Мозок людини не комп’ютер...»

Водій, який на смерть збив львівського дизайнера Петра Нестеренка-Ланька, примирився з батьками загиблого та відшкодував збитки

Городоцький районний суд Львівської області звільнив від покарання 35-річного водія Nissan Qashqai, який насмерть збив львівського дизайнера, засновника Lviv Fashion Week Петра Нестеренка-Ланька. Суддя Городоцького районного суду Наталія Яворська визнала водія винним у вчиненні смертельної ДТП та призначила йому три роки позбавлення волі. Але, зважаючи на його каяття та примирення з батьками загиблого дизайнера, суддя звільнила Олега Я. від відбування покарання та призначила йому рік іспитового терміну.

Петро Нестеренко-Ланько був талановитим дизайнером. Друзі називали його “людиною-святом”.
Петро Нестеренко-Ланько був талановитим дизайнером. Друзі називали його “людиною-святом”.

ДТП сталася 23 листопада 2020 року близько 22.10 у с. Бар­татові Городоцького району на автодорозі Львів — Шегині, на освітленому пішохідному пере­ході. Від отриманих травм Петро Нестеренко-Ланько помер на місці події до приїзду «швидкої».

За кермом автомобіля тоді був житель Червонограда, рані­ше не судимий. Смерть дизай­нера, згідно з висновком судово-медичної експертизи, настала внаслідок важкої травми голови, яка супроводжувалась перело­мом кісток склепіння і основи че­репа, крововиливами.

Обвинувачений у суді Олег Я. визнав вину повністю. За його словами, пригода сталася не­сподівано, він не встиг зреагува­ти, швидкість автомобіля була в межах ПДР. Пояснив, що одразу після ДТП надав потерпілому ме­дичну допомогу, у подальшому допомагав матеріально, відшко­дував усі збитки і примирився з батьками потерпілого.

Водій просив не позбавля­ти його права керування тран­спортними засобами, оскільки автомобіль є основним джере­лом його доходу. Мати дизайне­ра у суді просила не карати су­воро обвинуваченого. У рішенні суду вказано, що вона претензій до нього не має. Зі слів матері, її син частково сам міг спрово­кувати аварію. Мати також по­просила суд не позбавляти об­винуваченого права керування транспортними засобами, і за­явила, що не має претензій мо­рального чи матеріального ха­рактеру.

Коментар для «ВЗ»

Олег Мицик, адвокат, спеціаліст із ДТП

Насправді суд визнав водія винуватим і призначив йому покарання — три роки позбав­лення волі, але звільнив від відбування пока­рання з іспитовим терміном. Напевно, у 90% таких справ сторони шукають шляхи прими­рення. І винуватець ДТП, відшкодувавши збитки та випросивши вибачення, не отримує реального позбавлення волі. Тобто винува­тець ДТП відшкодовує збитки. Потрапити до в’язниці можна у ви­падку, якщо водій був у стані алкогольного сп’яніння та у випадку, якщо втік з місця ДТП (зазвичай пояснюють, що перебував у стані шоку). Буває, потерпілі називають таку «космічну» суму, що водій, наприклад, каже: «Я краще в тюрму піду»… Тому я практикую укла­дення публічної угоди, в якій би зазначалася сума відшкодування збитків. Хоча є й такі випадки, коли родина просить встановити за­гиблому лише пам’ятник.

Такі ДТП — злочин із необережності. Мозок людини — не комп’ютер! Трапляється, водій не розрахував віддалі, яка потрібна для повної зупинки, буквально на метри. На Заході за подібні аварії на дорозі не передбачена кримінальна відповідальність, такі ДТП трактуються лише як страховий випадок. А особливо, коли є вина і водія, і пішохода.

Але все-таки не слід забувати, що кожен випадок — індивідуаль­ний. Якщо водій гнав на червоне світло, збив людину на смерть, не примирився, не дав ні копійки, за це має нести покарання! Якщо во­дій був тверезий і не втік з місця ДТП, то такий вид злочину потра­пляє під закон «Про амністію». В Україні очікується впровадження за­кону «Про амністію», який перебуває на розгляді у Верховній Раді.