«Один факт насильства – привід для розірвання стосунків. І треба навчитись цю крапку ставити!»
Кількість викликів з приводу домашнього насилля стрімко зростає. Лише у Львові від початку року до поліції надійшло 2826 викликів
У Львові від початку року до поліції надійшло 2826 викликів щодо фактів домашнього насильства! Ба більше, домашні тирани уже добралися до адвокатів, які захищають їхніх жертв. Франківська окружна прокуратура до суду скерувала обвинувальний акт щодо 51-річного жителя Львова, якого обвинувачують у завданні тілесних ушкоджень особі, яка надає правову допомогу (ч. 2 ст. 398 КК України).
Наприкінці лютого відбулося судове засідання, на якому розглядали справу про видачу обвинуваченому обмежувального припису (в інтересах його колишньої 46-річної дружини та їхньої доньки). Чоловікові заборонили наближатися до них ближче, ніж на 50 м, та будь-яке спілкування з ними (у тому числі за посередництва техніки). Після завершення засідання насильник, невдоволений результатом розгляду справи та діями адвоката колишньої дружини, напав на правозахисника та кілька разів його вдарив у різні частини тіла, спричинивши легкі тілесні ушкодження.
Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з адвокатом Миколою Сеньком. «Після того, як моя клієнтка подала до суду про розірвання шлюбу, її чоловік буквально почав її переслідувати, — каже адвокат. — Нападав на вулиці, шарпав за руки, душив за горло, погрожував… Він сам із Закарпаття. Дізнався, де його дружина живе у Львові. Щодня почав приходити, гримати у двері. Одного разу ті двері виламав… Я зробив адвокатський запит до поліції. Мені повідомили, що тільки з листопада по лютий з її номера телефону було 19 викликів! Він свою дружину, вже тепер колишню, сприймає як річ! Поліцейські склали на нього два адміністративні протоколи про домашнє насилля. Суд визнав його вин-ним. Має заплатити штраф (разом із судовим збором) — 790 грн.
«Після суду поводився зухвало, — веде далі адвокат. — Я просив його відійти від нас, він не реагував. Накинувся на мене, почав шарпати. Коли почув, що його колишня дружина викликає поліцію, втік. Я написав заяву до поліції. Справу розглядатиме Залізничний районний суд».
Директор Львівського міського соціального жіночого притулку Етері Пасека розповідає: «Нещодавно у нас у притулку перебувала багатодітна мати. Чоловік її постійно бив, принижував. Брав взуття і бив каблуком по голові… Права голосу в сім’ї жінка не мала. Діти все це бачили. Вони дуже перелякані, потребують допомоги психолога. Старша дитина почала виявляти агресію до своїх братів та сестер. Але жінка вирвалася з цього пекла. Ми їй допомогли оформити усі необхідні документи, зокрема пільги. Щодо батька — оформили обмежувальний припис. Зараз ця сім’я орендує квартиру. Дітей перевели в іншу школу, відвідують психолога. Ця родина стала нам як рідна. Я щотижня їм телефоную, цікавлюся їхніми справами».
Етері каже, що започаткували таку інновацію: відвідують з фахівцями ті родини, від яких надходили дзвінки про домашнє насилля до поліції. «Вона — перукарка. Він постійно бере кредити. Мають двох дітей. Він її побив… Мама її не підтримує, каже, щоб усе терпіла, мовляв, у сім’ї — діти. Добре, що жінка зорієнтувалася, пішла до психолога. Терпіти і мовчати — не можна. Ми з такими жінками працюємо, допомагаємо їм з житлом, роботою, документами».
Звісно, потерпають від домашнього насилля не тільки жінки, а й чоловіки. Та більшість викликів все-таки від жінок. Не секрет, що, окрім фізичного насилля, є ще й психологічне, яке призводить до жахливих наслідків.
Начальниця сектору протидії домашньому насильству Львівського районного управління поліції Марта Василькевич розповідає: «Отримуємо виклики як від молодих жінок, так і від жінок пенсійного віку, неповносправних (у народі цю службу називають «Поліна»: якщо жінка телефонує на спец-лінію 102, бо стала жертвою домашнього тирана, може одразу зазначити, що потребує допомоги саме цієї мобільної бригади. — Авт.). За останній рік кількість дзвінків щодо домашнього насилля різко збільшилася — вплинув карантин…
Сихівський район. Молода сім’я — обом по 35 років. Дитина. Все ніби добре. Вона роботи не втрачає під час карантину, а він втрачає. Почали друзі приходити, підтримувати. Хтось із пляшкою прийшов, хтось просто прийшов. На роботу з меншою зарплатою чоловік не погоджується. Як наслідок, п’янки, cкандали. Потім — завдання дружині тілесних ушкоджень. Зараз вони вже розлучені. Усе це сталося протягом року!".
«Штраф за домашнє насилля — 170 грн, повторний виклик — 340 грн. Як альтернатива — громадські роботи. Як на мене, цей вид покарання — більш дієвий. Не кожен хоче підмітати вулиці, щоб його усі сусіди бачили, — каже Марта Василькевич. — Є ще адміністративний арешт — від 5 до 15 діб, але суд дуже рідко його застосовує. Хіба що є систематичність: адмінпротоколи про домашнє насилля складаються через день».
Перше, що радить Марта Василькевич жертвам домашнього насильства, — не мовчати! А якщо оточення бачить чи знає про такі випадки, звертатися до соціальних служб. Це, зокрема, стосується вчителів. Бо діти нерідко скаржаться у школі, що тато б"є маму! Найважчий випадок, з яким стикалася поліціянтка: син побив матір, невдовзі жінка померла у лікарні. Нерідко батьки терплять та захищають дітей-тиранів…
А тим часом…
Відома київська юристка Ганна Маляр написала на своїй сторінці у Фейсбуці: «У 2019 році на 61% порівняно з 2018-им збільшилася кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством у сім’ї, — 2,6 тис. (1,6 тис. — 2018 р.). Практично всі, а саме — 97,8%, були розслідувані і направлені з обвинувальним актом до місцевих загальних судів. Одразу треба розуміти, що збільшення зареєстрованих проваджень не означає збільшення самих випадків насильства, це, швидше, детінізація насильства у сім’ї. На мою думку, таке явище обумовлене двома обставинами:
1. З 2019 року запрацювали зміни до Кримінального кодексу щодо криміналізації домашнього насильства.
2. Масована публічна кампанія численних громадських організацій та ЗМІ з ключовим наративом «НЕ МОВЧИ». Скажу відверто, я вражена кількістю справ, які дійшли до суду, бо основна відмінність проваджень щодо насильства у сім’ї — це те, що жертва часто потім на колінах і зі сльозами просить у поліції закрити провадження, бо вона вже пробачила кривдника. Йдеться про дорослих жертв. Це дивний парадокс, але повнолітні жертви домашнього насильства зазвичай не збираються розривати стосунки з кривдником і хочуть руками поліції та небайдужого суспільства примусити кривдника жити за правилами жертви. Це я знаю з особистого спілкування з жертвами.
Тому перший крок із закликом «не мовчи» можна вважати вдалим, бо жертви почали звертатись до правоохоронних органів частіше і не бояться про це публічно говорити. Втім, попереду ще другий важливий етап публічної кампанії — довести жертвам, що з кривдником/кривдницею, агресором/агресоркою +не треба жити взагалі. З ним/нею не треба будувати стосунки, шукати компроміси, пробачати і сподіватись на виправлення. Один факт насильства — це привід для розірвання стосунків. І треба навчитися цю крапку ставити!".