«Найстрашніше, якщо коронавірус обміняється генами з вірусом пташиного або людського грипу»
Лікар-інфекціоніст розповів, чим небезпечні зоонози – інфекції, на які хворіють тварини
«Зоонози (інфекції тварин, які потенційно можуть передаватися людині. — Авт.) володіють невичерпним епідеміологічним потенціалом, який реалізується за рахунок того, що наша імунна система абсолютно беззахисна у плані їх ідентифікації, — пояснює лікар-інфекціоніст, к.м.н., автор 45 наукових публікацій Віктор Петров. — Домашні тварини також хворіють, наприклад, на коронавірусну інфекцію чи лептоспіроз, але набагато легше їх переносять, бо ці зоонози з’явилися у тваринному світі дуже давно».
— Проте внаслідок антропогенного навантаження на навколишнє середовище, коли люди змінюють екологічну структуру водойм, ґрунтів, практично всього довкілля, віруси зазнають певних мутацій і стають здатними виявляти свій патогенний потенціал щодо людей, — веде далі Віктор Петров. — Найстрашніше, коли такі мутації відбуваються по типу реасортації (пересортування генів. — Авт.).
— А такі випадки вже були?
— Були. Згадаймо 2009 рік. Тоді відбулася одна з найбільших реасортацій вірусів свинячого і людського грипу, унаслідок чого виник пандемічний грип Н1N1. В один момент вірус, який до цього уражав лише свиней, набув властивостей, які дозволили йому вражати людей. Наша імунна система втратила контроль над цим небезпечним гібридом.
— SARS-CoV-2 може обмінятися генами з якимось іншим вірусом?
— Це — найстрашніше, що може трапитися, коли якийсь коронавірус, зокрема той же SARS-COV-2, реасортується з вірусом пташиного або людського грипу. Якщо вони обміняються генами між собою, їхня патогенність буде просто катастрофічною, оскільки наша імунна система не здатна боротися з такими вірусами, не здатна їх подолати, не здатна вчасно напрацювати інтерферон. Тобто ті елементи захисту, які зазвичай ми напрацьовуємо, якщо маємо справу з антропонозами — людськими вірусами.
Коли ми говоримо про епідеміологічний потенціал вірусу, маємо на увазі ту частину людства, яка вже має до нього імунітет. З вірусом Н1N1 ми контактуємо з 2009 року, тож більша частина населення Землі уже має до нього захист, має антитіла, тому цей вірус не може нас убити. А уявіть собі на секунду, що реасортація відбулася абсолютно по-новому, з новим вірусом, наприклад, з пташиним грипом, Covid-2022, Covid-2025 або якимось іншим, який у майбутньому набуде таких властивостей, яких він зараз не має і людство вперше зіткнеться з таким вірусом. Я навіть не наважусь озвучити, скільки жертв цього вірусу буде, оскільки його епідеміологічний потенціал, тобто можливість викликати хворобу, сягатиме практично 100%. Для будь-якої людини, яка зіткнеться із таким генетично модифікованим мікроорганізмом, це означатиме, що вона однозначно захворіє, а там вже кому як пощастить. Якщо імунна система справиться, то людина житиме, а якщо ні — помре.
— Але із зоонозами людство контактує протягом всього часу свого існування…
— Маєте рацію. Найтиповішими зоонозами є лептоспіроз — захворювання, яке передається від гризунів, сап (характеризується утворенням численних абсцесів у різних органах і тканинах. — Авт.) та чума. Ще є туляремія і сибірська виразка. Це — особливо небезпечні захворювання, які досить рідко, але трапляються.
Деякі зоонози не є для нас страшними, а деякі — дуже небезпечні, як-от вищеперелічені. Є віруси (зокрема коронавіруси і віруси грипу), які мають надзвичайно легкий механізм передачі, — повітряно-крапельний, або крапельний, і це призводить до того, що за дуже короткий час інфікується дуже велика кількість людей. У нашому глобалізованому світі, коли літаком можна долетіти до будь-якого континенту за 10 годин, поширення таких інфекцій відбувається блискавично, і жодні санітарні бар’єри не здатні цього зупинити.
— Учені можуть спрогнозувати, коли такий вірус з’явиться і почне поширюватися? Наприклад, стосовно SARS-CoV-2 такі прогнози були.
— У 2008 році вийшла друком стаття, в якій велика кількість вчених попереджала, що може виникнути така ситуація, коли з лабораторії в Ухані станеться витік якоїсь зарази, адже там були певні проблеми з безпекою — безпекою персоналу, безпекою відведення продуктів обміну, які використовувалися у віваріях з лабораторними тваринами… Багато вчених висловлювали побоювання, що може статися непоправне.
— Як гадаєте, вакцини, розроблені від Covid-19, дозволять людству подолати пандемію і повернутися до звичного життя?
— На жаль, швидше за все, нам доведеться ревакцинуватися кожні пів року, допоки людство не винайде якогось більш дієвого механізму напрацювання імунітету. Всі виробники вакцини від коронавірусу, які зараз присутні на ринку, чітко говорять про те, що їхні вакцини захищають протягом шести місяців — не довше.
— У лютому цього року на одній із російських птахофабрик зафіксували перший у світі випадок інфікування сімох працівників пташиним грипом H5N8…
— Для мене, як для інфекціоніста, цей штам грипу (коли вірус людського грипу змутує з пташиним) є найжахливішим, що може трапитися, зважаючи на те, що смертність від пташиного грипу становить 70%. Це — страшний сон інфекціоніста, якщо люди будуть заражатися таким грипом так само швидко, як і звичайним, людським, але при цьому смертність буде у п’ять разів вищою. На такі повідомлення обов’язково слід реагувати. Згадайте про перші повідомлення з Уханя. Тоді теж багато хто не вірив у небезпеку. І от, за станом на сьогодні, пандемія забрала майже три мільйони життів.