«Вона була якоюсь мірою святою, «дитячою феєю»
Не стало відомої львівської художниці Вікторії Ковальчук
Ця тендітна жінка з «хіповою» стрічкою на лобі й розкішним довгим волоссям навіть у літньому віці притягувала до себе зацікавлені погляди. Вікторія Ковальчук, львівська художниця, мереживна графіка якої завжди випромінювала добро і оптимізм. Тим, хто був знайомий із нею особисто, відкривався цілий світ непересічної, трепетної душі мисткині.
4 квітня, на Великдень за Григоріанським календарем, Львів облетіла трагічна звістка — Вікторія не впоралася з безжальною коронавірусною хворобою і відійшла в інший світ. За дві години до цього зупинилося серце її 92-річної мами, яка також лежала в реанімації з коронавірусом…
Мало хто знає, що саме Вікторія Ковальчук є автором логотипу нашої газети — «Високий Замок». Це її ідея — зробити акцент на літері «А» у слові «Замок». Також вона створила спеціально для логотипу графічний силует Львова. Згодом цю ідею силуету міста багато хто використовував…
Останній раз ми спілкувалися з Вікторією Ковальчук у неї в майстерні. Вона тоді боролася за честь колег, яких несправедливо виключили зі Спілки художників. Це було так природно для Вікторії — захищати скривджених. Художниця працювала у типовій для львівських митців напівпідвальній майстерні, її робоче місце, зі столом і мольбертом, було на спеціальному подіумі. Ніби на піднесенні… І цей незначний штрих додатково підкреслював її повсякчасну піднесеність над звичайним, «побутовим» світом. При цьому ніколи не була «зірковою», навпаки — надзвичайно простою і скромною. Коли я сказала, що захоплююся її роботами, заперечила: «Та що ви! Я собі так не подобаюся!».
Ще один талант Вікторії відкрився для мене кілька років тому, під час презентації книги її сина Віталія Надашкевича, громадського діяча, юриста, публіциста. Вона як професійна актриса читала свої власні емоційні й авангардні вірші. Її зазвичай тихий голос раптом піднісся і розносився несподіваним крещендо над притихлим залом…
Віталій поділився з «ВЗ» спогадами про свою найріднішу.
«Мама була дуже світлою людиною, якоюсь мірою святою, — згадує син Віталій. — Для неї гроші, користь, титули, мирські блага були нічим. Любила людей, особливо дітей, для яких творила чудовий казковий світ. Вона хотіла приносити людям добро і щастя. Що й робила. Такою залишиться у пам’яті. Образи маминих творів — дитячі, світлі. Вона оточувала себе цим світом. Була «дитячою феєю». Мама була правдолюбцем, допомагала знедоленим. Як ілюстраторка зробила найкращий в Україні проєкт української абетки. На її «Букварі» виросло ціле покоління. Книга мала дев’ять перевидань, вийшла загальним накладом 200 тисяч примірників! Друга епохальна її праця — «Український стрій». Мама дуже любила етнику, їздила по селах, їй витягали зі скринь взірці старовинного одягу. Вивчала його у музеях. Створила унікальну серію робіт, в якій показано народні строї з усіх регіонів України. Книга шість років «шукала свого видавця». Вийшла у 2000 році ексклюзивним тиражем. У 2001 р. була визнана найкращою книгою року в Україні. Ми з мамою мали плани — зробити виставку оригіналів цих робіт. Коли мами вже немає, я продовжу її справу, і цю виставку зроблю.
Крім того, що мама була в першу чергу художницею, була й літераторкою. Писала з дитинства. У підлітковому віці їй випала нагода показати своє оповідання знаній українській письменниці Ірині Вільде. Вільде сказала: «Ти будеш письменницею або поетесою». Відтоді мама все життя писала, була учасницею неформального об’єднання поетів «Парасолька на п’ятьох». Було видано кілька спільних поетичних збірок. Творила у різних жанрах — крім поезій, були казки, новели, оповідання й притчі. Коли я був маленьким, не любив ті притчі, бо вони були сумні й розчулювали мене до сліз. Також у неї були дуже авангардні вірші на різні суспільні теми. Вони дещо подібні до поезій відомого львівського поета Збігнєва Герберта. Коли зараз переглядаю її дитячі фотографії, бачу якийсь сум в очах. І цей сум вона пронесла через все своє життя"…
Довідка «ВЗ»
Вікторія Ковальчук — художниця-графік, ілюстраторка, дизайнерка, літераторка. Народилася 1954 року у Ковелі (Волинська область) у сім’ї службовця і лікарки. Любов до малювання проявилася у дівчинки з раннього віку. 1978 року закінчила Львівський поліграфічний інститут ім. І. Федорова. Працювала у львівських вузах і видавництвах. Але більшу частину життя була «вільним художником», творила для вітчизняних і закордонних видавництв. Оформила близько 200 книжок різних жанрів, серед них — понад 30 книг для дітей.