«Британець» атакує!
«Вірогідність заразитися мутованим «британським» штамом коронавірусу – втричі більша. А ризик важкого перебігу від віку вже не залежить», – застерігають медики
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432195/brytanec.jpg)
Про циркуляцію в Україні мутованого «британського» штаму попередив на початку цього тижня міністр охорони здоров’я Максим Степанов (під час традиційного ранкового брифінгу). За інформацією чиновника, цей штам є втричі більш заразним, агресивнішим і вражає переважно людей віком 30−40 років. Для цього штаму характерний важкий перебіг захворювання. Крім органів дихання, уражає нирки, печінку і центральну нервову систему. Це пояснює, чому кількість госпіталізацій стрімко збільшується. Безсимптомних форм захворювання тепер практично немає.
Як зазначила на одному з пресбрифінгів експертка департаменту охорони здоров’я ЛОДА з пульмонології Надія Рудницька, «важкість перебігу від віку не залежить, хоча більш уразливими й надалі залишаються ті пацієнти, які мають супутні патології: цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, хронічні легеневі, аутоімунні та онкологічні захворювання».
Рудницька каже, люди часто думають, що вони «просто застудилися» або «отруїлися неякісними продуктами», а насправді так проявляється коронавірусна хвороба.
За появи цих симптомів необхідно залишатися вдома, щоб не наражати на небезпеку оточуючих. Потреби відразу бігти до лікаря немає. Фахівчиня рекомендує вживати багато рідини і за потреби — прийняти жарознижувальні препарати.
ПЛР і рентгенологічні обстеження є сенс проходити не раніше, як на п’ятий день від початку захворювання.
Для початку можна скористатися можливістю протестуватися експрес-тестами. «Зараз маємо досить ефективні, якісні швидкі тести, які відрізняються від тих, що застосовувалися на початку. За нашими даними, у 70% показують позитивний результат. У таких випадках пацієнт уже скеровується на ПЛР», — пояснила алгоритм дій колег, які працюють на «первинці», Надія Рудницька.
Лікарка наголошує: якщо раніше стан пацієнтів погіршувався на 10−14 день від появи перших симптомів, то мутований штам швидше дає негативну динаміку — стан погіршується на 6−7 день.
Тактика лікування залежить від перебігу захворювання. Сімейний лікар або терапевт скерує пацієнта на загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою. Це дозволить визначити, який компонент переважає — вірусний чи бактерійний. Якщо бактерійний, хворому призначать антибактеріальні препарати. Антибіотики, нагадаємо, на вірус не діють. Застосовувати їх є сенс лише при приєднанні бактерійної інфекції або за високого ризику приєднання такої інфекції.
Також, за словами експертки з пульмонології, існує ще два аналізи, які дозволяють контролювати перебіг захворювання: аналіз крові на С-реактивний білок та аналіз на D-димер, за результатами якого можна визначити, чи є у пацієнта схильність до тромбозу дрібних гілок легеневої артерії.
На що ще потрібно звернути увагу? Якщо після прийому жарознижувальних препаратів температура не знижується або знижується, але не довше, ніж на три години, потрібно негайно зателефонувати своєму сімейному лікарю. Такий пацієнт підлягає додатковому обстеженню і (не виключено) госпіталізації.
Надія Рудницька закликає людей не збиратися групами, утриматися від святкування днів народження і мініювілеїв, носити маски, дотримуватися соціальної дистанції і правил особистої гігієни. «Тільки так зможемо швидко подолати третю хвилю Covid-19», — підсумовує лікарка.
Симптомами Covid-19, спричиненого британським штамом, є:
- грипоподібний стан (підвищена температура тіла, ломота у тілі, біль у м’язах та суглобах);
- симптоми, характерні для застуди (нежить, першіння у горлі, чхання);
- кишкові розлади (діарея, нудота, втрата апетиту);
- втрата нюху, смаку;
- кон’юнктивіт;
- свербіж шкіри.