«Навіть найгірша вакцина – краще, ніж легка форма ковіду» (відео)
Лікар-інфекціоніст Таміла Алексанян закликає українців не боятися вакцинування, а боятися захворіти. Бо вірус стає усе агресивнішим, а наслідки хвороби – непередбачувані
Через рік після початку епідемії коронавірус продовжує лютувати. Схоже, Україну накриває третя, за прогнозами лікарів, найнебезпечніша хвиля захворювань. За рік пандемії, за офіційними даними (а їх треба множити, як мінімум, на три або й на п’ять), захворіли майже півтора мільйона українців, майже 29 тисяч померли. Вдумайтесь у цю цифру. Це невелике місто на кшталт Трускавця. Тобто за рік вимерло ціле місто!
І цифри інфікованих ростуть та вражають. У багатьох областях у стаціонарах катастрофічно бракує місць. Лікарі б’ють на сполох. Найгірше, що стан хворих, які останнім часом потрапляють у лікарню, дуже важкий. Ба більше! Якщо на початках епідемії ускладнення були переважно у людей похилого віку, які мають супутні хвороби, то тепер важко хворіють молоді люди та навіть діти. Вірус мутує, з’являються нові штами…
Зупинити поширення смертельно небезпечної хвороби може лише вакцинація. Але в Україні процес щеплення від ковіду йде вкрай повільно. Наразі укол від ковіду отримали близько 50 тисяч українців, це крапля у морі! Та й щепити українців почали надто пізно. Наприклад, в Ізраїлі вакцинація населення вже майже завершилась (почали щеплення торік у грудні), повністю вакциновано 65 відсотків ізраїльтян, і країна вже практично повернулася до нормального, доковідного способу життя.
Та найгірше, що переважна більшість українців категорично не хоче робити щеплення, бо не довіряє якості завезеної з Індії вакцини. Як розповіла мені знайома сімейна лікарка, у неї на обліку є 20 людей віком понад 80 років, які перші у черзі на вакцинацію. Та коли вона їм зателефонувала, усі без винятку відмовились робити щеплення від ковіду…
Чому з’явилося більше пацієнтів з важким перебігом хвороби? У чому підступність коронавірусу? Як не допустити важкого перебігу хвороби? Коли чекати на колективний імунітет і чому обов’язково треба робити щеплення? Про це говоримо із завідувачкою 4-го відділення Львівської обласної інфекційної лікарні Тамілою Алексанян, яка щепилася від ковіду однією з перших серед лікарів в Україні.
— Уже рік ваша лікарня бореться з ковідом. Що змінилося за цей час? Як хвороба проявлялася на початках і як виглядає тепер?
— Із перших днів вийшло зовсім не так, як ми планували. На початках не знали до кінця, як потрібно лікувати. Протоколи, які надала ВООЗ, довелося на ходу змінювати. І вже на початку літа ВООЗ визнала, що ці протоколи не відповідають справжньому перебігу хвороби. Клініка змінилась, зараз перебіг хвороби інший, ніж був минулої весни чи влітку. Якщо на початках від ускладнень помирали переважно хворі, які мали за 60 і більше років, то зараз із важкими формами лежить багато молодих людей.
— Чи впливає на важкість захворювання той факт, як вірус потрапив в організм, і концентрація вірусу?
— На мою думку, впливає. Спостерігаємо, що, наприклад, одна людина в сім’ї ходить на роботу і там заразилась. Але отримала невеличку дозу вірусу. Переносить хворобу відносно легко. Але у гострому перебігу хвороби виділяє велику кількість збудника. І та людина, яка перебуває з нею вдома, у закритому просторі, може дістати набагато вищу дозу збудника. І потрапляє до нас у лікарню з важким перебігом хвороби. На нашу думку, той, хто дістав меншу дозу, набагато легше хворіє, ніж той, який дістав вже повну дозу.
— Що порадите людям, які відчули перші ознаки хвороби? Що треба робити, аби не довести ситуацію до реанімації?
— Щойно відчули перші ознаки хвороби, негайно повідомте сімейного лікаря. Звичайно, у робочий час. Усі сімейні лікарі знають алгоритм лікування у перші дні. У чому найбільша небезпека коронавірусної інфекції? Зазвичай у перші дні невисока температура, біль у горлі, покашлювання, ломота в тілі, і на тлі лікування через тиждень людина почувається краще. Думає, що має легку форму чи що вже здорова, і починає легковажити, припиняє лікування. А усі погані події за коронавірусної інфекції розвиваються на другому-третьому тижні хвороби. На другому тижні з’являється пневмонія, яка може стати фатальною, починаються тромбози, ускладнення з боку ендокринної, серцево-судинної, нервової систем. Коронавірусна інфекція вражає майже всі органи.
— Як можна запобігти важкій формі хвороби?
— Різко обмежити рухову активність: ліжковий режим! Інтенсивний питтєвий режим — не менше трьох літрів теплої води протягом доби! Якщо розвивається пневмонія, треба лежати у ліжку лише на животі. Закону гравітації ніхто не скасовував — лежання на спині призводить до ущільнення легень, і тоді додається тяжка застійна пневмонія до тієї, що вже є.
На жаль, були випадки, коли лікували важкого пацієнта кілька тижнів, стабілізували його стан, він вже нормально дихає, плануємо виписку… І раптом у нього тромболія легеневої артерії або гостра зупинка серця на тлі лікування. І ми нічого не можемо зробити, хоча були впевнені, що найгірше позаду, що ця людина житиме. А пацієнт, попри всі наші зусилля, помирає зовсім від іншого… Після таких випадків кілька днів не можемо прийти до тями.
— А чи можна унеможливити такі випадки?
— На жаль, неможливо. Є протоколи лікування, загальна схема лікування. Але у людини чомусь трапилася тромбоемболія легеневої артерії. Людина, напевно, мала тромб у нозі, з яким жила багато років. І на тлі хвороби той тромб відкривається…
І ще. Чимало пацієнтів, майже кожен п’ятий, які перенесли тяжкі форми ковіду, до пів року після одужання опиняються у якомусь іншому лікувальному закладі на стаціонарному лікуванні.
— З якими хворобами?
— Зазвичай це серцево-судинні недуги, розлади нервової системи.
— Ви одна з перших медиків, що щепилися від ковіду. Як почуваєтеся?
— Почуваюся нормально. Сподіваюся, що виробляться антитіла і матиму імунітет.
— Якісь неприємні відчуття були?
— Ніяких відчуттів. Місце щеплення не болить. Навіть тієї дірочки, де був укол, ніхто з моїх колег не міг розгледіти.
— А є у вашій лікарні лікарі, які не хочуть щепитися? Не довіряють цій вакцині?
— У нас таких немає. Наші лікарі — грамотні.
— Але в Україні чимало медиків, які відмовляються вакцинуватися…
— Думаю, відмовляються ті, хто не ходить щодня до хворих на коронавірус пацієнтів. Ризик захворіти на коронавірус і якийсь гіпотетичний мінімальний ризик стосовно щеплення — не до порівняння! Навіть найгірша вакцина, на думку спеціалістів, це краще, ніж легка форма ковіду. Адже ще не проведено дослідження тих, хто перехворів на ковід. Ніхто не знає, якими можуть бути віддалені наслідки. Не забувайте, що коронавірус спричиняє зміни у крові. З’являється мікротромбування. Зараз дуже багато інфарктів та інсультів у молодому віці, спричинених перенесеним коронавірусом. Навіть легка форма ковіду може призвести до гострої ішемії, яка закінчується смертю.
— Українці не довіряють вакцині, бо вона з Індії, тому вважають її неякісною? Якби держава домовилась з виробниками американської вакцини Pfizer, то, думаю, охочих вакцинуватися було би значно більше.
— Хто вважає, що індійська вакцина неякісна?! Ті, хто у Фейсбуці дає поради на сторінці «Людоньки, порадьте». Які роблять в одному реченні три помилки… Щодо якості індійських препаратів. Я як лікар багато років призначаю і використовую препарати, які виробляють саме в Індії. Сказати, що вони неефективні, що дають побічні наслідки, не можу, це було би неправдою і несправедливо. Крім того, в Індії закуповується багато вакцин для дітей від дифтерії, правцю, які давно себе добре зарекомендували.
— Якщо людина перехворіла, варто вакцинуватися?
— Це питання до кінця не вивчене. Вважається, до пів року людина може не вакцинуватися.
— Знайома сімейна лікарка попросила вас запитати: вона не хворіла на ковід, але всі її рідні — чоловік, син — перехворіли. Чи варто їй щепитися?
— Якби я була на її місці і довкола мене вже всі перехворіли, я би обов’язково вакцинувалася. Власне тому, що не хворіла. Усі мої рідні й близькі обов’язково будуть щепитися за найменшого доступу до вакцини.