Передплата 2025 ВЗ

Головне, джакузі для породіль закупили. А ремонт – за «залишковим принципом»

Під час капремонту пологового відділення втретє замінили підрядника. Проти попередніх виконавців будробіт порушено кримінальне провадження

У Львові катастрофічно бракує пологових будинків! Якщо, наприклад, Львівський обласний клінічний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, закривають на дезінфекцію, породіллям доводиться екстрено шукати лікаря в інших двох пологових. А це неабиякий стрес. Якщо гінеколог працює, окрім львівського пологового, ще й у районному центрі, породілля у таких випадках змушена їхати у район за «своїм» лікарем. Нещодавно моя знайома, коли дізналася, що пологовий, як його у народі називають, «на Батальній», тимчасово закрили, поїхала народжувати у … Новояворівськ. Нерідко зі Львова їдуть народжувати до Луцька й інших обласних центрів.

Пологове відділення Львівської обласної клі­нічної лікарні, що на вул. Чернігівській, 7, закрили на ре­монт ще 2017 року. Ще тоді лі­карі казали, що компанія-під­рядник не має професійних майстрів. Будівельники нато­мість нарікали на недостатнє фінансування. Об’єкт і справді масштабний: будівля — чотири­поверхова, історична. Останній капітальний ремонт тут робили у 1958 році.

Генеральний директор Львівської обласної клінічної лі­карні Михайло Гичка у січні 2019 року розповідав «ВЗ», що у по­логовому відділенні народжу­ватимуть жінки, які мають різні патології (вади серця, цукро­вий діабет тощо), або ж патоло­гію має плід. Пологовий розра­хований на 120 породіль. «Буде вісім сучасних пологових залів. Облаштували дво-, тримісні па­лати. У кожній палаті — душ, туа­лет. Для цього довелося повніс­тю замінити усі стояки (раніше тут були лише загальні туале­ти). До кожної палати провели Інтернет», — розповів пан Гич­ка. І додав, що грошей весь час бракує…

На ремонт знову потрібні гроші...
На ремонт знову потрібні гроші...

Тодішній голова Львівської обласної ради Олександр Гану­щин обіцяв, що гроші знайдуть. Нині цю «естафету» перейняла нова очільниця Львівської об­ласної ради Ірина Гримак. Дня­ми вона навідалася з комісією до пологового відділення. Пе­реконалась, що віз і нині там. Ремонтні роботи не заверше­но, коштів знову бракує… При­гадую, два роки тому, коли я приходила у пологовий на Чер­нігівській, мене вразило, що спершу вирішили придбати дороге джакузі (для пологів у воді), а елементарні будівельні роботи не зроблені. Не вдало­ся зберегти персонал лікарні. Люди почали шукати собі нову роботу…

На своїй сторінці у Фейсбук Ірина Гримак написала: «Сьо­годні у Львівській обласній клі­нічній лікарні проінспектувала пологовий корпус. Його закри­ли на ремонт влітку 2017 року! Майже чотири роки триває ре­конструкція, на ремонт витра­тили вже понад 80 мільйонів гривень, а про відкриття гово­рити ще рано.

У будівлі поміняли батареї, усі каналізаційні і водопровідні мережі. Провели заміну вікон, дверей. У палатах для вагітних і породіль встановили туалети та душові. Частково закупили не­обхідне обладнання. Будемо з депутатами аналізувати ситу­ацію, як за мінімальних затрат ще цього року відкрити кор­пус".

Лікар-гінеколог Львівської обласної клінічної лікарні Во­лодимир Солощенко розповів журналісту «ВЗ»: «Площа нашого пологового відділення у два рази більша, ніж площа перинаталь­ного центру на Дж. Вашингто­на! Ванна джакузі — це дрібниця, вона не коштує великих грошей. Окрім пологового відділення, ремонту потребує також лабора­торія. Ремонт затягнувся через те, що попередній підрядник не дуже добре ставився до роботи. Зараз маємо третього підрядни­ка. Обіцяють до середини-кінця березня завершити. Майстри щодня працюють — то 28, то 35 осіб. Почекайте трошки. Запро­симо вас на відкриття».

Одна будівельна бригада змінює іншу.
Одна будівельна бригада змінює іншу.

Пан Солощенко також пра­цює у лікарні в Пустомитах. Коли я зателефонувала, якраз завершив приймати пологи. «Львів'янки часто їдуть наро­джувати у райони. Якщо Баталь­ну закривають на дезінфекцію, то у Львові залишається два по­логові — на вул. Раппопорта та на вул. Мечникова. Чи безпечно це робити, адже не всі районні лікарні мають відповідне медич­не обладнання? Не секрет, що у будь-який момент може виник­нути потреба, наприклад, у ке­саревому розтині тощо», — кажу лікареві. «У Пустомитах я при­ймаю усіх, і не лише львів’ян, — каже Володимир Солощенко. — Днями прооперував жінку зі Старого Самбора. Проблем не бачу».

Коментар для «ВЗ»

Ірина Гримак, голова Львівської обласної ради

— Є потреба у коштах щодо медичного, лікарняного об­ладнання — ліжка, певні до­даткові медичні меблі. Ми по­винні завершити у 2021 році будівельні роботи і відкрити пологовий. Кінцевої суми за­раз не озвучу. Якщо говоримо про будівельні роботи, з пев­ним технічним обладнанням, то потреба — 5 млн грн. Якщо говоримо про медичну части­ну, медобладнання і медичне приладдя — триває підрахунок.

— Проти попередніх під­рядників відкрито кри­мінальне провадження?

— Вилучено документи і від­крито кримінальну справу щодо порушень під час виконання бу­дівельних робіт на об’єкті.

— Здивувало, що купили джакузі, а ремонту не зро­били…

— На жаль, недобросовіс­ні підрядні організації спершу намагаються укласти більш вигідні контракти на облад­нання. Закуповують спочатку медичне обладнання, а буді­вельна частина йде за залиш­ковим принципом.