Головне, джакузі для породіль закупили. А ремонт – за «залишковим принципом»
Під час капремонту пологового відділення втретє замінили підрядника. Проти попередніх виконавців будробіт порушено кримінальне провадження
У Львові катастрофічно бракує пологових будинків! Якщо, наприклад, Львівський обласний клінічний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, закривають на дезінфекцію, породіллям доводиться екстрено шукати лікаря в інших двох пологових. А це неабиякий стрес. Якщо гінеколог працює, окрім львівського пологового, ще й у районному центрі, породілля у таких випадках змушена їхати у район за «своїм» лікарем. Нещодавно моя знайома, коли дізналася, що пологовий, як його у народі називають, «на Батальній», тимчасово закрили, поїхала народжувати у … Новояворівськ. Нерідко зі Львова їдуть народжувати до Луцька й інших обласних центрів.
Пологове відділення Львівської обласної клінічної лікарні, що на вул. Чернігівській, 7, закрили на ремонт ще 2017 року. Ще тоді лікарі казали, що компанія-підрядник не має професійних майстрів. Будівельники натомість нарікали на недостатнє фінансування. Об’єкт і справді масштабний: будівля — чотириповерхова, історична. Останній капітальний ремонт тут робили у 1958 році.
Генеральний директор Львівської обласної клінічної лікарні Михайло Гичка у січні 2019 року розповідав «ВЗ», що у пологовому відділенні народжуватимуть жінки, які мають різні патології (вади серця, цукровий діабет тощо), або ж патологію має плід. Пологовий розрахований на 120 породіль. «Буде вісім сучасних пологових залів. Облаштували дво-, тримісні палати. У кожній палаті — душ, туалет. Для цього довелося повністю замінити усі стояки (раніше тут були лише загальні туалети). До кожної палати провели Інтернет», — розповів пан Гичка. І додав, що грошей весь час бракує…
Тодішній голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин обіцяв, що гроші знайдуть. Нині цю «естафету» перейняла нова очільниця Львівської обласної ради Ірина Гримак. Днями вона навідалася з комісією до пологового відділення. Переконалась, що віз і нині там. Ремонтні роботи не завершено, коштів знову бракує… Пригадую, два роки тому, коли я приходила у пологовий на Чернігівській, мене вразило, що спершу вирішили придбати дороге джакузі (для пологів у воді), а елементарні будівельні роботи не зроблені. Не вдалося зберегти персонал лікарні. Люди почали шукати собі нову роботу…
На своїй сторінці у Фейсбук Ірина Гримак написала: «Сьогодні у Львівській обласній клінічній лікарні проінспектувала пологовий корпус. Його закрили на ремонт влітку 2017 року! Майже чотири роки триває реконструкція, на ремонт витратили вже понад 80 мільйонів гривень, а про відкриття говорити ще рано.
У будівлі поміняли батареї, усі каналізаційні і водопровідні мережі. Провели заміну вікон, дверей. У палатах для вагітних і породіль встановили туалети та душові. Частково закупили необхідне обладнання. Будемо з депутатами аналізувати ситуацію, як за мінімальних затрат ще цього року відкрити корпус".
Лікар-гінеколог Львівської обласної клінічної лікарні Володимир Солощенко розповів журналісту «ВЗ»: «Площа нашого пологового відділення у два рази більша, ніж площа перинатального центру на Дж. Вашингтона! Ванна джакузі — це дрібниця, вона не коштує великих грошей. Окрім пологового відділення, ремонту потребує також лабораторія. Ремонт затягнувся через те, що попередній підрядник не дуже добре ставився до роботи. Зараз маємо третього підрядника. Обіцяють до середини-кінця березня завершити. Майстри щодня працюють — то 28, то 35 осіб. Почекайте трошки. Запросимо вас на відкриття».
Пан Солощенко також працює у лікарні в Пустомитах. Коли я зателефонувала, якраз завершив приймати пологи. «Львів'янки часто їдуть народжувати у райони. Якщо Батальну закривають на дезінфекцію, то у Львові залишається два пологові — на вул. Раппопорта та на вул. Мечникова. Чи безпечно це робити, адже не всі районні лікарні мають відповідне медичне обладнання? Не секрет, що у будь-який момент може виникнути потреба, наприклад, у кесаревому розтині тощо», — кажу лікареві. «У Пустомитах я приймаю усіх, і не лише львів’ян, — каже Володимир Солощенко. — Днями прооперував жінку зі Старого Самбора. Проблем не бачу».
Коментар для «ВЗ»
Ірина Гримак, голова Львівської обласної ради
— Є потреба у коштах щодо медичного, лікарняного обладнання — ліжка, певні додаткові медичні меблі. Ми повинні завершити у 2021 році будівельні роботи і відкрити пологовий. Кінцевої суми зараз не озвучу. Якщо говоримо про будівельні роботи, з певним технічним обладнанням, то потреба — 5 млн грн. Якщо говоримо про медичну частину, медобладнання і медичне приладдя — триває підрахунок.
— Проти попередніх підрядників відкрито кримінальне провадження?
— Вилучено документи і відкрито кримінальну справу щодо порушень під час виконання будівельних робіт на об’єкті.
— Здивувало, що купили джакузі, а ремонту не зробили…
— На жаль, недобросовісні підрядні організації спершу намагаються укласти більш вигідні контракти на обладнання. Закуповують спочатку медичне обладнання, а будівельна частина йде за залишковим принципом.