«Ціна газу разом із ПДВ не має бути вищою, ніж 5 гривень за кубометр»
На думку експерта, ринку газу в Україні немає, це глибоко монополізована сфера. А «зелений» уряд «служить монополіям»
Українці були ошелешені драконівськими цінами на газ, які їм за пред’явленими квитанціями довелось би платити з нового року. Усупереч заявам «зелених» діячів, які, згадайте, перед приходом до влади обіцяли удвічі зменшити цифри у комунальних платіжках, тарифи на блакитне паливо (і не тільки на нього), навпаки — зірвалися у галоп! За кожен кубометр газу від нас хотіли брати по 12 гривень. На українців, які й так живуть із затягнутими пасками, за таких тарифів чекали би суцільні злидні… Що ж і чому сталося? Де «корінь зла» — у світових проблемах чи у недолугості вітчизняних управлінців?. Про тарифний газовий колапс кореспондент «Високого Замку» розмовляв з відомим українським економістом Андрієм Новаком.
І тим, що наш Кабмін працює, на жаль, не як класичний уряд — тобто в інтересах усіх громадян, а за принципом «державна корпорація Кабінет Міністрів України», — каже Андрій Новак. — А мета діяльності будь-якої корпорації — максимальний прибуток. Уряд Дениса Шмигаля вирішив отримувати максимальний прибуток від нас, споживачів, на всіх можливих ринках — на ринку газу, електроенергії. Через Укрзалізницю — на ринку залізничних перевезень, через Укрпошту — на ринку поштових послуг, і так далі — через свої державні монополістські підприємства. Уряд служить цим монополіям. А монополіст виставляє максимальну ціну і пропонує мінімальну якість товару чи послуг. Відтак український споживач вийшов на вулиці, бо вже не може витримувати запропонованої ціни на газ.
— Президент вдався до невластивих як для глави держави функцій: дав команду знизити ціну на газ — кажуть, тепер вона для населення буде на 30 відсотків меншою. Наскільки виправданим є таке ручне управління, яке суперечить правилам ринку? Чи не пожнемо ми гіркі наслідки популістських заходів?
— Ринку газу в Україні немає — це глибоко монопольна сфера! Ми як споживачі не можемо обрати собі якогось іншого постачальника газу, ніж облгаз чи міськгаз. Не можемо обирати ні різних постачальників, ні різних цін. Скільки монополіст запропонував, стільки за його тарифом змушені платити. Ручне управління держави — це обов’язковий елемент, однак його використовують неправильно. Для наших потреб достатньо було би газу внутрішнього видобутку, він ці потреби покриває. Вартість видобутку цього газу — від 60 до 80 доларів за тисячу кубометрів. Тобто по 2 гривні за кубометр. Нам же пропонують зараз платити по 6,99 грн. Додайте сюди плату за транспортування по трубах, за які ми як споживачі уже давно по кілька разів оплатили. Тобто держава поводиться як корпорація, яка має на меті отримати максимальний власний прибуток…
А те, що розпорядився президент… Зеленський звернув увагу не на ціни, а на протести. Якби протестів в Україні не було, він цю тему не згадав би ніколи. Добре, що хоч так зреагував… Інше питання в тому, що уряд займається окозамилюванням, видає бажане за дійсне. Ніякого зниження ціни на газ на 30 відсотків немає. Невідомо, про що йдеться. Ціна 6,99 грн — із ПДВ чи без нього? Уряд не оголосив ціну на так зване транспортування. Отож ми не знаємо загальної ціни, яку споживач платитиме за газ у підсумку, з усіма податками. Озвучивши цифру 6,99 грн, уряд, з одного боку, нібито виконує прохання/вказівку президента, а з іншого — все одно хоче максимізувати ціну в інтересах монополіста.
— Як мав би діяти Кабмін у ситуації, що склалася?
— Дуже простий вихід. Щодо газу нам треба формувати не так звану європейську чи так звану ринкову ціну, за європейським хабом «Амстердам плюс», а формувати цю ціну за «коктейлем». Ціна має формуватися за ціною газу власного видобутку з невеличкою, контрольованою державою, маржею для газовидобувних і газотранспортних компаній, і необхідного імпорту. І тоді, враховуючи європейські ціни і вартість газу власного видобутку, ціна газу разом із ПДВ ніяк не могла би бути вищою за 5 гривень за кубометр.
— До вироблення «антикризових» дій був залучений т. в. о міністра енергетики Юрій Вітренко, відомий участю у переможних судових процесах проти російського монополіста «Газпрому». Нині ж Вітренко обмовився про постачання «дешевшого» газу від нібито незалежних російських компаній. Чим пояснити таку переорієнтацію? Чи не є це зміною незалежної енергетичної політики України, яку ми вели останні шість років, і нашим поступовим поверненням в орбіту Кремля?
— Те, що згадана вами особа змінює свої погляди залежно від посади, свідчить про те, що не має жодних принципів, не має власного бачення енергетичної стратегії країни. І не усвідомлює, що ця стратегія полягає в енергетичній самодостатності держави. Якщо ця людина пропонує купувати газ у країни-агресора (через якихось начебто незалежних постачальників, яких у Росії апріорі бути не може), це цілковито підтверджує повну безпринципність цієї людини — не тільки професійну, а й громадянську. Бо, купуючи будь-що у країни-агресора, ми у такий спосіб фінансуємо війну проти самих себе з боку цієї країни-агресора. Виручені гроші потрапляють у російський бюджет, і за них купують зброю проти України. Якщо для згаданого чиновника все це не має значення, оцінки мають бути моральні. Тут ідеться уже не про професійність…
— Як Захід, який чимало допоміг нам у тому, щоб зіскочити з газової голки Москви, може зреагувати на нові газові кульбіти українського керівництва, на нову енергетичну стратегію Києва?
— Дивуюся терплячості наших західних партнерів щодо українських політиків, чиновників… А найбільш ефективною їхньою допомогою Україні у цій сфері було би остаточне припинення будівництва газопроводу «Північний потік-2» і унеможливлення його запуску. Таким чином Україна хоча би зберегла свою важливу для європейських споживачів газотранзитну роль. І відбила би у Росії, яка залежить від нашої газотранспортної системи, охоту продовжувати свою глобальну агресію.
— Чи не можуть наші західні партнери через таку сумбурну енергетичну політику, образно кажучи, викликати Зеленського, Шмигаля на килим і запитати: хлопці, чим ви займаєтеся?
— Думаю, такі розмови уже неодноразово з ними були.
— Спрогнозуйте події на нашому енергетичному ринку, у нашому соціально-економічному житті на найближчі місяці…
— Уряд анонсує, що до завершення карантину, але не пізніше ніж 31 березня, ціна на газ утримається на рівні 6,99 грн за кубометр. Щоправда, не уточнює, за яких умов. Протести показують, що і така ціна надто обтяжлива для українців. У багатьох з них немає іншого виходу, як виходити на вулицю. Через таку непродуману енергетичну політику градус політичної напруги тільки зростатиме.
Думка з приводу
Володимир Омелян, міністр інфраструктури України у 2016−2019 роках
Ще раз розставимо крапки над «і» щодо тарифів.
У січні 2021 р. люди отримали платіжки за грудень 2020 р. і, обурені, вийшли й перекрили траси. Зеленський і Ко, намагаючись виправити власне непродумане рішення щодо різкого підвищення тарифів, у порушення домовленості з МВФ і фактично руйнуючи ринкові взаємовідносини, з 1 лютого 2021 р. вводять обмеження ціни на газ у 6,99 грн/куб. м газу, обмежують вартість транспортування газу і обіцяють субсидії за ріст цін на електроенергію.
Невідомо, хто порадив президенту це конгеніальне рішення, бо в ньому є низка таких ризиків:
1. Середня ціна газу державної компанії у грудні 2020-го (а саме ця цифра була у платіжці за січень) становила 6,33 грн/куб. м.
У січні становить 7,22 грн/куб. м!
2. Платіжки за лютий, які отримаємо у березні, нам визначать вартість 1 кубометра газу для споживача у 6,99 грн + 1,79 грн (вручну визначена урядом вартість транспортування газу) = 8,78 грн за 1 куб. м газу!
Але й тут є маленький нюанс, який не врахували: тариф на розподіл встановлюється без ПДВ. Тобто для кінцевого споживача буде не 1,79, а 2,15 грн. А отже, фінальна ціна газу у лютому буде мінімум 9,14 грн за 1 куб. м газу!!!
Себто точно дорожче за грудень 2020-го, але, можливо, дешевше за січень 2021-го. Якщо пощастить…
3. Платіжка за січень, яку люди отримають у лютому 2021-го, — вразить усіх. Бо у ній зросте суттєво не лише ціна газу. Зросте майже удвічі вартість його розподілу, вартість опалення і холодної води, майже подвоїться вартість електроенергії, будуть ліквідовані усі пільги на тарифи.
І це все з 1 січня по 1 лютого 2021-го, у найбільш холодний місяць із піковими цінами — малозабезпеченим українцям ніхто компенсовувати їх ріст не буде.
4. Опалювальний сезон у нас триває до 15 квітня, але уряд вводить «спецціну» лише до 31 березня. Звісно, можна сподіватися на теплу й коротку зиму, але якщо ні?
5. Влада Зеленського досі не виплатила всіх субсидій за грудень і навіть листопад 2020-го. Зате обіцяє додаткові виплати з лютого 2021-го. Звідки вони візьмуться, якщо скарбниця — порожня, а переглядати державний бюджет, щоб збільшити фінансування субсидій, як це пропонувала «Європейська Солідарність», «монобільшість» навіть не планує?!
6. Хотілося би вірити, що внаслідок стратегічної двоходівки Зеленського Е2-Е4 «Нафтогаз» зруйнує монополію Фірташа і забере собі левову частку споживачів. Але, «на жаль…», найшвидше різницю між фіксованою і ринковою ціною заплатить платник податків з власної кишені.
Україна має унікальну можливість — власні сховища природного газу, найбільші в Європі. Якби у владі були розумні люди, їх цілком можна було би заповнити дешевим газом влітку, планово збільшити субсидії на зимовий період і спокійно пройти зиму. До того ж «Нафтогаз» навіть на цьому заробив би.
Але Зеленський не шукає легких шляхів. Та шкода не його, а людей, які страждають через його безголовість…