Передплата 2025 «Добрий господар»

Мутований коронавірус - уже в Україні!

Чи захистять від нього розроблені вакцини від COVID-19? Відповісти точно медики наразі не можуть

Як розповів «ВЗ» лікар-інфекціоніст з Ужгорода, к.м.н. Віктор Петров, на таку форму Covid-19 перехворів один із його пацієнтів — молодий чоловік із Закарпатської області, який працює у Чехії. Симптоми у хворого проявилися, коли він повернувся додому. У закарпатця зник смак, нюх, підвищилася температура тіла.

Ідентифікувати новий штам вірусу в Україні неможливо — такого дослідження у нас не проводять. Але проводять у країнах ЄС. Одужавши, чоловік знову поїхав за кордон на роботу. На вимогу роботодавця пройшов «контрольне» тестування. Тоді й дізнався, що перехворів на коронавірусну хворобу нового типу. «Цей вірус уже є в Україні, — стверджує Віктор Петров. — Санітарних бар'єрів для його поширення немає — ні у нас, ні в інших країнах».

Новий різновид збудника Covid-19, який вперше виявили у Великій Британії і про який тамтешня влада офіційно повідомила минулого понеділка, 14 грудня, — надзвичайно заразний. За даними британських ЗМІ, якщо у листопаді він викликав 28% всіх випадків Covid-19 у Лондоні, то у грудні — вже 62%! «Хороша» новина: «британський» коронавірус — це вже… 23-тя (!) мутація SARS-CoV-2. Ще «на виході» з Китаю вірус встиг утворити 17 мутантних форм, які поширилися по всьому світу.

За офіційною інформацією ВООЗ, крім Великої Британії, спалахи коронавірусної хвороби, викликані новим штамом SARS-CoV-2, наразі зафіксовані у чотирьох країнах — Нідерландах, Данії, Австралії і ПАР. ЗМІ повідомляють також про один випадок в Італії — видозмінений вірус «підхопив» турист, який разом із другом повернувся з Туманного Альбіону. Обох чоловіків разом з їхніми сім'ями поспішно ізолювали, допоки вони не встигли позаражати інших людей. Італійські медики сподіваються, що так їм вдасться зупинити поширення нового штаму коронавірусу і додають: «Мутація не є більш летальною, ніж „класичний“ Covid-19. Але „модифікований“ вірус є більш заразним (на думку вчених — на 70%. — Авт.)».

За словами завідувачки відділення інфекційних захворювань медичного центру ім. Хаїма Шиби (медичної бази Армії оборони Ізраїлю), професорки Галії Рахав, яку цитують ізраїльські ЗМІ, «йдеться про мутацію т. зв. білка-шипа, за допомогою якого коронавірус проникає у здорові клітини організму. Теоретично ця мутація може призвести до того, що коронавірус може стати набагато більш агресивним, ніж раніше». Відтак в Ізраїлі розглядають можливість запровадження нового карантину — третього з початку пандемії. Очікується, що він буде дуже жорстким. Ізраїльтянам знову заборонять віддалятися від свого дому далі ніж на 1000 метрів, і залишатися у домі іншої людини, навіть близького родича (за винятком, наприклад, ситуацій, коли потрібно доглянути за хворим чи людиною похилого віку). Не працюватимуть перукарні, готелі, тренажерні зали, ринки, кафе та ресторани, а також непродовольчі магазини (крім аптек і крамниць, які торгують засобами особистої гігієни). Як і під час «першої хвилі» коронавірусу, Ізраїль знову закриє повітряне сполучення. Громадянам інших країн заборонять в'їзд у країну — у неділю, 20 грудня ізраїльський уряд оголосив всі європейські країни «червоними». Громадяни Ізраїлю, які повертаються з-за кордону, зобов’язані відбути карантин. У Міністерстві охорони здоров'я всерйоз роздумують над тим, щоб для ізраїльтян, які прибувають з європейських країн, зробити обов’язковим аналіз секвенування ДНК. У такий спосіб хочуть унеможливити проникнення нового штаму вірусу у країну. «Мутація поширюється по всьому світу і необхідно зрозуміти, що це означає. Наша мета — зберегти здоров'я наших громадян», — заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу.

У МОЗ Німеччині переконані: вакцини, розроблені проти «старого» штаму коронавірусу, швидше за все, будуть ефективними і проти нового. Такі сподівання висловлюють й ізраїльські медики. (Нагадаємо: минулої неділі в Ізраїлі стартувала масова вакцинація від коронавірусної хвороби вакциною Pfizer/BioNTech). Проте медики з різних країн не приховують побоювань — ніхто не може спрогнозувати, як поведеться новий штам вірусу.

«Ми (лікарі-епідеміологи. — Авт.) від початку знали, що вірус мутуватиме, — каже в.о. генерального директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко (Тімко). — Але чи є теперішні його мутації небезпечними і наскільки — сказати цього не можемо. Чи є новий штам більш заразним? Світові ЗМІ повідомляють, що так. А от чи виявиться більш агресивним — наразі можемо тільки гадати. Усі наші рекомендації залишаються у силі — дистанція, миття рук, дезінфекція, маски». Епідеміологиня припускає, що коронавірус стане сезонною інфекцією — як грип. Можливо, так само щороку буде змінюватися склад вакцини.

На жаль, хворіти на Covid-19 можна повторно, і не раз. Як розповіла «ВЗ» Наталія Іванченко-Тімко, в Україні вже фіксувалися випадки, коли люди хворіли на коронавірус… тричі.