«Ти віддав хоч один наказ про наступ? Ти відступив!»
Щорічне послання Зеленського – передвиборчий піар в інтересах «Слуги народу»
За п’ять днів до місцевих виборів президент Володимир Зеленський виступив із щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Мав зробити це ще у квітні, але через коронавірус переніс програмний спіч. Очікувалося (і це виглядало б логічним), що прийде з доповіддю до народних депутатів на старті осінньої сесії у парламенті, на початку вересня. Однак чомусь вирішив озвучити своє послання, коли друкарські машини доштамповували виборчі бюлетені…
Аромат передвиборчого піару вчувався у кожному абзаці 52-хвилинної промови глави держави.
Заглядаючи у телесуфлер, Зе! президент занепокоєно говорив про Covid-19. Під оплески «слуг народу» рапортував, що в Україні відсоток смертей серед хворих на цю заразу є одним з найменших у світі. Картав місцеву владу, яка, мовляв, саботує медпрофілактичні рішення уряду. Але забув згадати, як сам зі своїм почтом грубо порушував антивірусну гігієну — попиваючи каву у хмельницькому кафе. І про те, як його депутати у часи карантину бігали харчуватися у «велюрові» ресторани…
Одним з найбільших власних досягнень вважає встановлення «режиму тиші» на Донбасі. І це попри те, що українські позиції ворог обстрілює щодня (кілька днів тому британський журналіст сказав Зеленському про 1400 порушень згаданого режиму). Щоби постати в очах українців патріотом, президент сповістив, що відправляє 120 нардепів-«слуг» на Донбас. Мовляв, щоби подивилися, як тримають оборону наші хлопці. Чому не зробив цього ще рік тому? Чи пів року? Припекло лише за чотири дні перед голосуванням…
Зеленський говорив про вільну економічну зону у цьому регіоні та інші преференції. Щоб погасити прогнозоване обурення у суспільстві, запевняв, що амністія на Донбасі стосуватиметься не всіх…
«Ми зшиваємо Україну не тільки ідеями і словами, а й дорогами і мостами», — пафосно промовляв із парламентської трибуни. При цьому, як заявляє демократична опозиція, забув сказати, що його команда лише довершує те, що розпочали попередники. Причому за кошти, які було виділено на протидію ковіду.
Одна із ключових тез президента — про боротьбу із корупцією. За провали у цій сфері розпікав всіх підряд — не бачив лише власної вини. Ні словом не зреагував на корупційні звинувачення, які рік лунають на адресу його оточення, зокрема керівника президентської канцелярії Андрія Єрмака. До Зеленського у сесійній залі підійшов один з найжорсткіших його критиків — колишній член фракції «Слуга народу» Гео Лерос. І в очі сказав про корупцію в його оточенні. У відповідь, за словами нардепа, почув: «Це не я…».
Ну і під кінець «потішив» обіцянкою регулярно проводити всенародні опитування — ледь не щотижня. На його думку, це буде справжнім народовладдям.
Ще одна особливість послання президента (як і всіх попередніх його виступів) — кидав саркастичні ремарки у бік свого попередника. Нібито той при кермі держави, а не Зе!-президент. Складалося враження, що за півтора року Зеленський не може змиритися з присутністю Петра Порошенка в українській політиці, ніби ревнує.
Послання шостого президента гостро розкритикували депутати з різних фракцій — як неконструктивне. Наведемо уривок з виступу Вікторії Сюмар («Європейська Солідарність»):
«…Я багато цинізму бачила у цій Раді, але такого, як сьогодні, не бачила ще ні разу. Побачила банального піарника і циніка, який на всьому святому вміє тільки піаритись.
Президент мав тут сказати, куди рухається країна: в Європу чи в Росію, чи вона застигла на місці і простоює зараз? Мав сказати, що відбувається з армією. Це його прямі повноваження. Чому вона руйнується і чому він збирається її скорочувати, коли ми її будували, коли вся країна її будувала останні шість років?
Він звертається до країни на «ти». Я теж скажу: ти розказуєш про Крим, ти розказуєш про 2014 рік! Ти де був у 2014 році? Ти скільки відвоював метрів української землі? У тебе є армія, якої не було у 2014 році. Ти віддав хоч один наказ про наступ? Ти відступив! Ти присвоюєш собі те, до чого не маєш жодного стосунку".
Коментар для «ВЗ»
Михайло Басараб, політолог
Президент звертався не до української нації, а до того виборця, який залишився з ним, незважаючи на всі провали свого півторарічного правління. Цього виборця прагнув мобілізувати перед місцевими виборами. В емоційній поведінці Зеленського ми побачили актора, який у телесеріалі грав учителя Голобородька. Цю енергетику хотів передати своїм прихильникам, хотів допомогти своїй політичній силі отримати вищий показник на виборах.
Виступ був наповнений великою кількістю маніпуляцій, перекручень, відвертої брехні. Більшість з того, чим вихвалявся (зокрема військовими програмами), було не його здобутками, а досягненням попередників — прем’єрів Яценюка і Гройсмана, парламенту 8-го скликання. І, звичайно, досягненням п’ятого президента Порошенка.