Книгу про Стуса заборонили. Попит на неї відразу зріс!
Безпрецедентний випадок цензури у незалежній Україні!
Під заборону потрапила документальна книга Вахтанга Кіпіані про дисидента радянського режиму — поета Василя Стуса. Відповідне рішення ухвалив Дарницький райсуд Києва, задовольнивши позов народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука, якого в Україні знають ще і як кума Путіна.
У книзі «Справа Василя Стуса» з архівів КДБ зібрано майже всю можливу інформацію про політичну і фізичну розправу над поетом. І про те, як до неї долучився призначений тодішнім радянським режимом безплатний адвокат Віктор Медведчук. Як відомо, від його послуг Стус відмовлявся. Бо Медведчук не захищав свого клієнта, як це вимагав його статус, а був на боці прокурорів, фактично сприяв судові у винесенні жорсткого вироку.
У книзі багато оціночних суджень. Вони різкі, але на них автор, спираючись на фактичні дані, згідно із законом, має право.
Однак нардеп Медведчук вважає, що озвучена у книзі негативна інформація про нього не відповідає дійсності. Вирішив судитися із Кіпіані, вважаючи, що той порушив його особисті немайнові права на повагу до честі та гідності, недоторканості ділової репутації. Вимагав заборонити розповсюдження цієї книги у будь-який спосіб.
Суд став на бік позивача. Визнав недостовірною інформацію про Медведчука у цій книзі (йдеться про шість речень майже у 700-сторінковій книзі). Кіпіані зобов’язано видалити із книги всі згадки про Медведчука і заборонити розповсюдження надрукованого тиражу цієї книги — допоки порушення «немайнових прав» Медведчука не буде усунуто.
А ще дарницька Феміда в особі Марії Заставенко наклала табу на поширення у ЗМІ, на радіо, телебаченні та в Інтернеті інформації, яка міститься у конкретних розділах книги та дозволяє ідентифікувати Віктора Медведчука як персонажа цього твору…
Цікаво, що таке рішення винесла людина, яка донедавна працювала у Червоногвардійському райсуді нині окупованої Макіївки на Донеччині, володіє там майном. І яка під час російсько-української війни преспокійно не раз їздила туди-сюди. СБУ не раз зверталася до Вищої кваліфікаційної комісії суддів із проханням дати оцінку таким вояжам, але ВККС відмовилася звільняти Заставенко.
Із рішенням Дарницького суду Вахтанг Кіпіані не згідний, буде оскаржувати його. На підтримку автора потужно виступили чимало суспільних авторитетів. Серед них — предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній, глава американської митрополії УГКЦ, митрополит Борис Гудзяк, юристи, науковці, письменники, бізнесмени. Вони вважають рішення суду виявом цензури.
Якщо Медведчук і хотів заборонити книгу, то досяг зворотного ефекту. Попит на неї небувало зріс. Зі складів розпродано залишки тиражу, надійшли сотні нових замовлень, тож поки рішення суду не набрало законної сили, видавництво «Віват» збирається надрукувати нову порцію книг про Стуса і його адвоката.
Несподівану солідарність виявили у владі. Міністр культури й інформаційної політики Олександр Ткаченко порекомендував для читання книгу «Справа Василя Стуса». І пообіцяв власним коштом закупити це видання для національних бібліотек. Це ж зробить і Львівська обласна рада.
А от в Офісі президента відреагували туманно. Там «взяли до уваги» рішення Дарницького суду. Як і заяву Кіпіані про намір подати апеляцію. А підсумували такою загадковою фразою: «Це щонайменше свідчення того, що суспільство готове обстоювати свої права». Вахтанг на цю фразу відповів так: «…літери всі знаю, але про що комент — не зрозумів».