Фокіна можуть «бортанути» з мінських переговорів
Скандальні заяви 87-річного екс-прем’єра України повторюють тези Кремля, вважає громадськість. «Діда підставили»?
Після суспільного шторму, який спричинила низка заяв Вітольда Фокіна, представника України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, у цій групі зберуться на «чоловічу розмову». І вирішать, чи є сенс, щоб Фокін і далі представляв Україну на переговорах у Мінську. Таку думку в інтерв’ю телеканалу «Еспресо» висловив керівник цієї групи — президент України у 1991−1994 роках Леонід Кравчук.
Вихідця із Донецька Фокіна президент Зеленський залучив до мінських переговорів, напевно, сподіваючись, що той краще знає ментальність людей шахтарського краю, а отже, йому буде легше знайти шляхи до припинення війни на сході. Однак перші ж публічні заяви новоспеченого «миротворця» засвідчили, що він підігрує тим, хто зазіхає на суверенітет України. У лексиці Фокіна з’явився незрозумілий термін «народ Донбасу» (уявляєте фразу «народ Галичини»?). В інтерв’ю одному проросійському виданню колишній прем’єр України говорив про те, що «із того боку, і з того було вчинено багато злочинів, їх треба розслідувати, і винних нехай буде покарано» — чим фактично прирівняв захисників України до бойовиків і російських окупантів. Фокін висловився також за «всєобщую» амністію, за необхідність проведення виборів на Донбасі і надання всьому цьому регіону особливого статусу…
В Україні заяви Фокіна викликали ефект вибуху бомби. Багато політиків державницького спрямування вимагали негайної його відставки. Зареєстровано петицію до президента з вимогою звільнити цього «повпреда». Сам Леонід Кравчук заявив: «…Те, що Фокін публічно заявляє про Донбас, — абсолютно російський наратив, який становить небезпеку для всієї країни». Прозвучала і реакція влади. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що не поділяє заяв Фокіна, назвав їх його приватною позицією, а не думкою керівництва України. Інші високопосадовці теж вважають, що заяви Фокіна не відповідають національним інтересам України, більше того — є провокативними.
Тим часом сам автор скандалу підкоригував свої скандальні тези. У розмові з відомим журналістом Сергієм Гармашем (переселенець з Донбасу, один із представників України у Тристоронній контактній групі) Фокін сказав, що його слова багато в чому перекрутили. Мовляв, він виступав за амністію, але вона не повинна була стосуватися тих, «у кого руки по лікоть у крові». Ці слова з його інтерв’ю начебто вилучили. А ще Фокін сказав, що під «особливим статусом Донбасу» мав на увазі «вільну економічну зону». Журналіст каже, що йдеться про маніпуляцію, про спотворення слів Фокіна, мовляв, «діда підставили»…
То навіщо, питається, було посилати на важливі переговори «діда»? Чи то пак — «дідів»?..