Передплата 2025 «Добра кухня»

Фокіна можуть «бортанути» з мінських переговорів

Скандальні заяви 87-річного екс-прем’єра України повторюють тези Кремля, вважає громадськість. «Діда підставили»?

Після суспільного шторму, який спричинила низка заяв Вітольда Фокіна, представника України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, у цій групі зберуться на «чоловічу розмову». І вирішать, чи є сенс, щоб Фокін і далі представляв Україну на переговорах у Мінську. Таку думку в інтерв’ю телеканалу «Еспресо» висловив керівник цієї групи — президент України у 1991−1994 роках Леонід Кравчук.

Вихідця із Донецька Фокіна прези­дент Зеленський залучив до мінських переговорів, напевно, сподіваючись, що той краще знає ментальність людей шахтарського краю, а отже, йому буде легше знайти шляхи до припинення ві­йни на сході. Однак перші ж публічні за­яви новоспеченого «миротворця» за­свідчили, що він підігрує тим, хто зазіхає на суверенітет України. У лексиці Фокі­на з’явився незрозумілий термін «на­род Донбасу» (уявляєте фразу «народ Галичини»?). В інтерв’ю одному проро­сійському виданню колишній прем’єр України говорив про те, що «із того боку, і з того було вчинено багато злочинів, їх треба розслідувати, і винних нехай буде покарано» — чим фактично прирівняв захисників України до бойовиків і росій­ських окупантів. Фокін висловився та­кож за «всєобщую» амністію, за необ­хідність проведення виборів на Донбасі і надання всьому цьому регіону особли­вого статусу…

В Україні заяви Фокіна викликали ефект вибуху бомби. Багато політиків державницького спрямування вимага­ли негайної його відставки. Зареєстро­вано петицію до президента з вимогою звільнити цього «повпреда». Сам Лео­нід Кравчук заявив: «…Те, що Фокін пу­блічно заявляє про Донбас, — абсолют­но російський наратив, який становить небезпеку для всієї країни». Прозвуча­ла і реакція влади. Міністр закордон­них справ України Дмитро Кулеба ска­зав, що не поділяє заяв Фокіна, назвав їх його приватною позицією, а не дум­кою керівництва України. Інші високопо­садовці теж вважають, що заяви Фокіна не відповідають національним інтере­сам України, більше того — є провока­тивними.

Тим часом сам автор скандалу підко­ригував свої скандальні тези. У розмо­ві з відомим журналістом Сергієм Гар­машем (переселенець з Донбасу, один із представників України у Тристорон­ній контактній групі) Фокін сказав, що його слова багато в чому перекрутили. Мовляв, він виступав за амністію, але вона не повинна була стосуватися тих, «у кого руки по лікоть у крові». Ці сло­ва з його інтерв’ю начебто вилучили. А ще Фокін сказав, що під «особливим статусом Донбасу» мав на увазі «вільну економічну зону». Журналіст каже, що йдеться про маніпуляцію, про спотво­рення слів Фокіна, мовляв, «діда підста­вили»…

То навіщо, питається, було посилати на важливі переговори «діда»? Чи то пак — «дідів»?..